Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun sindirim problemleri

Sahin21

Yeni Üye
(BİLİYORUM UZUN OLDU KUSURA BAKMAYIN COK ÇARESİZİM) Arkadaşlar benim 4 yaşında bir muhabbet kuşum var kendisinin sıkıntıları çok fazla. Aylardır hasta bazen iyileşiyor gibi oluyor sonra yine kötüleşiyor. Kendisi eskiden bolca kusardı artık nadiren kusuyor(kafayı ileri geri yaparak) bugün mesela 20 tane sindirilmemiş yem kustu(bazen sadece saydam kokusuz bir sıvı kusuyor bazen böyle yem). Ayrıca bağırsak kısmından aynı insanlarda gaz sıkışması olduğunda gelen ses gibi ses geliyor. Bu ses dışkıladığında da olmaya basladı son günlerde. Dışkılarken tüylerini geriyor. Dışkıları bazen normal, bazen siyah, bazen cıvık, bazen beyaz tamamen değişken. Kendisine yemi elimizde tutarak verince iyice yiyor öbür türlü az yiyor gibime geliyor. Şu ana kadar bir veterinere götürdüm kendisi yaklasık 2 ay once bytril antibiyotik verdi 10 gün kullandık tam iyileşmedi hemen eski haline döndü bundan 2 hafta sonra bi 4 gün daha kullandık faydası olmadı, 10 günde bir sirke ekliyorum suyuna ayrıca son 3 gündür sarımsaklı su takviyesi yapıyorum fakat bir değişiklik yok gibi(kuş kumu var kafeste). Hastalığın başlarında sindirim sistemi florası güçlendirici mineral ve bunun dışında vitamin takviyesini de her gün yaptık. Kendisi normalde kabarık falan ama avuç içimize alıp uyuttugumuzda normal duruyor, her zaman avuc icinde uyumak istiyor ve her zaman uyuyor zaten. Paketli 2 farklı yem kullanıyoruz ve odasına kesinlikle ceyeran falan olmuyor. Ben bu durumda kuruma hastalığından şüpheleniyorum, göğüsünde çıkıntılık var ama jilet gibi de değil bu ne demektir? kuruma belirtisi midir, yoksa her kuş öyle midir? Yardımlarınıza muhtacım arkadaşlar. Bu arada BURSA'da yaşıyorum burada bilgili kuşuma şifa olabilecek tanıdığınız bir veteriner varsa lütfen ama lütfen benimle paylaşın burada hiç güzel veteriner bulamıyorum kimse bakmıyor.

Kuşunuz da muhtemelen iki enfeksiyon var mantar ve bakteri , mantar olanın megabakteri olma olasılığı yüksek. Size tavsiyem İstanbul a gitmeniz.

Kuşunuz da muhtemelen iki enfeksiyon var mantar ve bakteri , mantar olanın megabakteri olma olasılığı yüksek. Size tavsiyem İstanbul a gitmeniz.
bakteri olanın şimdiye geçmiş olma ihtimali gerekmezmiydi bir sürü antibiyotik kullandım. mega bakteriden ben de şüpheleniyorum ona özel ilaç önerisi varsa söyleyebilir misiniz köşede bir yerde dursun şimdilik

bakteri olanın şimdiye geçmiş olma ihtimali gerekmezmiydi bir sürü antibiyotik kullandım. mega bakteriden ben de şüpheleniyorum ona özel ilaç önerisi varsa söyleyebilir misiniz köşede bir yerde dursun şimdilik
Ona tesir edebilecek tek ilacı olasi olarak İstanbul da bulabilirsiniz :) teşhis de orada yapılır. Bakteriyrl enfekdiyon için süreç , örnek alma , örneği laba gönderme, kültür , antibiyogram (duyarlılık testi ) ve tedavi şeklinde gider. Her antibiyotik her bakteriye karşı etkili olamaz. Veya etkiliydi ama eksik doz yüzünden bağışıklık kazandı. Benzer hastalik döngüsü ve bazı belirtiler kendi kuşum ile ortak. Özellikle gaz sesi...

Anlattıklarından yola çıkacak olursak kuşta koksidiyoz olabilir. Gerek dışkının dengesiz olması (bi normal, bi cıvık olması) kusma, kabızlık, dışkının koyu renkte olması.. Bakteriyel bir durum da olabilir.
Kafes tabanına tuvalet kağıdı koyun 3,4 tane dışkı yapsın bakalım.

Dışkılar bugünlük böyle oldu dostlar arada nadiren full sıvı olan dışkılardan olmadı bugün. Ayrıca kusma da olmadı bugünlük.

ben size sıra dışı bir dışkı olduğunda göndereceğim lütfen burayı unutmayın

Kuşta mantar varmış, dün gece çok kötüleşti elden ayaktan düştü mantar yayılmış. İlacımızı temin ettik triflucan şurup sabah verdim ilk kez umarım geç kalmamışımdır. Kuşun ayakları tutmuyor çok zayıfladı, yem yemiyor su içmiyor. Buraya dönüş yapamadım kusura bakmayın. Ağzı beyaz olmuş ayakları da beyaza kayıyor buradan anladık mantarın yayıldığını. Umarım iyileşir kuşum tüm ailecek kara kara bakıyoruz ona. En son dün akşam yemek yemişti zaten zayıf daha da zayıflayacak. Yok mudur böyle ağzına şırıngayla verebileceğim bir mama tarifi? lütfen yardım edin

Kuşum saatler önce vefat etti dostlar, yardım etmeye çalışan arkadaşlara teşekkür ederim. Bunu sonradan birisi görürse diye bir ekleme yapmak istiyorum. Eğer kuşunuza güçlü bir antibiyotik vermenize rağmen iyileşmediyse mantar olma ihtimalini hemen göz önüne getirin.

Kuşum saatler önce vefat etti dostlar, yardım etmeye çalışan arkadaşlara teşekkür ederim. Bunu sonradan birisi görürse diye bir ekleme yapmak istiyorum. Eğer kuşunuza güçlü bir antibiyotik vermenize rağmen iyileşmediyse mantar olma ihtimalini hemen göz önüne getirin.

Başınız sağolsun.

:(

Benim kusumda da var aynı sorunlar iki aydır uğraşıyorum çare bulmak için :( basınız sagolsun çok üzüldüm kuşunuz için 😥 inşallah ben kurtarırım oglusumu :'(

Geri