Karadeniz Pet

Neden 25 tl ye kuş satmıyorsun diyenlere ;)

Ercan YAŞAR

Onursal Üye
Merhaba. Hani diyorlar ya forumda Pahalı satılıyor o yüzden petshop dan kuş almak zorunda kalıyoruz diye. Size 1,5 aylık 2 yavrunun farkı. Biri benim kırıkların yavrusu biri hediye edilen yerli çiftin yavrusu. Arada dağlar kadar fark var. Renk konusunu açmıyorum bile bilen biliyor yavrularımın rengini. Kuş var kuş var arkadaşlar kusura bakmayın. Herkese hayırlı hobiler ;)

Son düzenleme:
Maşallah, cidden gece ve gündüz kadar fark var.
Boyut, duruş, renk yoğunluğu çok farklı.
Bereketli üretimler olsun. Soldaki yavru dan devam.

Beslenme ile de ilgisi var bu farkın , bazı anaçlar daha çok besliyor yavrularını . Petshopta satılan her 25 tl lik kuş bu şekilde ince olmuyor . Ben Petshoptan alıma kuş iriliği konusunda karşı değilim , o ortamda çok hastalık var bu yüzden karşıyım . İrilik konusunda fiyata göre kimse petshopları geçemez.(Fiyat - irilik endeksiyle) :D
Yine sonuç olarak aynı kapıya çıkılıyor üreticiden al fakat üreticide fiyat farkını arttırmasın . :)

Ben her zaman petshopda satılan kuşların alınmasına karşıyım zaten bu işi hakkıyla yapanlar yok malesef yada ben hiç denk gelmedim ankarada . Ben evimdeki kuşlarıma 100 200 tl harcayıp ilac vitamin alıyorsam benım kusumunda fiyatı farklı olmalıdır da zaten o yüzden ev üretimi yapan bu işi hakkıyla yapanlar kuşlarına değer verenlerin yavruları her zaman pahalı olmalıdır.

[MENTION=5249]Ercan YAŞAR[/MENTION] kanayan yaraya parmağı sokmuşsun :)

Petshop un işi ayrı üreticinin işi ayrı. Petshop kuşun sağlığıyla pek ilgilenmez sağlıklı olduğunu düşündüğü kuşu alır hastalanmadan hastalansa bile hastalığın kuluçka evresinde kuşu elden çıkarır. Sürekli bi sirkülasyon olduğu için hastalık çok fazla olur.
Bunun yanında kuşun Kanına geçmişine bakmaz. Adamın işi bu ucuza alıp edebildiği kadar kar etmek. Kimse de bunun için petshoplari yargilayamaz. Kuşlar ölüyor çocuklar sürekli kuş istiyor anne babasından ve herkes üreticiye ulaşamıyor bu düzen böyle gider yani.

Bu da nacizane benim kuşları ma verdiğim katkilarlardan bazıları. Bunların üstüne belki bi bukadar daha vitamin katkı ilaç daha aldım. Ben jumbo besliyorum ama bundan daha iyi katkılar verip yerli besleyen de var. Ya da dari su kuru ekmekle mama verip 15 liraya toptan yavru satan üretici de.

Ercan usta yi da biliyorum kuşlara nasıl baktığını nasıl enniyisi ni aldığını oyüzden fiyatları kuşları mukayese ederken böyle hususları da dikkate almak gerekiyor.

Fatih Çevik

Bu forumda bir sürü arkadaş , üretici kendi yavrularını satıyor . Biz çıplak gözle bile üreticiler arasında ki fiyat arkını görebiliyoruz . Ya ucuz satanlar yavrularına hiç değer vermiyor ya da pahalı satanlar yavrularını kuş sütüyle besliyor . :) Bir kuşun ederi vardır onun üstünde para isteyen alan kişinin hakkına girer . Sonuçta para kolay kazanılan bir eşya değil. :) Yine de bu olay üreticilerde bitmiyor , alıcıların gözlerini açık tutması gerek , pahalı mı satıyor almazsan piyasa araştırmasını yaparsın ortalama bir fiyat belirlersin bu fiyatına göre kuşun rengine göre alırsın , sonra da kimse içinde dert yapmaz bu forumda kuş satılamıyor , hiç alıcı çıkmıyor bu forumdan o kadar vitaminle yavru büyütüyoruz buna rağmen alıcı yok diye. :)

Ben biraz olaya duygusal bakıyorum acıkcası tabiki fiyat konusu acılınca ister istemez kıyaslamalar yapılacaktır ama biraz hayvanı ticaret gibi değil de vicdani olarak baksak fena olmaz sonucta onlar gercekten eğlencemiz hobimiz gibi gözükse de bizim bakmamıza muhtac birer canlar onlar yüzden benim gözümde ne renk ne boyut hicbiri farketmiyor bu arada kuslarınız cok tatlı masallah :)

