Karadeniz Pet

Nasıl yapmalıyım?

samedov.nijat

Yeni Üye
Öncelikle merhaba))

Kuşu 40 gün önce aldık 2 aylık adıyla erkek diye aldık elime geliyo kendini sevdiriyo, ama kafese girmiyo biz de zorlamıyoruz.

İlk geldiğinde ben pek iygilenememiştim, ama elime gelmeye başladı.

1) İlk kuşum olduğu için bakımı ve yemini okusam bile tam anlamış değilim açık papağan yemi verdiler bize onla besliyoruz, ama yem kabına pek de gelmiyor. Kendim yaklaştırınca gelip yiyor. Suyunu her gün değişiyorum. Çekirdek çok çitliyo ve bu açık yemi. Onlar dışında pek bişey yemiyo elma uzatıyorum gagasın vurup çekiyo. Nasıl alıştıra bilirim? Ve genelde neleri severler?

2) İlk geldiğinde paraziti vardı. İlaç aldık papağan için ama azalmadı sonra petshop köpekler için olanın tavsiye etti. İlaçladım şimdi bakıyorum yok paraziti. Ama tüyüyle oynuyo mu yoluyo mu belli değil. Sürekli başı tüylerinde. Bu sorun mu anlamış değilim.

3) Bir sitede okudum eğer sultanlar bir ayağı üzerinde kafası arkaya doğru uyumuyorlarsa sorun vardır demektir, bizimki bir ayak üzerinde amma çok vakit normal kestiriyo, ama başı arkada uyuduğu da oluyo. Bu da sorun mu anlayamadım.

4) Bizimkisi pek de banyo yapmıyo bir kez suya girdi kendisi alt tarafını yıkadı sonra yaklaşmıyo. Spreyle denedim, ama korkup kaçıyo. Suya nasıl alıştıra bilirim? Tüyleri kirlenmiş alt tarafı.

5) Resimleri atıcam bana yardımcı olurmusunuz? Gagası, gözü, dışkısı, ayağı normalmi? Sorun yok mu diye. Önceden teşekkürler!

P.s. Azerbaycanlıyım yazılışta sorunlar ola bilir, özür dilerim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

97cc9deb5fd29c80c4ec2a83f6d8eeb4.jpg
33aead2678f2451541c65d66b2dcaf11.jpg
2c6b32cbe2bbc93989330d39486665b6.jpg
a8a1da852be40219ef7aecb6d18831ec.jpg
b50ddbe6ee60af12b991716fb60cf5cc.jpg
644c5123a62a3ef77a6ab4d249c8cd39.jpg
040edd8ba2ea667a941d6e90b6391efe.jpg
a04944b76b5ccdd5a0347e61ed4e3062.jpg

Ben sorularınıza cevap için değil, tebrik etmek için yazıyorum. Yazınızın sonunda özür dilemiş olmanıza rağmen, son derece düzgün bir Türkçe kullandığınız için size teşekkür etmek istedim.

Olmaz olur mu. Uyku konusunu çok takmayın illa da başını arkaya koyacak diye bir kaide yok. Soğuk havalarda enerji kaybını önlemek için yaparlar bunu. Yazın nadiren yaparlar.
Kuş sağlıklı görünüyor. Yoğun tüy dökme varsa kaşınması ondan olabilir. Ama yine de parazit önlemi almak zarar vermez. Veterinerden vilmectin alıp ensesine 2 damla damlatın. 10 gün sonra tekrarlayın.
Kapalı yem tavsiye ederim temizliğinden şüpheniz olmaz.
Bir şeye alıştırmak sabır ister. Yemesini istediğiniz birşeyi Sürekli verin eninde sonunda yiyecektir.
Mevsim meyve ve sebzelerini verebilirsiniz. Ayrıca hazır kuru mama alıp nemlendirerek verebilirsiniz.
Probiyotik takviyesi yapın mutlaka. Haftada 2 defa suyuna yarı oranda asidi kaçmış maden suyu katın. 2 defa da Multi vitamin takviyesi yapın. Probiyotiği 2 günde bir verin her gün vermenizde de sakınca yok.

Olmaz olur mu. Uyku konusunu çok takmayın illa da başını arkaya koyacak diye bir kaide yok. Soğuk havalarda enerji kaybını önlemek için yaparlar bunu. Yazın nadiren yaparlar.
Kuş sağlıklı görünüyor. Yoğun tüy dökme varsa kaşınması ondan olabilir. Ama yine de parazit önlemi almak zarar vermez. Veterinerden vilmectin alıp ensesine 2 damla damlatın. 10 gün sonra tekrarlayın.
Kapalı yem tavsiye ederim temizliğinden şüpheniz olmaz.
Bir şeye alıştırmak sabır ister. Yemesini istediğiniz birşeyi Sürekli verin eninde sonunda yiyecektir.
Mevsim meyve ve sebzelerini verebilirsiniz. Ayrıca hazır kuru mama alıp nemlendirerek verebilirsiniz.
Probiyotik takviyesi yapın mutlaka. Haftada 2 defa suyuna yarı oranda asidi kaçmış maden suyu katın. 2 defa da Multi vitamin takviyesi yapın. Probiyotiği 2 günde bir verin her gün vermenizde de sakınca yok.

Teşekkürler yardım için)) probiyotik kısmını anlamadım. Sizde asidi kaçmış maden suyu, bildiyimiz qazlı normal su mu? Bugün suyuna 10 damla kadar limon sıktım.

Teşekkürler yardım için)) probiyotik kısmını anlamadım. Sizde asidi kaçmış maden suyu, bildiyimiz qazlı normal su mu? Bugün suyuna 10 damla kadar limon sıktım.

İnternetten araştırın probiyotiği birçok markanın ürünü var size uygun olanı seçin. Diazyme 256 varsa oralarda olur başka markalar da olabilir. Limon damlatmanızda sakınca yok ama limon damlattığınız suyu 6-7 saatte bir değişip yeni hazırlamanız iyi olur.
Haftada bir iki defa elma sirkesi de damlatabilirsiniz 5 damla kadar.

İnternetten araştırın probiyotiği birçok markanın ürünü var size uygun olanı seçin. Diazyme 256 varsa oralarda olur başka markalar da olabilir. Limon damlatmanızda sakınca yok ama limon damlattığınız suyu 6-7 saatte bir değişip yeni hazırlamanız iyi olur.
Haftada bir iki defa elma sirkesi de damlatabilirsiniz 5 damla kadar.

Teşekkür ederim)))

Bir de cinsiyyeti ile iygili fikriniz var mı? Islık çalınca ses yapıyo kendisi bazen ve bir de qaqasının altında homurdanıyo bazen erkek mi yoksa dişi mi sizce

Sultan papağanı beslemişliğim yok onun için cinsiyetini bilemeyecem. Yanlış bilgi vermeyeyim size. Rengi canlı erkek olma ihtimali var.