Karadeniz Pet

Pakistan muhabbet kuşları özellikleri nelerdir?

Swiftie Swizzle

Yeni Üye
Pakistan muhabbet kuşu aldım. Eğitmek istiyorum. Bi yerde pakistan muhabbet kuşlarının çok asi ve saldırgan olduğunu, çok az yaşadığını ve eğitilemediklerini okudum o_O. Bunun dışında başka yerlerde de araştırdım fakat hiç bi yerde özelliklerini bulamadım. Genelde sadece küçük oldukları yazıyor ama benim asıl istediğim karakter özellikleri. Gerçekten az mı yaşıyorlar? Yada eğitemez miyim? Lütfen bi yardım edin. Eğer gerçekten bu şekildeyse aldığım yere gidip başka bir tür ile değiştirmeyi düşünüyorum. Ne yapmalıyım? :(

Arkadaşım bu tamamen sizin İlginize bağladır benim kuşumda pakistan muhabbet kuşu küçükken almıştım 40-50 günlüktü aldığımda şuan maşallah 8 aylık oldu ve insana çok yakın ben onu ilk başlarda benden korkmamasını bana yakın olmasını sağladım sonra başladım konuşturmaya ve biraz daha ileri gidip kuşumla bilye ile top oynuyoruz tamamen sizin ilginize bağlı :) bu ırka bağlı bir durum değildir bilginize.

Öncelikle belirteyim ki hiç Pakistan kuşu beslemedim. Ama eğitilemez olduğu bilgisinin kesinlikle yanlış olduğunu söyleyebilirim. Bu kuşun karakterine göre değişir. Yerli ya da Çeklerden de çok agresifleri çıkar. Sen kuşunla iletişime geçmeye bak bence. Baktın dedikleri gibi çok agersif, o zaman düşünebilirsin değiştirmeyi.

Şahsen beslemediğim için pek bilgi veremeyecem ama çevremde zevkle besleyen arkadaşlarım var yazdığım bilgiler alıntıdır;
Pakistan Papağanı vahşi hayatta en yaygın olan papağan türüdür. Yeşil Papağan ve Küçük İskender Papağanı olarakta bilinir. Avustralya, Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarında birçok ülkede doğal hayatta görülebilir. Pakistan Papağanları Türkiye’de de yaşayan vahşi papağan türlerinden biridir. Yeşil gövdeleri ve kırmızı gagaları ile diğer papağan türlerinden kolaylıkla ayrılırlar.

Pakistan Papağanı Özellikleri
Pakistan Papağanı ile en fazla karıştırılan papağan türü İskender Papağanı‘dır. Ancak iki papağan türü arasında bariz farklar vardır. İskender Papağanı boyut olarak Pakistan Papağanı’na göre daha büyük ve iridir.

Pakistan Papağanı, 32-35 cm boyunda ve 300-350 gr ağırlığındadır. Gövde rengi genellikle yeşildir ancak nadiren mavi gövdeli Pakistan Papağanı türleri de görünür. Gagaları kırmızı renklidir. Ortalama ömürleri 20 yıldır.

pakistan-papagani2-258x300.jpg
Ne ile Beslenir

Pakistan Papağanı diğer büyük papağan türleri gibi hazır tahıllı yemler ile beslenebilir. Bu yemlere ek olarak taze meyve ve sebzeler verilebilir. Günlük taze sert meyveler ve yeşil sebzeler kuşların daha sağlıklı tüy yapısına sahip olmasını ve dengeli beslenmesini sağlar. Ayrıca haftada bir gün yapılacak özel mama oldukça faydalı olacaktır.

Kafes Seçimi

Papağan türleri için genellikle yuvarlak papağan kafesleri seçilir. Bu tür kafeslerden yüksek olanları tercih etmelisiniz. Pakistan papağanı uzun kuyruklu bir papağan olduğundan, kafes içerisinde rahat hareket edebileceği yükseklikte bir kafes seçimi doğru tercih olacaktır. Ayrıca kafes içerisinde gerektiğinde kanatlarını açarak germek isteyebilir. Bu nedenle kafes genişliği de bu kuşların kanat açıklığından fazla olmalıdır.

Konuşma Yeteneği

Pakistan Papağanı konuşkan bir tür değildir. Ancak ısrarlı bir eğitim ile birkaç kelime konuşturulabilir.

