Karadeniz Pet

Nasıl Evcilleştirebilirim?

Duru Yaşa

Yeni Üye
Geçen gün eve bir muhabbet kuşu geldi. Pencereden ev daldı yani :D. Annem bir kafes almış, bir iki gündür bizde yani. Buradaki yazılarda hep yavru olanları için evcilleştirme yöntemleri var, ama bizimki yetişkin. Erkek. Kafeste duramıyor, kafes köşelerini eşeliyor, kafes parmaklıklarında ters duruyor, yemliğinin o konması için olan kısmına alttan başını sokuyor. Dışarı çıkma istiyor tamam ama, odanın içinde salarsam geri sokabileceğimden emin değlim. Yani biraz vahşi duruyor açıkcası. Evcilleştirmek istiyorum, ki salabileyim.
Bir iki defa ıslık çaldım ona, şimdi beni görünce çubuğuna koyup eğilip gözlerini kapatıyor. Anlamıyorum korkuyor mu acaba? Lütfen yardım edin, kafeste tutmak istemiyorum yazık hayvana dışarı çıkmak istiyor. Ama salsam geri sokamayacağım alışık değil ki hayvan. Habire orayı burayı gagalıyor, plastikleri kemiriyor.
Bana alışması için ne yapabilirim?
Orayı burayı gagalaması ve cidden bir köpek gibi kafes köşelerini kazmaya çalışması normal mi?
Nolur yardım edin yazık hayvana ne yapabileceğimi de bilmiyorum.. :(

muhabbet kuslarini evcillestirmek icin bir cok yontem vardir bunlardan biride benden %100 onaylı kusun parmaginiza konup omuzunuzda dans etmesini saglanyan bir yontem tabi biraz zamanla ilk once aksam olmasini bekleyin saat aksam 10 gibi olabilir isiklari kapatin ve kusu kafesten cikarin bir makasla kusun kanadini kesin yani yarisi kadarini kesebilirsiniz sonra isigi acin ucamayacaktir ve bu yuzden sizden kacamayacaktir 1 2 dk. yere alismasini bekliyin sonra yavasca ona ayaklarinizi gosterin ayaklarinizi hareket ettirin ayaginizi arkadas bilecektir daha sonra elinize alin (hergun) sevin 1 kac hafta sonra size alisacaktir AMAN DIKKAT EDIN SAKIN KUSUNUZUN USTUNE BASMAYINN!! ayrica plastikleri kemiriyorsa bir gaga tasi almanizi oneririm ( kanatlari kesilince cabucak uzayacaktir kantlari uzayana kadarda size alismis olcaktir

Kanat kesme olayını bilinçsiz yapmanızı tavsiye etmem kuşun sağlığına olumsuz etkileri olabilir bilen birine yaptırmanızı veya araştırıp öyle yapmanızı tavsiye ederim.
Kuş kafeste bir süre kapalı kalsın hangi odada duruyorsa yerini değiştirmeyin kafesine alıştıktan sonra salabilirsiniz kendisi çıkıp girecektir sizin sokmanıza gerek yok.
Alışması için kuşun kafesinin içine elinizi yavaşca sokup alıştırmalısınız ancak yetişkin bir kuş ise bu süreç çok sabır gerektirir başarılar diliyorum :)

Aynı şekilde ben de yetişkin bir dişi kuş buldum.İlk başlarda çok korkuyordu kafes içinde sağa sola kaçmaya çalışıyordu.Gün geçtikçe odaya kafesine ve bana alışmaya başladı. Elimden yem kıvırcık yiyor sizde elinizden beslemeyi deneyebilirsiniz, ilk başta yemicek kaçıcaktır ama gelicektir mutlaka. 2.5 ay oldu bize geleli, yem vermek dışında elime pek alışmadı.Çok alışmasını da beklemiyorum yetişkin olduğu için.2 haftadır dışarı salıyorum her gün. Yavaş yavaş elime gelmeye başladı 10-20 saniye durup uçuyor:D Belki böyle deneye deneye alıştırabilirsiniz. Zamana bırakın, sizi tanımaya başlayıp alışacaktır umarım.Alışırsa ne güzel, alışmıyorsa da kuşu zorlamanın anlamı yok diye düşünüyorum :D

Bende muhabbet kuşu aldım 2 aylık falan muhtemelen,korkuyordu alıştı korkusu yok artık ama kafese elimi sokup elime almaya çalıştığımda zor geliyor kafese tutunuyor veya diğer tüneğe atlıyor elimdeyken dışarı çıkarmak istediğimde genelde kafese atlıyor elimdeyken, dışarı çıkardığımda mesela elimi uzatıyorum elime geliyor ama atlayıp kaçıyor durmuyor ne yapmalıyım?

Kuşun kanadını falan kesmeyin. İlgi ve sevgiyi verin. Size alışır zamanla. Kanat kesmek ne demek kesinlikle katılmıyorum.