Bu forumda bir sürü arkadaş , üretici kendi yavrularını satıyor . Biz çıplak gözle bile üreticiler arasında ki fiyat arkını görebiliyoruz . Ya ucuz satanlar yavrularına hiç değer vermiyor ya da pahalı satanlar yavrularını kuş sütüyle besliyor . :) Bir kuşun ederi vardır onun üstünde para isteyen alan kişinin hakkına girer . Sonuçta para kolay kazanılan bir eşya değil. :) Yine de bu olay üreticilerde bitmiyor , alıcıların gözlerini açık tutması gerek , pahalı mı satıyor almazsan piyasa araştırmasını yaparsın ortalama bir fiyat belirlersin bu fiyatına göre kuşun rengine göre alırsın , sonra da kimse içinde dert yapmaz bu forumda kuş satılamıyor , hiç alıcı çıkmıyor bu forumdan o kadar vitaminle yavru büyütüyoruz buna rağmen alıcı yok diye. :)
Şimdi yerdiniz mi ovdunuz mu anlamadım. Ama söyle bir örnek vereyim size. Geçen yıl 2 çift çek denilen kuşlardan vardı elimde yaklaşık 40 civarı yavru verdiler. Ben bu yavruları hiç pazarlık yapmadan 19 20 liraya petshopa bıraktım. Aynı paraya da 20 lira civari elden bi iki kişiye sattım.
Şimdi benim düşüncem şu elimde 10 tane yavru var. 20 liradan yarım saat içinde Merhaba diyerek 200 lirayı alıp cebime koymak var. Günlerce bekleyip sayısız insanla muhatap olup gece gündüz mesaj telefon uğraşıp 300 lira koymak var. Ben kuşlardan bi gelir beklemiyorum yeter ki benden para istemesinler benim için kardir eğlencem harcadigim zaman yanıma kar kalıyor.
Gidip veriyorum petshopa. O kaca satar napar hiç sormadım da.
Ama yine farklı bi açıdan bakarsak üretici dir kuşlardan gelir beklentisi yoktur kuşa emek vermiştir ve yok pahasına vermektense ben beslerim diyen de çıkabilir. Buna da saygı duyulması gerekiyor. Ya da petshopun sattığı fiyattan satana da sonuçta kuş aynı fiyat ama artısı var üreticinin kuşu daha sağlıklı daha garanti.

Neyse diğer taraftan evet forumda kuş satilmiyor olabilir. Genel üye profili ile alakali bir durum olabilir. Diğer taraftan uygun fiyat uygun kuş her yerde alıcı bulur. Biraz makyaj biraz pazarlama ile hakkından fazlasını bile satar. Yapanlar yok değil.

Neyse benim işim bunlar değil ben hobiciyim benim için paradan daha mühim şeyler var.

Fatih Çevik

Etrafımda hiç tanıdığım hobici yok. Bulmak çok mu zor? Hayır, bulunduğum yerde de fazlasıyla forum üyesi hatta kurucusu hobici olduğunu gördüm. İşin ticaret boyutunda petshopların reklam ve haberdar etme, ilk etapta göze çarpma gibi bir farkı var.Nasılki yumurtayı gidip köyde doğal yetişen tavuk üreticisinden değil marketten alıyorsun bu durumda da ulaşım ve iletişim kolaylığı dolayısıyla petshopa yöneliyor insan. Evcil hayvan satıcısı deyince üretici mi gelir akla petshop mu? Burada petshopları savunmak gibi bir derdim yok.Keşke oradaki canlılar rant pazarının oyuncağı olmasaydı. Ne hallerdeler herkes görüyor. Ha oldu madem işinin hakkını veren gerçek üreticiler bu işe baş tutmuş olsalardı.Elbette gerçek emekle ve özenle büyüyen hayvan ve özensiz yetişen arasında fark olur. Fiyat farkı da üreticisinin hakkıdır. Şimdi burada bu durum üzerinden kıyaslama yapmak bence o kuşa haksızlık. Çünkü şartları bir değildi. Ben burada bu kıyaslamayı yapanlara gerçekten kızıyorum. Madem bir sorun var çözümlemeye çalışmak yerine ortaya konmaya çalışılan bu fark durumu kullanmak olmuyor mu? Bana değil kendinize söyleyin. Siz konuyu açtınız diye size denk geldi bu serzeniş şahsi almayın.

Mavi kuş kameraya yakın duruyor ama yinede bariz bir boyut farkı var. Hem kuşların büyüklüğünü hem de bir hobicinin nasıl baktığını, beslediğini insanlara anlatmak gerek.

