Karadeniz Pet

Nefes alırken zorluk ve karın bölgesinde şişlik

orion

Yeni Üye
Merhabalar,

Muhabbet kuşum nefes alırken hızlı hızlı alıp veriyor ve arada ıslık gibi ses çıkartıyor, bu ıslık sesini gün içerisinde 5-6 kere çıkıyor ama gün geçtikçe artmaya başladı. Kursak bölgesinin alt tarafında yumuşak bir şişlik mevcut bununla ilgili veterinere götürdüm, veteriner bir yere çarpmıştır bir şey olmaz diyerek geri gönderdi. Bana aminosol diye bir vitamin verdi bunu suluğuna 6 damla koy her gün tazele dedi ben biraz internette araştırdım dozun fazla olduğunu gördüm onun yerine 2-3 damla koyup 4 gün boyunca işlemi tekrarladım fakat kuş daha da halsizleşti sürekli uyumaya başladı, bunu fark ettikten sonra ilaç vermeyi bıraktım. Geçen hafta farklı bir veterinere götürdüm solunum yollarında sıkıntı var diyip şırıngaya çekilmiş bir antibiyotik verdi, açıkcası kullanmaya çekindim ama 2 gün kullandım sanırım ilaç acı geldi ve kuşum su içmemeye başladı.

Kısaca özet geçecek olursam kuşumda gözlemlediklerim şu şekilde;
1)Son 3 aydır tüy döküyor ve çıkan tüyleri patlamıyor, kirpi gibi oldu.
2)Kursak bölgesinin aşağısında hafif bir şişlik var. Şişlik yeri için fotoğraf ekleyeceğim.
3)Son birkaç haftadır nefes alırken zorlanıyor.
4)Nefes alırken gagasının yanındaki tüyler oynamaya başladı. Hastalığı ilerliyor sanırım.
5)Dışkısında yeşil kısımda azalma beyaz kısımda bir fazlalık var gibime geliyor.
6)Sol ayağının sağ arka pençesini tam açamıyor, veteriner yaşlılıktan olduğunu söyledi. Muhabbet kuşum 2012 doğumlu

Antalya içi kuştan anlayan veteriner tavsiyelerinize de açığım.

Nefes alırkenki videosu : https://streamable.com/5en68x

Şişliğin olduğu bölge:
edit.jpg

valla hocam hastalıklardan pek anlamam ama kuşunuzun tüyü için yulaf öneririm

Kuş hem yaşlı hem tüye girmiş hem de hasta. Solunum yolu problemi var gibi evet ama şişliği bilmiyorum extra tüy dönemi için b vitamini kullanmanız gerek bunu iyileştikten sonra yapın. Arada yulaf verin iyi gelir.

Kuş hem yaşlı hem tüye girmiş hem de hasta. Solunum yolu problemi var gibi evet ama şişliği bilmiyorum extra tüy dönemi için b vitamini kullanmanız gerek bunu iyileştikten sonra yapın. Arada yulaf verin iyi gelir.
Solunum yolu problemi veya kursak mantarı arasında kaldım. Karnındaki şişlik ve nefes almasındaki zorluk beni kursak mantarına itiyor ama kusma gibi belirtilerini gözlemleyemedim. Antalya'da aramadığım veteriner kalmadı hiçbiri kuşlara bakmıyoruz diyor ne yapacağımı bilemiyorum.

Geri