Karadeniz Pet

Ornithosis?? Yine Soğuk Algınlığı Başladı Muhabbet Kuşumda!

Moonlight

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar,
Birkaç haftadır muhabbet kuşumda soğuk algınlığı yeniden başladı, ortam sıcak olmasına rağmen. Çeşitli yazılar okudum;
NEO-TERRAMYCIN+VİTAMİN oral çözelti tozu (PFIZER) nun iyi geldiği söyleniyor. Sizler neler düşünüyorsunuz?
Bana temin edebilecek bir arkadaş varsa özelden benimle iletişime geçebilir mi...

Not: Sol burun deliği tıkalı. Limon sürünce akıntı haline dönüşüyor ve o akıntıyı geriye doğru yutkunma hareketi yapıyor. Kabarık ve dinlenme halinde. İştahında hiçbir sıkıntı yok gayet obur. Haftada 3 gün mama veriyorum (yumurta,havuç,bebe bisküvisi,tarçın karşımı) Dışkısı sarı ishal. Ayakları soğuk, hasta olmadan önce sıcacıktı. Suyuna koyduklarım; di-a-zynme-256, deep fix multimix, avisol-b

Avidiare aldım ishal için ama henüz kullanmadım, ishalinin soğuk algılığına bağlı olduğunu düşünüyorum. Doğrudan soğuk algınlığı ilacı ne önerirsiniz ne yapmalıyım?

Son düzenleme:
Merhaba.
Ben bu gibi durumlarda Linco-Spectin öneriyorum. Neo-Terramycin den daha etkili bir ilaçtır. Yarım suluğa pirinç tanesi kadar, her gün suyu tazeleyerek 5 gün boyunca kullan. 5. günün sonunda 3 gün multivitamin ve ardından 2 gün probiyotik vermelisin. Hastalık belirtileri hafif de olsa halen devam ediyorsa. Probiyotikden sonra 1 gün normal su verin. linco-spectin i 3 gün daha uygulayın ardından tekrar vitamin ve probiyotik verin. avisol-b vitamini sadece kuş tüye girince verin. probiyotiği mamasına karıştırman daha iyi olur.

Merhaba.
Ben bu gibi durumlarda Linco-Spectin öneriyorum. Neo-Terramycin den daha etkili bir ilaçtır. Yarım suluğa pirinç tanesi kadar, her gün suyu tazeleyerek 5 gün boyunca kullan. 5. günün sonunda 3 gün multivitamin ve ardından 2 gün probiyotik vermelisin. Hastalık belirtileri hafif de olsa halen devam ediyorsa. Probiyotikden sonra 1 gün normal su verin. linco-spectin i 3 gün daha uygulayın ardından tekrar vitamin ve probiyotik verin. avisol-b vitamini sadece kuş tüye girince verin. probiyotiği mamasına karıştırman daha iyi olur.
Çok teşekkür ederim Dediklerinizi uygulayacağım...

Son düzenleme:
Linco-Spectin eczanelerde var mı yoksa sadece veterinerlerde mi?

Güncelleme: Bugün uzman veteriner hekime gittim. Kendisi kanatlı hayvanlar üzerine doktora yapmış, memur emeklisi uzman veteriner hekim. Veteriner linco-spectin den daha iyi olan bir ilaç var dedi. Adı tylan. İki ilacı karıştırıp verdi. Mercimek tanesi büyüklüğünde suya koy 5 gün boyunca ver dedi. Geçmezse 8 güne tamamla dedi. Probiyotik verme bu süreçte çünkü ilaç probiyotiğin etkisini sıfırlıyormuş. Tedavi bittikten sonra ver dedi. Bütün tedavi bitip kuş iyileşince ve bir süre sonra gene aynı şeyler olursa tedbir amaçlı bunu 1.5-2 ayda bir yapmayı deneyebilirsin dedi. Hassas tartıda ilaçları poşete koyup tarttı daha sonra iki ilacı poşette karıştırdı(toz formundalar). Kaç gram verdi bilmiyorum ama 10 tl verdim.

Solunum yolu hastalıklarında insanların da kullandığı başka ilaç ve destekleyici şeylerden de bahsetti kuşların kullanabileceği ama unuttum.

Son düzenleme:
image.jpg
Güncelleme 2:
İlaç tedavisinin 1.gününün sonunda ishali geçti, resimdeki hale döndü dışkısı. Kabarıklığı bir nebze azaldı, burun akıntısı devam ediyor. Şuan 2.gündeyiz bakalım 5.günün sonunda gelişmelerden haberdar edeceğim...

Son düzenleme:
D0BFAAC8-79CE-469F-AF9A-1DCA08274ECF.jpeg
İlaç tedavisine başlamadan önceki dışkısı

Güncelleme 3: Bugün tedavinin 5.günü. Dışkısı düzgün. Kabarıklığı neredeyse geçti, yok gibi. Akıntısı kurudu, katı mukus olarak dışa doğru kurudu, burun deliği içinde kurumadı. kulak çöpüyle dışa doğru sıyırma hareketiyle attım mukusu. Tertemiz burun deliği. Soluk alıp vermesi çok çok daha iyi. Tedbir amaçlı 3 gün daha tedaviye devam edip 8 güne tamamlayacağım.

Güncelleme: Bugün uzman veteriner hekime gittim. Kendisi kanatlı hayvanlar üzerine doktora yapmış, memur emeklisi uzman veteriner hekim. Veteriner linco-spectin den daha iyi olan bir ilaç var dedi. Adı tylan. İki ilacı karıştırıp verdi. Mercimek tanesi büyüklüğünde suya koy 5 gün boyunca ver dedi. Geçmezse 8 güne tamamla dedi. Probiyotik verme bu süreçte çünkü ilaç probiyotiğin etkisini sıfırlıyormuş. Tedavi bittikten sonra ver dedi. Bütün tedavi bitip kuş iyileşince ve bir süre sonra gene aynı şeyler olursa tedbir amaçlı bunu 1.5-2 ayda bir yapmayı deneyebilirsin dedi. Hassas tartıda ilaçları poşete koyup tarttı daha sonra iki ilacı poşette karıştırdı(toz formundalar). Kaç gram verdi bilmiyorum ama 10 tl verdim.

Solunum yolu hastalıklarında insanların da kullandığı başka ilaç ve destekleyici şeylerden de bahsetti kuşların kullanabileceği ama unuttum.
Bu veteriner nerde

Merhaba, bu veteriner nerede acaba? Çok acil ! yardım ederseniz çok sevinirim

Merhaba, bu veteriner nerede acaba? Çok acil ! yardım ederseniz çok sevinirim
Bu veteriner nerde

Geri