Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu için mama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
j1m3b.png

Yapılan araştırmalarda muhabbet kuşuna verilen mamanın kuşun sağlığı ve gelişimi açısından önemli katkıları olduğu görülmüştür. Muhabbet kuşlarına haftada en az bir kez mama hazırlanarak verilmelidir. Kuşlar, kuluçka ve yavrularını büyütme sürecinde normalden daha fazla protein, vitamin ve minerale ihtiyaç duyarlar. Bu dönemlerde daha sık mama verilmesi gerekir.

Muhabbet kuşları için mama tarifi:

Malzemeler:

1 adet haşlanmış yumurta ve kabuğu.

2-3 adet bisküvi

Yarım adet havuç

100 gr. İrmik

100 gr. Mısır unu

Hazırlanışı:

Haşlanmış yumurta, havuç, yumurta kabuğu, bisküvi, irmik ve mısır ununu blender(blendır) yardımıyla un ufak hale getirdikten sonra farklı bir yem kabında muhabbet kuşunuza verebilirsiniz. Mamalar günlük olarak hazırlanmalıdır. Yumurta kolay bozulup bayatladığından kuşun sağlığı için verildikten 6 saat içinde kafesten çıkarılmalıdır.

Okuyucularımızdan Hülya hanımın hazırlamış olduğu alternatif muhabbet kuşu maması:

İçindekiler: Buğday, yulaf, irmik, yumurta, tere, roka, ceviz, nar çiçeği.

j1m5h.png

slm.bende 1 cift jumbo ingiliz kirigi muhabbet kusu var.bana biraz zayif geliyorlar.daha cok irilessin istiyorum.ne yapmam lazim acaba?

Jumbolar pek mamaya gelmez haftada 1 kez vermeniz yeterli..jumbolara mama fazla verildiğinde iyice hantallaşıyorlar ve yağlanma oluşuyor kuşta..

bilginize..

Merhaba resimdeki un pirinç unu fakat yazıdaki un mısır unu hangisini kullanmamız gerekiyor?

ben hazır yem olarak garden mix kullanıyorum sizce iyi bir markamı? vitaminli yazıyor

Mamayı hazırladıktan sonra buzdolabında saklasak olur mu? Başka bir yerde okumuştum, hazırlanmış mama buz dolabında 1 hafta muhafaza edilebilir diye yazıyordu.

Mamayı verince 6 saat kadar durup sonra çıkarıyoruz buraya kadar tamam da peki bu 6 saatlik dilimde mamaya yönelmeleri için normal yemlerini çıkarmaya gerek varmı

hocam dişi kuş vaktinin çoğunu yuvada geçirmeye başladı ne sıklıkla mama vermem gerekir

Mamayı verince 6 saat kadar durup sonra çıkarıyoruz buraya kadar tamam da peki bu 6 saatlik dilimde mamaya yönelmeleri için normal yemlerini çıkarmaya gerek varmı

Hayir normal mama da kalabilir surekli mamadan yemiyorlar cunku ben bu mamayi kucuk kapa koyuyorum sabahtan veriyorum aksamda hepsini topluyorum genelde benimkiler pek birakmiyor :) 4 cift kusumda ayni seyi yapiyor sorun olmuyor

sorun çözüldü

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben hic yediremiyordum suan yumurta havuc etimek ve 1 cay kasigi pirinc unu karistirip veriyorum yemeğe basladilar hepsini bitirmeselerde

Benim de jumbom var , yaklaşık 5 aylık 1 tane erkek. Mama yapıyorum ancak yemiyor. Sorun nedir acaba ? Bir de yaşça bu kadar küçük bir hayvanın çifleşme tavırları normal mi acaba?

Paylaşım için teşekkürler kardeşim her evde yapılabilecek bir mama

unu normal un kullansak olur mu yada yerine irmik olur mu

mama yemıyorlar?

2 takım kusuma hazır mama kendı yaptıgım mama hangısını denedıysem sonuc alamadım bır turlu yemıyorlar.yesıllık taktım ona bıle donup bakmadılar.baş bir yontem varmı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri