Karadeniz Pet

Nasıl alıştırırım?

bademvefistik

Meraklı Üye
Merhabalar, aralık ayında kuşlarım 6 bebiş yaptı. Bu bebişlerden bir erkeği kendime ayırdım, evcilleştirip kendime alıştırmak istiyorum. Anne baba bir kafeste, yavrular bir kafeste ve kendime ayırdığım oğlum ayrı bir kafeste. Ayrı kafese alalı 3 gün kadar oldu. Biliyorum erken ama çok korkuyor benden, ben yaklaştığımda bile ürkek tavırlar sergiliyor. Bu bebişlerin babasını bebekken almıştım ve çok çoook yakındık. Bununda öyle olmasnı istiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

babasını bebekken aldım çok yakındık bununda öyle olmasını istiyorum diyorsan babasına ne yaptıysan bunada öyle yap bence kardesim.ama diger kuşların sesi görüntüsü vs ona verecegin egitimi zorlaştırır.tek başına bir odada olmalı ve onları duymamalı

babasını bebekken aldım çok yakındık bununda öyle olmasını istiyorum diyorsan babasına ne yaptıysan bunada öyle yap bence kardesim.ama diger kuşların sesi görüntüsü vs ona verecegin egitimi zorlaştırır.tek başına bir odada olmalı ve onları duymamalı

O zaman ilk hatayı orda yapıyorum çünkü hepsi aynı oda da... ürkekliği zamanla geçer değil mi?

geçer çünkü daha yavru diyorsun.ama onları duymamalı diger odadan sesler gelince evcil kuşlar etkileniyor konuşmak sahibiyle ilgilenmek yerine hep ötüyor aklı diger odada kalıyor bendede aynı durum oldu ben kapıların altına bile havlu çarşaf filan koydum ses geçirmesn diye kapıları kapalı tutuyorum ama yaz gelince ne yapıcam bilmiyorum.eger yavruyu yeni ayırdıysan başka bir odaya al bence en küçük yavruyu en son çıkan yavruyu al.kafes ve odasına alışsın 4-5 gün elleme.sonra kafes içinde parmak egitimi yap ardarda günlerce.arkasından kafesi aç kendisi çıksın ve girsin.sonra herşey tıkır tıkır gelir

Bence duymasında sıkıntı yok ama görmesin diğer kuşları

Çok ürkek duruyor dilerim alışır... yaklaştığım zaman bile korkuyor[emoji17]

Bence duymasında sıkıntı yok ama görmesin diğer kuşları

bilmiyorum denedinizmi yada yaşadınızmı ama benim evcil kuşum 7aylıkken 1çift muhabbet kuşu aldım.ve evin en uzak odasından seslerini duydugunda o anda konuşuyorsa susuyor oynuyorsa bırakıyor sadece kapıya dogru uçup aynı onlar gibi yüksek sesle ötüyor sürekli.benim fikrim yeni yavru onların sesini sürekli duyarsa ne konuşma egitimini alır nede sahibiyle ilgilenir direk sesini duydugu kuşlara ilgi ve odaklanma çabasına girer.

bilmiyorum denedinizmi yada yaşadınızmı ama benim evcil kuşum 7aylıkken 1çift muhabbet kuşu aldım.ve evin en uzak odasından seslerini duydugunda o anda konuşuyorsa susuyor oynuyorsa bırakıyor sadece kapıya dogru uçup aynı onlar gibi yüksek sesle ötüyor sürekli.benim fikrim yeni yavru onların sesini sürekli duyarsa ne konuşma egitimini alır nede sahibiyle ilgilenir direk sesini duydugu kuşlara ilgi ve odaklanma çabasına girer.

Daha önce eğittiğim kuş oldu ama tabi tek kuş idi. Çiftlerimden yavru aldığımda birini ayırıp eğitim vermek için deneyeceğim. Bu soruyu bende merak ediyordum eğitim veren kişilere sordum sesini duymalarında sıkıntı yok görmesinler yeter dediler. Tabi deneyim yaşamak daha kesin cvp veriyor belki kuşun yapısı karakteride önemlidir bu konuda

Dediğinizde haklıymışşınız kuş kesinlikle benimle iletişime geçmiyor. Ayrı oda da olmalarına rağmen diğerlerinin sesini duyunca onlara yüksek sesle ötüyor ve benden korkuyor. parmağıma aldım ancak sanki alışabilecek gibi değil. Ne yapacağımı bilemiyorum....

Dediğinizde haklıymışşınız kuş kesinlikle benimle iletişime geçmiyor. Ayrı oda da olmalarına rağmen diğerlerinin sesini duyunca onlara yüksek sesle ötüyor ve benden korkuyor. parmağıma aldım ancak sanki alışabilecek gibi değil. Ne yapacağımı bilemiyorum....

Dostum eger baska bir odada onunla ilgilenme sansin varsa ama ses gelmeyecek bir oda olursa iyi olur.diger turlu sana odaklanamaz

Dostum eger baska bir odada onunla ilgilenme sansin varsa ama ses gelmeyecek bir oda olursa iyi olur.diger turlu sana odaklanamaz

Kapı kapalıda olsa ses geliyor[emoji17] ve o da hemen bütün sesiyle cevap veriyor.... bu şekilde uzun vadede de olsa ilerleme olmaz mı ki?

Bence birseye yaramaz oncesinde egitim almis olsa konusuyor yada benimsemis olsa neyse ama onlarin sesini duysukca cilgina donecektir bence

Geri