Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşunda Kusma Sorunu Hakkında

ahmetekrem

Yeni Üye
Merhabalar Sayın Forum Sakinleri,

-Veterinere gittim. İlk ağır hastalık gözlemledim. Salyalı kusma ağızda köpük oldu. Arkasından veterinere yol aldım. Durumu anlatım. Araştırmam sonucu Kursak mantarı şüphesiyle gittim anlattım.Bir hap verdi suya çözdürdüm içme suyuna katarak 4 gün kullandım ( 3 - 4 gün kullanmamı söylendi). Herhangi bir değişiklik olmadı. 2. gidişimde şırıngada sıvı ilaç verdi suyuna damlatma şeklinde kullandım. 3. gün iyileşme gösterdi. Kusma sorunu kalktı ve her zaman keyfi yerindeydi. 2 gün daha ilaçla devam ettim. ( 3 -4 gün bunu kullanmamı söyledi 5. günü de ben ekledim.) Dün ilacı kestim ve son iki gündür muhabbet kuşumda yem yerken bekliyor gözlerini kapatıyor veya yedikten sonra halsizlik ( 5 dk kadar sonra açılıyor keyfi yerine geliyor. Kur yapar konuşur hareketlenir) ve 4 - 6 saat sonra kusma sorunu yaşıyorum. Sonra iştahsızlık başlıyor. 4 - 6 saat de bu sürüyor ara ara kusmalar devam ediyor. Bu döngü devam eder yem yer kur yapar hastalanır kusar. (Günlük olarak).
- Dışkı resim ektedir. Hasta hali Kabarık ve uyuma şeklinde. Elimde resmi mevcut değil.
- Kum taşı var, Minarel taşı var aspur, gold wing Budgies yem(Eski Yemi) ( 2 çeşit farklı yem var. Gold wing classic ve atom isimli yem. Yeni yem almıştım kusmayı tetikler eski yemi kullan dediler.) Dal darı kullanıyorum.
- Elma sirkesi kullandım. ama kuşta çok zayıflama gözlemledim. Göğsü jilet tasviri kullanıyorlar sanırım. Bıraktım.
- Vitamin kullanıyorum.
- Triflucan temin edemiyorum. Eczanelerde depolarında olmadıklarını söylüyorlar.
- 2. hafta bitmek üzere
Tekrardan gideceğim veterinere ama bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olmasını isterim. Her geçen gün önümde erimesine dayanamıyorum. Hasta olduğunda kusma zamanı gelir enseme sokulur kusacağı zaman gider yuvasına.Eşi de vardı. Ayırdım ama birbirleriyle odadan odadya seslendiklerinde dayanamadım bir gün birleştirdiğimde ağızdan yem verirken yakaladım. Sanırım eşinde de ileride gözlemleyeceğim bu hastalığı.

Kuş bakanlara soruyorum. Hasta değil veteriner para tuzağı diyorlar. Antibiyotik verirler anlamazlar dediler. Diğerleri ölecek o fazla üstüne düşme dediler. Siz anlarsınız halimden o yüzden bugün kayıt olup konu açıyorum. Uzun yazılar için üzgünüm. İyi Akşamlar.
9f6e38e1-aa7e-4adb-ab9f-b2b2e3adbfc6.jpg
393d9eb5-dede-4859-aeb5-da988a13acbc.jpg
91e6b37f-ae1e-4474-a55f-c2a83347a567.jpg

Zayıfladığı için gerwit bağışıklık ilacı deneyebilirsiniz benim kuşum da kusuyordu veteriner diazyme 256 önermişti onu kullanıyoruz sindirim düzenler bir de bunları deneyin bence
Umarım hemen toparlanır

Kum kullanıyor musunuz elinizdeki hariç peçete üzerindeki dışkılar bana normal geldi son durumu nasıl şu an?

Kum kullanıyorum. Elimde ki kusmuk olarak çıkardığı idi. Diskisinda problem yok. Pecetedeki yemlerin hepsi kustugu yemlerdir.
Veterinerin verdiği ilacı kullandım. Şırınga da içme suyuna damla ile. Yukarıda ilk yazıda ilacı bıraktım tekrar kusmaya başladı demiştim. İlaca 3 gün daha verdim. İlk gün hemen kesti. 3. Gün sonunda tekrar bıraktım. 5 6 gün sonra yani bugün cuma sabah 4 5 sıralarında tekrar kusmaya başladı. Sanırım hastalığı kronik. Bugün de durup devam ederse tekrar veterinere yolum düşecek.