Aynı tünekte yan yana duruyorlar Levent bey gelin canlısını görün ;)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:32 -->-> Daha önceki mesaj 20:22 --

Bu Tartışma konusu değil sadece hobiciler genelde en iyi kuşları elinde bırakır az Sayıda bakacağı için ve bu sayede Vasıf olarak daha iyi yavrular alırlar. Işin ticaretinde olanlar 100-200 çift bakıyor. Onun Vasıf derdi yok akar bakıyorlar :)

Bende derim ki gerçekten yavru almak isteyen sağlıklı kuşum olsun diye özellikle yeni başlayan kişilere üreticiden yavru alın bir çift büyütün yavrularını alın, 5-10-15 lira fazla olsun ama şunu unutmayın ki üretici göz nuru gibi bakar tabiki bir yerde para kazanmak ister, ama Petshop'ta kar ederek satar ama göz nuru gibi bakmaz, Sadece nacizane fikrimdir.
Ercan usta'nın kalitesi ortada,renk,tüylerin kalitesi ve tam oluşu kuşun kendisini belli ediyor.Maşallah

Son düzenleme:
bundan 15 gün önce ben 165 tl. çek takım aldım bir arkadaşımda yaklaşık 45 önce 100 tl ye aldı bana başladı sen o kadar parayı neden verden seni kandırmışlar. ama şuanda benim takımda 8 yumurtaya yatıyo onunkilerde hala tık yok benimk,ler 8 de 5 dolu.ben fiyata bakmam kateye bakarım.

Selamlar,

Arkadaşlar iyi akşamlar her arkadaşın yorumunu hiç üşenmeden sonuna kadar okudum. Arkadaşlar herkes neyin ne kadar ettiğinin farkında bilincinde bugün biride bana yazmış 50 TL ye cennet var sen neden 250 yazdın diye ben gece ikilere kadar bu yavruların başında bekledim yatmadım yeri geldi elimle besledim ilacı vitamini maması derken sadece yediği çekirdek 50 tl dir alan bunu bilir mi bilmez ben istiyorum satılır satılır satılmaz bunları da beslerim dicem ama satıldı :) son yavru kaldı tek olarak takımlar bitti demekkki istenen paraya istenilen parantez içinde söylüyorum ( Hak eden kuş satılıyor ) son olarak bırakın petshoplar olsun ki üreticinin kıymeti olsun yoksa kıymetimiz bilinmez.

Konu tartışmaya doğru gitmiş neyse şöyle özetleyeyim bende 25 tl ye 30 a yavru 100 tl ye çift yok. O yüzden forumda satış ilanı koymuyorum. Fotoğraf paylaşınca özelden satılık mı diye soran arkadaşlar bunun bilincinde yazarsa ve pazar pazarlığı yapmazsa mutlu olurum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:51 -->-> Daha önceki mesaj 22:49 --

Beslenme ile de ilgisi var bu farkın , bazı anaçlar daha çok besliyor yavrularını . Petshopta satılan her 25 tl lik kuş bu şekilde ince olmuyor . Ben Petshoptan alıma kuş iriliği konusunda karşı değilim , o ortamda çok hastalık var bu yüzden karşıyım . İrilik konusunda fiyata göre kimse petshopları geçemez.(Fiyat - irilik endeksiyle) :D
Yine sonuç olarak aynı kapıya çıkılıyor üreticiden al fakat üreticide fiyat farkını arttırmasın . :)

Her hangi bir çiftinin yumurtasını getir aynı annenin altına koyayım bakalım bu kadar oluyor mu ? Kuşun geninde irilik yoksa maksimum alacağı boyut anne Baba'nın 1 tık iriliğidir. Bu arada ufak yavruyu da iri Kırıklar bakmıştır. O zaman tüm yerlileri jumbolara besletelim jumbo olsun ;)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:55 -->-> Daha önceki mesaj 22:51 --

Bu arada fiyat konusunda en çok yakınanlar kuş bakmayan üretmeyenler. Imzanızda o kuş yazıyor. Daha üretmeden bir hobicinin sattığı kuşun ne kadar edeceğine nasıl karar verebiliyorsunuz. Hep derim önce bir üret yumurtaları bekle. Yavrular çıksın gece bile aklında olsun acaba ne durum da diye. Hergün yemlerini sularını tazele mamalarını hazırla sonra ederini Konuş ( genel olarak ) uzaktan davulun sesi hoş gelirmiş

ben devamlı petshopa toptan kus veriyorum hiçbir zaman iş yapacak göze hoş gelen kuşu petshop vermedim .kısaca petshopta 25-30-35 tl fiyata satılan kuşlar hep elek altı kuşlar bu kadar basit .kim nereden isterse oradan alır.hatta bugun yine kuş götürdüm içlerinde bir tane dişi vardı 2 gün önce kulukadan kaldırdım yavruya bakamıyor öldürüyor. O kuşa neden yem yedireyim , ucuz kuş arayanlar ancak bu tip kuşlara sahip olurlar :) ava giden avlanır yani :) herkese hayırlı üretimer

Aynı tünekte yan yana duruyorlar Levent bey gelin canlısını görün ;)

Aynı tünekte olduklarını herkes görüyor, ancak iri kuş tüneğin kameraya bakan tarafında, diğerine göre olduğundan daha iri duruyor. Öyle de olsa diğerinden iri olduğunu da belirtmiştim yazımda. Maşallah..