Cinsiyet Ayrımı

Erkek Pakistan Papağanları’nın ensesinde siyah ve kırmızı birer halka bulunur. Dişilerde ise bu çizgiler görünmez.

Aslında aradığım papağan değil pakistan muhabbet kuşu ama yinede araştırmışsın teşekkürler
Şahsen beslemediğim için pek bilgi veremeyecem ama çevremde zevkle besleyen arkadaşlarım var yazdığım bilgiler alıntıdır;
Pakistan Papağanı vahşi hayatta en yaygın olan papağan türüdür. Yeşil Papağan ve Küçük İskender Papağanı olarakta bilinir. Avustralya, Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarında birçok ülkede doğal hayatta görülebilir. Pakistan Papağanları Türkiye’de de yaşayan vahşi papağan türlerinden biridir. Yeşil gövdeleri ve kırmızı gagaları ile diğer papağan türlerinden kolaylıkla ayrılırlar.

Pakistan Papağanı Özellikleri
Pakistan Papağanı ile en fazla karıştırılan papağan türü İskender Papağanı‘dır. Ancak iki papağan türü arasında bariz farklar vardır. İskender Papağanı boyut olarak Pakistan Papağanı’na göre daha büyük ve iridir.

Pakistan Papağanı, 32-35 cm boyunda ve 300-350 gr ağırlığındadır. Gövde rengi genellikle yeşildir ancak nadiren mavi gövdeli Pakistan Papağanı türleri de görünür. Gagaları kırmızı renklidir. Ortalama ömürleri 20 yıldır.

pakistan-papagani2-258x300.jpg
Ne ile Beslenir

Pakistan Papağanı diğer büyük papağan türleri gibi hazır tahıllı yemler ile beslenebilir. Bu yemlere ek olarak taze meyve ve sebzeler verilebilir. Günlük taze sert meyveler ve yeşil sebzeler kuşların daha sağlıklı tüy yapısına sahip olmasını ve dengeli beslenmesini sağlar. Ayrıca haftada bir gün yapılacak özel mama oldukça faydalı olacaktır.

Kafes Seçimi

Papağan türleri için genellikle yuvarlak papağan kafesleri seçilir. Bu tür kafeslerden yüksek olanları tercih etmelisiniz. Pakistan papağanı uzun kuyruklu bir papağan olduğundan, kafes içerisinde rahat hareket edebileceği yükseklikte bir kafes seçimi doğru tercih olacaktır. Ayrıca kafes içerisinde gerektiğinde kanatlarını açarak germek isteyebilir. Bu nedenle kafes genişliği de bu kuşların kanat açıklığından fazla olmalıdır.

Konuşma Yeteneği

Pakistan Papağanı konuşkan bir tür değildir. Ancak ısrarlı bir eğitim ile birkaç kelime konuşturulabilir.

Cinsiyet Ayrımı

Erkek Pakistan Papağanları’nın ensesinde siyah ve kırmızı birer halka bulunur. Dişilerde ise bu çizgiler görünmez.

Aslında aradığım papağan değil pakistan muhabbet kuşu ama yinede araştırmışsın teşekkürler
pardon yanlış okumuşum. pakistan muhabbet kuşları yerliye göre daha ufaktır en ufak çaplı muhabbet kuşu ırkı diyebilirim onun dışında hiç bir farkı yoktur

merhaba iyi şeçim yapmıssın oakistan muhabbet kuşları nazik ve dayanıksızdır ama bakıma göre yzun süre yaşayabilir benim pakistan muhabbet kulum 3 yıl 10 gün yaşadı 5 haziran 2015'te almıştım 15 haziran 2018'de öldü ne yazık ki bu kuşlar isirir saldırgandır ama yaklaşık 1 ayda size alışırlar elinize gelirler dalınızda dururlar siz yeter ki yeterli ilgi gösterin dişileri çok iyi konuşur en ortalama 20 kelime boyutu küçüktür ve çok yağ tutmaz kurnazdırlar yulafı çok severlereşini sinir etmeye bayılırlar bakıma göre ömrü uzar geceleri onun üstünü ince bir örtüyle örtün çabuk hasta olurlar uzun süre ilgilenmesseniz size küsenilirler benim ki bana küsmüştü 1 gğn boyunca eve gelememiştim korkmayın size alışır ve iyi bakarsanız uzun yaşar iyi günler

Geri