Hocam öncelikle geçmiş olsun, kuş biraz aç kaldığı için dışkılar siyah, kuşunuzun eşini de ağızdan beslediğini belirtmişsiniz, bu kusma hareketini belirli bir oyuncağa, yem kabına vs mi yapıyor? Eğer kusarken boğazına bir şey takılmış da onu çıkarmaya çalışıyormuş gibi boynunu 2 yana sallamıyorsa muhtemelen eşini besleme hareketidir.
Eş besleme:
Hastalık belirtisi olan kusma: https://youtube.com/shorts/6kWb7sZbSFQ?feature=share
Veterinerin verdiği ilacı da yazın lütfen, ben maalesef şahsen ilaçlar konusunda bilgili değilim o yüzden forumdaki diğer arkadaşlar daha iyi bir öneri verebilir size. Üstteki arkadaşın dediği gibi gerwit multivitamin vb ürünler kullanabilirsiniz. Türkiyedeki veterinerlerin sıkıntısı kanatlı hayvanlardan fazla para alamadıkları için muayene yanaşmıyorlar, yurtdışında direkt vahşi-evcil fark etmeksizin kanatlılar hakkında bir dolu uzman var. Bu arada muhabbet kuşları yemi kabuğundan ayırarak yediği için kuma ihtiyaç duymazlar, hatta fazla kum tüketimi ve keskin yüzeyli kumlar zarar verebilir. Fazla yemediği sürece bir zararı olmaz ama faydası da olmaz.

Eş besleme olayı değildi. Kafa sola sağa sallayarak kusma idi. Bugün eşi de başladı kusmaya ilk kusması oldu tüy dökümünde şuan belki ondandır. Değilse gidişat pek iç açıcı değil.

Kullandığım ilaçların isimlerini paylaşmak isterim. Veteriner hekiminin verdikleri
Hap şeklinde Tyson kullanımı yarım su bardağına çözdürülerek 3 4 damla içme suyuna ( Suluk) damlatma 3 4 gün kullanım yapıldı. Faydası olmadı.
Baytril ilaç verdi şırıngada yarım suluğa 1 damla katılarak 5 gün kullandı. 3 gün etkisini gösterdi hastalık belirtileri azaldı. Ama kesin çözüm sağlamadı. Arada az miktarda kusması devam ediyor.1 hafta ara vererek devam ediyorum.
Destekleyici olarak multivitamin veriyordum bıraktım.Zymflor markalı Probiyotik kullanıyorum. Veteriner verdi sattı. dönüşümlü olarak 12 saat bytril 12 saat probiyotik kullanıyorum.
Kuşum herşeye rağmen yaşıyor ve çılgınlarca kur yapıyor. Tüye girdiler bu aralar. Eşi kız olan kaşınarak tüy dökümünde. Erkek Dal darı çok severdi yemiyor artık yada çok az. şuan aspur istiyor.
Triflucan şurup eczanelerde hala yok. Onu da kullanmak istiyorum.
Sonuç olarak İştahda azalma (Bu iyi değil) ekşi kokulu kusmalar her fırsatta kur yaparak yaşıyor. ve kabarık her zaman. 1 ayı geçti pek umudum kalmadı. Hastalığın tedavisi yokmudur yoksa cahilmidir bilmiyorum. elimden geldiğince iyi bakmaya çalışıyorum.

Kullandığım ilaçların isimlerini paylaşmak isterim. Veteriner hekiminin verdikleri
Hap şeklinde Tyson kullanımı yarım su bardağına çözdürülerek 3 4 damla içme suyuna ( Suluk) damlatma 3 4 gün kullanım yapıldı. Faydası olmadı.
Baytril ilaç verdi şırıngada yarım suluğa 1 damla katılarak 5 gün kullandı. 3 gün etkisini gösterdi hastalık belirtileri azaldı. Ama kesin çözüm sağlamadı. Arada az miktarda kusması devam ediyor.1 hafta ara vererek devam ediyorum.
Destekleyici olarak multivitamin veriyordum bıraktım.Zymflor markalı Probiyotik kullanıyorum. Veteriner verdi sattı. dönüşümlü olarak 12 saat bytril 12 saat probiyotik kullanıyorum.
Kuşum herşeye rağmen yaşıyor ve çılgınlarca kur yapıyor. Tüye girdiler bu aralar. Eşi kız olan kaşınarak tüy dökümünde. Erkek Dal darı çok severdi yemiyor artık yada çok az. şuan aspur istiyor.
Triflucan şurup eczanelerde hala yok. Onu da kullanmak istiyorum.
Sonuç olarak İştahda azalma (Bu iyi değil) ekşi kokulu kusmalar her fırsatta kur yaparak yaşıyor. ve kabarık her zaman. 1 ayı geçti pek umudum kalmadı. Hastalığın tedavisi yokmudur yoksa cahilmidir bilmiyorum. elimden geldiğince iyi bakmaya çalışıyorum.
Nerde yaşıyorsunuz bende truflucan şurup var size verebilirim şırıngayla

Mikostatin kullanıma başladım.1 hafta kullanacağım. Umarım şifası bu ilaçtan bulur.

