Karadeniz Pet

Oğlum Ragnarı konuşturamıyorum. Geç mi kaldım ?

Murat KARAGÖZ

Yeni Üye
Merhaba,
2 gün sonra tam 3 aylık olacak erkek kuşuma konuşmayı bir türlü öğretemedim. Tam olarak 2 aydır bende. Geldigi günden beri babacıktan başka kelime tekrarlamadım. İşe giderken kendi sesimle kayıtladığım ses kaydını açıyorum 8-9 saat açık kalıyor ben eve gelene kadar. Gelince zaten sürekli ilgileniyorum konuşuyorum tekrarlıyorum babacık kelimesini elimdeyken ama bir gelişme göremedim. Geç mi kaldım acaba konuşturmak için ? Kelime zor gelmiş olabilir mi ?
Teşekkür ederim şimdiden konuyla ilgilenen herkese.

Merhaba,
2 gün sonra tam 3 aylık olacak erkek kuşuma konuşmayı bir türlü öğretemedim. Tam olarak 2 aydır bende. Geldigi günden beri babacıktan başka kelime tekrarlamadım. İşe giderken kendi sesimle kayıtladığım ses kaydını açıyorum 8-9 saat açık kalıyor ben eve gelene kadar. Gelince zaten sürekli ilgileniyorum konuşuyorum tekrarlıyorum babacık kelimesini elimdeyken ama bir gelişme göremedim. Geç mi kaldım acaba konuşturmak için ? Kelime zor gelmiş olabilir mi ?
Teşekkür ederim şimdiden konuyla ilgilenen herkese.
Biraz daha zaman verin yaşı müsait tam döneminde kelimeyi tekrar edebilmesi için biraz daha sabırla çalışmaya ihtiyacınız var

Kelimeyi değiştirmeyeyim yani o zaman. 8-9 saatlik ses kaydı bunaltıyor olabilir mi kuşu acaba ?

Bu aralar söylenmeye başlar sağlıkla besleyin

Ben de bir türlü konuşturamadım. Kuş 2 aylıkken geldi yaklaşık 1.5 aydır benimle. Özellikle müzik açınca, konuşma sesi olunca ve uykuya dalmadan önce kendi kendine mırıldanıyor ama henüz konuşmadı ben ümidi kestim artık. Eğer konuşursa buraya yazarsanız sevinirim.

8-9 saat nedir üstad kuşu öldürürsün :D Aynı ses tonunu ve aynı kelimeyi duydukları zaman strese girerler günde maksimum 1 bucuk 2 saat ses kaydı aç ve günde 20 dakika kendin eline alıp kısık ses tonu ile yaklaşarak tekrarla o zaman konuşur birde kelimelerden çok cümlelere odaklan zaten kuşlar 4-5 ay iken daha iyi konuşurlar ve geç kalınmış birşey değil ben 1 bucuk yaşında kuşu konuşturdum :D Sabır ve sevgi sadece başka birşey yok.

ses kayıtları beni bile gıcık ediyor kuş ne yapsın ben ilk kelimeyi birinci ay sonunda öğrettim hergüb düzenli olarak tekrar ettim ayrıca ses dışında gagasını ağzıma dayıyor ve ağız haretlerimide hissediyor yeni bir kelime duymak istediğinde ağzıma Gaga atıyor biz bu şekilde öğrendik şuan kuşum 13 aylık civarı tam bir yılda 42 kelime öğrendi bence ona onu sevdiğinizi hissettirin sizinle zaman geçirmeyi sevsin ki sizi taklit etsin parmağınıza alın yumuşak bir ses tonu ile taklit edin dokunun yada dokunmasına izin verin

Benim kuşum 1 yaşında konuşmaya başladı, acele etme, onu severken aynı kelimeleri tekrarla konuşur, şimdi yanına dişi kuş koymama rağmen yine 4 kelime söylüyor...

ses kaydından değil de ses titreşimlerinden daha kolay öğeniyorlar yani siz söylerken daha kolay öğrenir. Benim şimdiki e önceki kuşlaım hep kafalarını ağzıma dayayıp öğrendiler. Bir de her kuş aynı olmuyor kimi konuşmaya daha yetenekli. Çok eskiden bir kuşum vardı ne yaptıysam konuşmamıştı bende kendi haline bırakmıştım.

Benim eski kuşum hemen konuşmuştu birkaç kelime.bu seferki nazlı çıktı ama olsun daha 1 ay oldu zaten konuşmasada olur benim için evcil olsun ele gelsin yeter.8-9 saat ses kaydı çin işkencesi gibi bence kendiniz konuşun o yeter konuşacağı varsa konuşur zaten yoksada konuşmaz.her kuş aynı değil.

Ben ne yapım peki :D imkansızı zorluyorum :D dışı kuşumu konuşturmaya çalışıyordum üstelik 4 aylık filan gerçi vazgeçtim çünkü sadece ben konuşuyorum:D ben konuşurken orasını burasını düzenliyor kısacası totoma konuş diyor :D birgün kızdım kendisine vaz geçtim git ancak öt dedim :D

Ben ne yapım peki :D imkansızı zorluyorum :D dışı kuşumu konuşturmaya çalışıyordum üstelik 4 aylık filan gerçi vazgeçtim çünkü sadece ben konuşuyorum:D ben konuşurken orasını burasını düzenliyor kısacası totoma konuş diyor :D birgün kızdım kendisine vaz geçtim git ancak öt dedim :D

Aynı benim durum :) Üstelik benimki erkek :) Anca garip tuhaf ses çıkarttığımda ilgisini çekiyor sıpanın.

Ses kaydı evde olmadığım zamanlarda kullandığım bir yöntem zaten. İşten gelince akşamları kafesten salıyorum omzumda elimde her dakika onunla ilgileniyorum konuşuyorum. Parmağımla oynamayı çok seviyor tırnaklarla felan kendini kaşıttırıyor hiç rahatsız da olmuyor. Saat 19:00-20:00 dan gece 1 e kadar dışarıda kalıyor hergün.

Tekrardan merhaba yaklaşık 3 gün önce babacık kelimesini söylemeye başladı oğlum. Aynı kelimeye 1-2 hafta daha devam edip 2. kelimeye geçmeli miyim acaba ? @Yusuf Kürşat AKKUŞ @Yağmur-milka @MeHeDe
Ses kaydı uygulamasına devam ediyorum ve işe yaradı. @yeni üye

Sizin adınıza sevindim. Benim kuşum 4 gün sonra 4 aylık olacak ve ve 2 aydır bende bir türlü söylemiyor. 3 gün önce 2 tonlu ıslık çaldım direkt geldi ağzıma yapıştı gözlerini ayırmadı ve ne hikmetse ıslığı 1 günde öğrendi.

Ardından öpücük sesi çıkardım o da çok ilgisini çekti ve ağzımın dibine geldi ben susunca gagasıyla dudağıma dokunup ses çıkarmamı istiyordu :) onu da hemen öğrendi . Şu an sadece öğrendiği ıslığı çalıyor ve aralarda öpücük sesi de çıkartıyor ama nadiren.:)

2 aydır öğretmeye çalıştığım kelimeyi söylememekte ısrar ediyor. Islık çalıp öpücük sesi çıkardığımda gözlerini ağzımdan ayırmayan kuş, söylemesini istediğim kelimeyi söylemeye başlayınca ilgilenmiyor bile.

Teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi ilgileniyorsanız sizin ufaklıkta konuşmaya başlar yakında.