Karadeniz Pet

Muhabbet kusunun surekli kasinmasi

Mavişkizim

Yeni Üye
Kusum son zamanlarda surekli kasiniyo. Tuylerine bakim yapmasindan vs bahsetmiyorum. Basbaya kasiniyo kus. Kasintidan rahatsiz olarak kasindigi belli. Ilk defa boyle oluyo. Surekli kasinti ve silkelenme halinde. Beyaz minik tuyleri dokuluyodu hatta gogus kismi gaga alti popo kismindaki beyaz minik tuyler baya dokulup o kisimlar acilmis kel gibi. Hatta gogus kismi baya tuysuz kalmis. Normalde bakildiginda gozukmuyo tabi. Tuylerini actigimda gozukuyo. Hijyenine cok dikkat ediyorum dis parazit olma ihtimali varmi? Yada sebebi baska ne olabilir lutfen acilen yardim..

Tüyde olabilir. Tüye giren kuş kaşınır. Banyo yapıyor mu?
Dış parazit olabilir. Bit-pire, mantar.. İlaç kullanmak gerekebilir.
Kuşu görüp ona göre tahminde bulunabiliriz.
Tuy zamanlarini yasadim zaten biliyorum ama bu onu kasindirip rahatsiz eden biseyden dolayi bi kasinti. Foto ekledim bakabilirsiniz

Benim kuşum da bazen tatlı tatlı kaşınıyor.Banyoluğundan korktuğu için yıkanmaya cesaret edemiyor.Bende kuşumu elime alıp cilt ve tüy bakım ürünü Bio AviCare spreyi göz ve burnuna gelmemesi için baş kısmını kapatarak sadece vücut kısmına sıkıyorum.Kaşınması duruyor.Elimle tuttuğum için bana bir iki saat küsüyor sonra tekrar barışıyoruz. :)

Son düzenleme:
Benim kuşum da bazen tatlı tatlı kaşınıyor.Banyoluğundan korktuğu için yıkanmaya cesaret edemiyor.Bende kuşumu elime alıp cilt ve tüy bakım ürünü Bio AviCare spreyi göz ve burnuna gelmemesi için baş kısmını kapatarak sadece vücut kısmına sıkıyorum.Kaşınması duruyor.Elimle tuttuğum için bana bir iki saat küsüyor sonra tekrar barışıyoruz. :)
Sprey ve sirkeli su sikiyorum fisfisla ama kasinmaya hcbi etkisi olmuyo bunlarin. Bi sebepten kasiniyo ama cozemiyorum o kasindikca benim icim gidiyo onu rahatsiz eden bisey var belli eziyet haline donustu resmen ve bian once son bulup rahatlamasini normal haline dinmesini istiyorum

Tüyde değil. Bit-pire olsa gündüz pek kaşınmaz. Mantar olsa kaşıdığı yerlerde tahribat ve tüy dökülmesi olur.
Benim aklıma başka bir şey gelmiyor. Ortam çok sıcak olabilir mi? Direk güneş görüyor mu? Banyoluk takın yıkansın kendi.

Tüyde değil. Bit-pire olsa gündüz pek kaşınmaz. Mantar olsa kaşıdığı yerlerde tahribat ve tüy dökülmesi olur.
Benim aklıma başka bir şey gelmiyor. Ortam çok sıcak olabilir mi? Direk güneş görüyor mu? Banyoluk takın yıkansın kendi.
Direk gunese maruz kalmiyo. Ortam asiri sicak diil. Petegin yaninda tutuyorum ama. Banyoyu sadece bi kez istekli guzel bisekilde yapti bidahada yaklasmadi. Buyuzden ben fisfisla puskurtuyorum. Ustteki msjmda yazdigim gibi gogus kanat alti ust kisimda boyun ve anus cevresinde minik beyaz tuylerin dokulmesi sonucu acilma var. Ozellikle gogus kisminda daha fazla. Boyle bakildiginda gorunmuyo ama mavi tuylerini acinca gogsu baya kel gibi. Onceden sadece minik beyaz tuyler dokuluyodu son 2gundur normal mavi tuyleri ve uzun kanat tuyleride dikulmeye basladi

