Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşları için İlkyardım Çantası

selen canaydın bedel

Onursal Üye
Kaçınızın mubişleriniz için ilkyardım çantanız hazır?

Mubişlerinizin herhangi bir acil durumu için ilk yardım çantanızı hazır bulundurmalısınız. Bulunması çok kolay, fiyatı çok düşük olabilen bazı şeyler, gereksinim duyduğumuzda ne yazık ki elimizin altında değilse istenmeyen sonuçlar doğabilmektedir.

Bu çantada, aşağıdaki gereçlerin yer alması önerilebilir; siz de ihtiyaçlarınızı, hastalıklar hakkında genel bilgileri, başkalarının yaşadıklarını gözden geçirerek eklemeler yapabilirsiniz:

Veteriner hekim adres, telefon ve çalışma saatleri (Mubişler hakkında bilgili)
Kanama durdurucu toz, un, mısır nişastası, batikon. Kırık tüyler ve tırnaklardaki kanamanın durdurulması için (Hızlı kan durdurucular, doku zararına neden olur)
Isıtma için örtü ve taban yastığı
Havlu, yüz havlusu (sarmanız gerektiğinde)
Isıtma için kızılötesi lamba
Hasta kafesi
Sargı bezi, gazlı bez, bant
Neosporin (Yağ bazlı olmayan krem)
Vazelin
Tırnak ve gaga için kuş tırnak makası
Cımbız
Makas
Hidrojen peroksit
Steril tuz solüsyonu (Yaraların ve akan gözlerin temizlenmesinde)(steril saline solution)
Pedialyte (Sıvı kaybının giderilmesi için)
Betadin (dezenfektan)
Aloe Vera jeli
Tel makası
Kulak temizleme çubuğu
Plastik pastör pipeti (Beslenemeyen çok küçük yavrular, hasta kuşlar için, ağızdan sıvı halde besin ve su/vitamin desteği için)
Hametan krem (yanıklar için)
Terramycine merhem (antibiyotik merhem)
Bepanthene merhem (hücre yenileyici merhem)
Büyüteç (Gözle anlaşılamayan, farkına varılamayan pek çok sıradışı durumu veya güzelliği gözlemleyebilmek için)
Vitaform (Geniş etkili antibiyotik+vitamin) (Bulunması kolay olmadığından, kullanım süresine de dikkat edilerek yer verilebilir)

Bazı kaynaklardan derleyerek belirtilmeye çalıştığım ilkyardım malzemesi, özellikle ilaçlar, veteriner hekime gidilinceye kadar olan süreçte veya daha önceki hekim önerisi dahilinde kullanım içindir. Bildiğiniz gibi bilinçsizce kullanım, çok basit olaylarda bile geri dönülemeyecek zararlara yol açabilmektedir.

Her olay ayrıdır, kendine özgü koşullardan oluşmuştur. Her mubiş özeldir ve diğerlerinden mutlaka farklıdır. Yalnızca O sizin dostunuz olmamalı, siz de DOSTLUĞUNUZU göstermelisiniz.

Paylaşım için teşekürler. Benim gibi acemi arkadaşlar için güzel bir döküman olmuş.

Çok ihtiyacımız olan bir paylaşım hepimizin. Teşekkürler Selen abla :)

Teşekkürler paylaşım için :)

D2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bunları toplu halde temin edebileceğimiz bir site var mı?

Geri