Karadeniz Pet

Normal bir cere mi yoksa hasta mı?

limonbey

Yeni Üye
Selamlar. Dişi muhabbet kuşum Maviş yaklaşık 6 aydır bizimle. Pencereden uçarak evimize girmiş bir Tanrı misafiri :) Bu aralar tüy dökümüne girdiğini düşünüyordum. Yulaf tohumu da yemle beraber vermeye başladım. Tüy kapsüllerinin oluştuğunu vs görebiliyorum. Ancak ceresi aylardır kalınlaştığı ve keratinize bir hale geldiği için sağlığından emin olamadım. Instagramda öz-vet veterinerlik paylaşımlarında cere kalınlaşmasının normal olmadığını okuyunca şüphelerim arttı. Acaba ceresi kandida vs benzeri bir oluşuma sahip olabilir mi? Uzman diş hekimiyim kandidanın ne kadar agresifleşebileceğini maalesef biliyorum .Belki de evham yapıyorumdur. Siz deneyimli forum üyelerine danışmak istedim. Fotolarını da alta ekliyorum.

Genel durum bilgisi olarak:
-Kızımın iştahı ve aktivitesi yerinde.
-4 aydır yanında erkek muhabbet kuşu da var. İyi anlaşıyor gibiler ama çiftleşme belirtisi göremedim.
-Kullandığımız yem versele laga. Haftada bir petshoptan aldığımız alpha fox marka bir multivitamin veriyorum. Haftada birkaç kez yeşil elma ve nane de yiyorlar.
-Genel temizliklerine çok dikkat ediyorum. Gün aşırı kafes altı temizleniyor. Dışkıyla temasları olmasın diye özen gösteriyorum.

Ekli dosyalar

• mavi 3.jpeg
    mavi 3.jpeg
    151.4 KB · Görüntüleme: 38
  • mavi 5.jpeg
    mavi 5.jpeg
    161.2 KB · Görüntüleme: 30
  • mavi 6.jpeg
    mavi 6.jpeg
    149.1 KB · Görüntüleme: 36
Ayrıca bazen yediklerini kusarak kafesin tellerine sürüyor. Ben de enfekte olmaması için kafes tellerini siliyorum. Bu davranışı geldiğinden beri devam ediyor. Bir enfeksiyona sebep olabilir diye endişeleniyorum.

Kuş kızışmış gibi görünüyor ama daha iyi bilenler yorum yapacaktır.

Haklı olabilirsiniz Kubilay bey. İlk geldiği günden beri Maviş erkek kuşumuza çok ilgili ama erkek pek çiftleşmeye yanaşmıyor. Birbirlerine kur yapıyorlar, besliyorlar, kaşıyorlar ama galiba aksiyon yok 😆 Bu arada az önce en net fotoyu yükleyememişim. Ekliyorum. Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• mavi 4.jpeg
    mavi 4.jpeg
    154.6 KB · Görüntüleme: 32
Üyelerimizden başka görüşü olan var mı acaba? Bu cere normal mi?

Erkek arkadaşından ilgi bekliyor gib Maviş :) Forumda petshopta satılan vitaminler pek tavsiye edilmiyor.Şayet aratırsanız önerilen vitamin ve probiyotik markalarını görebilirsiniz.Ne güzel bir canlıya yuva olmuşsunuz 😊

Erkek arkadaşından ilgi bekliyor gib Maviş :) Forumda petshopta satılan vitaminler pek tavsiye edilmiyor.Şayet aratırsanız önerilen vitamin ve probiyotik markalarını görebilirsiniz.Ne güzel bir canlıya yuva olmuşsunuz 😊
Evet vitamini pek araştırmadan eşim almış. Sanırım röhnfried multivitamin alacağım. Teşekkürler yorumunuz için :)

Bu tür cerelerde 2.katman oluşuyor alanında uzman birkaç veteriner kliniği tarafından üst katman alınarak normal cere ortaya çıkarılıyor. Burun delikleri tıkanmadığı sürece büyük sorun teşkil etmez şayet yinede götürmek isterseniz birkaç alanında uzman veteriner önerebilirim.
teşekkürler hocam. Adana-Mersin çevresinde uzman veteriner öneriniz varsa daha çok sevinirim. Yoksa başka şehirler de olabilir. Bir süre izlemeye devam edeyim en iyisi

Geri