1 hafta oldu sayılır. Son kez yarın sabah kullanacağım. Sonra 1 probiyotik ilaç duruma göre 1 hafta vitamin vereceğim.
Kuş gün de 1 kere yarım saat rahatsızlanıyor kusuyor. İlginç şekilde 24 saate bir oluyor arada sürelerde kayma yaşanıyor. Geçen hafta gece 4 gibi kusardı sonra sabah 6 gibi, sonra 8 bugün ikindi vakti 3-4 gibi kustu.
Kuş hala konuşuyor kur yapıyor hopluyor zıplıyor sonra bir dert giriyor midesi bulanıyor zorlayarak kusuyor sonra rahatlıyor iştahı açılıyor yem yiyor. Tekrar keyifli şekilde hayatına devam ediyor. Ben bir şey anlamadım. Başka hangi ilaç kullanayım bilemedim. Çok uzun sürdü bu hastalık.

bir de veteriner eğer geçmezse diye funit mantar ilacının içinde bir kapsülü kırıp içindeki küçük toplardan her gün 1 tane yemesi gerektiğini söylemişti biz kullanmadık allaha şükür düzeldiği için ama eğer veterinere gidecekseniz bir de bu ilacı sorun derim

Güncelleme yapacağım.
Kuşum yaşıyor. Keyfi hala yerinde. Önceden kusmadan önce kabarık durur 1 saat hasta gibi beklerdi. artık o kalktı sadece ufak 3 4 tane yem çıkarıyor yarısı aspur. 10 gün kadar mikostatin ile son 3 4 gün terbisil kullandım. yarım suluğa 10 damla mikostatin 1 damla terbisil. Durumu iyiye gitti. Ama dışkı boyutunda azalma gözlemledim dışkı sayısı normal. Yeterince sindiremiyor. Kalamar kemiği ve taşı çok kemiriyor. ilk gün probiyotik verdim ikinci gün elma sirkesi ile vitamin verdim. bugünde devam ediyorum. Yarın sabah tekrar başlayacağım ilaca ama emin degilim. Önerilere açığım. Dişi de sorun yok onun çok iştahı açıldı. Bu aralar yulaf kemiriyor. zaten zayıftı memunum halinden. Bakalım ne olacak.

Ekli dosyalar

• 3ae59b4b-f089-45f7-b1ea-5502d1f2d104.jpg
    3ae59b4b-f089-45f7-b1ea-5502d1f2d104.jpg
    101 KB · Görüntüleme: 14
  • 9c45eac2-6cbe-46c6-940c-d7a99a4314f7.jpg
    9c45eac2-6cbe-46c6-940c-d7a99a4314f7.jpg
    96.9 KB · Görüntüleme: 17
  • 9e64ae3f-571f-4ebc-9332-e5ebc7bd64aa.jpg
    9e64ae3f-571f-4ebc-9332-e5ebc7bd64aa.jpg
    35.3 KB · Görüntüleme: 16
Mutlu mutlu bunu yazıp gecesi 4.30 gibi 1 saate yakın kusması beni üzdü.

Virkon S ve triflucan kullanımı ile kuş iyileşti.1 haftayı devirdik. Kusma yok kabarma bitti. Çok hareketli koşarak ve zıplayarak yem yiyor. Dışkı da peçeteye iz az bırakıyor veya hiç. Müsait zamanda yeni konu açarak yapmış olduğum tedaviyi uzun anlatacağım. Önemli olan iyi bir şekilde dezenfekte ederek mantardan uzaklaştırmak.
Yem yedikten sonra ağzında geveliyor. Kafasını bir sağa bir sola arada yukarı bakarak. Ağzını kimildatiyor. Peçete verdim top yaptı ağzında gezdirdi attı. Hala yem ağzına mı geliyor yoksa dal darı çöpü ağzına mı batıyor emin değilim tekrardan tedaviyi uygulamalı miyim

Geri