LG-H840 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kanat kesmek nedir? Ona vereceğiniz bol sevgi ve bol ilgi ile zaten sizin peşinizden ayrılmayacaktır. Hayvanlara boş yere eziyet etmeyin.

kanat kesmek derken kendim kesmiyorum tabikide bir petshop a gidip orada kuslarla ilgilenen gorevliye kanat kesme makasiyla kesdiriyorum ayrica kanat kesmenin faydasida varmis bilip bilmeden konusmayin

Kanat kesmenin bir faydası olmaz sadece hayvanı hayata küstürür. Güvercinlerde şu yapılır sadece anne babasının bakmadığı yavru güvercinlere kişi bakıyorsa anne babası kadar iyi bakamayacağından dirençsiz yanık büyür ve küçük kalır. Bu sebeple kanatları kesilir kesilmesi canını yakmayacağı gibi teleklerine vereceği vitamin kuvvet vs gibi etkenleri vücuduna verir daha sağlam büyür sonrasında ilk tüy değişiminde de kendi kesik telekler dökülür sağlam telekler yerine gelir ANCAK muhabbet kuşlarında kanat kesmenin bir amacı yok eğer alıştırmak istiyorsak tavuk besleyebiliriz uçmuyorlar ve yerdeler. Benim tavuklarımda var güvercinlerimde muhabbet kuşlarımda.

Kanat kesmene hiç gerek yok ! sakın kesim deme.Onlarında uçmaya hakkı var hiç faydası yok.Kanat kesmeden de evcilleştirebilirsin.Kemiriyorsa kafese kalamar kemiği veya gaga taşı tak .Hem seni yeni tanıyor tabiki korkucak.Zamanla alışır.Bak yine söylüyorum kanadı kesme bu bir zalimlikdir.

Bu arada çıkarırım geri koyamam diyorsan parmağına alıştırıp öyle çıkar.Olmadı tünekle al kafese koy acıkınca mecbur kafese girecek.

Petshoptakiler bu işi çok biliyor olsaydı, biz burada petshoptan kuş almayın, kuşunuzu onlara emanet etmeyin diye bas bas bağırmazdık. Kanat kesmek kuşa eziyet etmekten başka bir şey değildir. Sakın böyle bir şey yapmayın, vebalini ödeyemezsiniz

süleyman bey haklı.Bu kadar sabırsız davranıp bana alışsın diye zalimlik yapacağınıza gidin başkasına emanet edin.Muhabbet kuşuna bakmak sabır işidir.

Kanat kesmenin bir faydası olmaz sadece hayvanı hayata küstürür. Güvercinlerde şu yapılır sadece anne babasının bakmadığı yavru güvercinlere kişi bakıyorsa anne babası kadar iyi bakamayacağından dirençsiz yanık büyür ve küçük kalır. Bu sebeple kanatları kesilir kesilmesi canını yakmayacağı gibi teleklerine vereceği vitamin kuvvet vs gibi etkenleri vücuduna verir daha sağlam büyür sonrasında ilk tüy değişiminde de kendi kesik telekler dökülür sağlam telekler yerine gelir ANCAK muhabbet kuşlarında kanat kesmenin bir amacı yok eğer alıştırmak istiyorsak tavuk besleyebiliriz uçmuyorlar ve yerdeler. Benim tavuklarımda var güvercinlerimde muhabbet kuşlarımda.
Vala benim ki çok yabaniydi ben asla kanadına dokunmadım ve şimdi bizi çok seviyor çok ta alıştı . Hayvan hakları da var bunu unutmayalım onların kanatlarını kesmeye hiç kimsenin hakkı yok yazık günah ya sırf sizi seven birine ihtiyaç duyup sizi sevmesi için yani kendi bencilliğiniz için kanat kesmeyelim arkadaşlar genel olarak konuşuyorum çünkü komşum da yavru kuşun kanadını kesmiş kuş hep bağırmış yazık günah değil mi :( biraz empati lütfen

muhabbet kuslarini evcillestirmek icin bir cok yontem vardir bunlardan biride benden %100 onaylı kusun parmaginiza konup omuzunuzda dans etmesini saglanyan bir yontem tabi biraz zamanla ilk once aksam olmasini bekleyin saat aksam 10 gibi olabilir isiklari kapatin ve kusu kafesten cikarin bir makasla kusun kanadini kesin yani yarisi kadarini kesebilirsiniz sonra isigi acin ucamayacaktir ve bu yuzden sizden kacamayacaktir 1 2 dk. yere alismasini bekliyin sonra yavasca ona ayaklarinizi gosterin ayaklarinizi hareket ettirin ayaginizi arkadas bilecektir daha sonra elinize alin (hergun) sevin 1 kac hafta sonra size alisacaktir AMAN DIKKAT EDIN SAKIN KUSUNUZUN USTUNE BASMAYINN!! ayrica plastikleri kemiriyorsa bir gaga tasi almanizi oneririm ( kanatlari kesilince cabucak uzayacaktir kantlari uzayana kadarda size alismis olcaktir
Böyle bir akıl kimseye vermeyin lütfen hayvanlara eziyet etmekten başka yöntemler bulun bence

Vala benim ki çok yabaniydi ben asla kanadına dokunmadım ve şimdi bizi çok seviyor çok ta alıştı . Hayvan hakları da var bunu unutmayalım onların kanatlarını kesmeye hiç kimsenin hakkı yok yazık günah ya sırf sizi seven birine ihtiyaç duyup sizi sevmesi için yani kendi bencilliğiniz için kanat kesmeyelim arkadaşlar genel olarak konuşuyorum çünkü komşum da yavru kuşun kanadını kesmiş kuş hep bağırmış yazık günah değil mi :( biraz empati lütfen
Benden alıntı yapmışsınız ancak anlayamadım ta 2017 birde yavru güvercinlerde yapılabildiğini söyledim sebebinide açıkladım zaten yavru güvercin uçamazki.

Geri