Kafes resimlerden göründüğü kadarıyla dar ve birden fazla tünek takmışsınız.Ayrıca aynalı oyuncak sakıncalı bence çıkartın.Kuşun mental sağlığı açısından ve aynadan ötürü yemi aynaya kusup kursak mantarı olma riski yükseliyor.Kafesi büyük alın ve pirinç malzemeden olsun.Kafes temizliğine dikkat edin.Ben kafesin altına peçete koyduğum günlerde hergün temizliyordum kafesi.Doğal olsun mümkün olduğunca kafes ortamı(örn:ahşap tünek)

Kafes resimlerden göründüğü kadarıyla dar ve birden fazla tünek takmışsınız.Ayrıca aynalı oyuncak sakıncalı bence çıkartın.Kuşun mental sağlığı açısından ve aynadan ötürü yemi aynaya kusup kursak mantarı olma riski yükseliyor.Kafesi büyük alın ve pirinç malzemeden olsun.Kafes temizliğine dikkat edin.Ben kafesin altına peçete koyduğum günlerde hergün temizliyordum kafesi.Doğal olsun mümkün olduğunca kafes ortamı(örn:ahşap tünek)
Kafesi degistirmeyi dusunuyorum zaten pirinc ve buyuk bi kafes dusunuyorum bende hatta daha dun baktim pirinc bulamadigim icin alamadim. Kafes temizligine hijyenine fazlasiyla ozen gosteriyorum. Altindaki peceteyi her diskiladiginda, gun icinde defalarca degistiricek kadar.. aynali oyuncak ozellikle tavsiye ediliyo yalniz kuslar icin hic aksini duymamistim daha once. Ve sadece aynayla ilgileniyo kizim kafesteyken. Aynali otuncaklari kaldirirsam iyice sikilip strese giricek. Ben surekli onunla ilgilensemde kafesindeykende sikilmamali. Aynalarinida gun icinde sirkeli peceteyle siliyorum. Buarada birden fazla tunegin ne gibi sakincalari var yanlismi yapiyorum?

O zaman mümkün olduğunca kafeste az tutun.Eğer bütün gününüz beraber geçiyorsa çıkarın kafesin dışına acıktığında kendi girsin.Tünek ve süsle ilgili söylemlerim kafes içindeyken kuş kendini rahat hissetsin.Eş almayı bile deneyebilirsiniz.Bana göre kuşunuzun problemi psikolojik.Resimlerden gördüğüm kadarıyla mutlu değil.

O zaman mümkün olduğunca kafeste az tutun.Eğer bütün gününüz beraber geçiyorsa çıkarın kafesin dışına acıktığında kendi girsin.Tünek ve süsle ilgili söylemlerim kafes içindeyken kuş kendini rahat hissetsin.Eş almayı bile deneyebilirsiniz.Bana göre kuşunuzun problemi psikolojik.Resimlerden gördüğüm kadarıyla mutlu değil.
Kafeste kapali kalan bi kus diilki. Kapisi surekli acik. Istedigi zaman giriyo.

İmkan varsa tüyleri açılan yerlerin fotoğrafını çekin.
Kafesin etrafını örtmenize gerek yok. Kafesi peteğin yanına koymayın.
Usumesinden korkuyorum buyuzden petegin yaninda tutuyorum. Ustunu geceleri ortuyorum malum isi degisimi gece soguk oluyo. cekebildigim zaman yuklerim acilan yerleri de. Elime almam gerekiyo cunku.

Son düzenleme:

Son düzenleme:
Öncelikle veterinere götürün derim.Ciddi bir rahatsızlık yoksa eş alabilirsiniz.Doğalarında insan olmayan canlılar neticede..Ben direk çift aldım.İki çekoslovak kuşum var 3 aylıklar ve birbirlerinden ayrılamıyorlar..:)

Geri