Karadeniz Pet

Papağanımın alışması için neler yapabilirim?

sezin_

Paylaşımcı Üye
Merhabalar, öncelikle herkese iyi forumlar dilerim 😊

Papağanım Koko'yu daha önce birkaç kez buraya atmıştım.Bize geleli 1 ay oldu. Ancak bazı sorunlarımız var.

Koko'yu aldığımda kanatlarından birinin yarısı yoktu sanırım tüydeydi çünkü kafasının arkasındaki tüyler de seyrekti.Daha sonra veterinere götürdüm, A vitamini ve Multimineral tedavisine başladık. (Markaları Avicare.) Kanat tüyleri yavaş yavaş uzuyor lakin çok uzun sürüyor bu süreç. Tüylerinin tamamlanmasına çok var gibi.

Onun dışında eve geldiği ilk günden beri omzuma geliyor, küpelerimle oynuyor. Ama kafasını sevmek için elimi yaklaştırdığımda hep tıslıyor. Keza elime gelmesi için uzatınca da öyle.Ne bir ceviz ne bir elma ne de başka bir şey yedirebildim elimden.Bir de değişik bir huyu var, kafesin kapısından değil de üst çatıyı açınca elime geliyor sadece. Sürekli kafeste durmak istiyor. Normalde araştırdığımda Sultan papağanlarının çok oyuncu - hatta kafesten çıkmak için deli olan - , sahibine düşkün olduğunu okumuştum. Koko her gün omzumda, onunla iletişim kurmaya çalışıyorum ama dediğim şeylerle sınırlı kalıyor. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim yardımlarınızı bekliyorum. Bu da Koko'nun şu anki tüylerinin fotoğrafı. Kanat içindekiler için ağrı kesici verilmişti ama dürüst olmak gerekirse işe yaradığını düşünmüyorum. Birkaç gündür de kabarıp uyuyor.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-05-02-17-53-02-966_lockscreen.jpg
    Screenshot_2021-05-02-17-53-02-966_lockscreen.jpg
    992.5 KB · Görüntüleme: 12
  • Screenshot_2021-05-02-17-52-58-657_lockscreen.jpg
    Screenshot_2021-05-02-17-52-58-657_lockscreen.jpg
    931.1 KB · Görüntüleme: 12
  • Screenshot_2021-05-02-18-07-58-114_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-05-02-18-07-58-114_com.miui.gallery.jpg
    925.9 KB · Görüntüleme: 11
Öncelikle geçmiş olsun. Tüy problemleri için etkili olan vitamin B grubu vitaminlerdir A vitaminleri göz sağlığına iyi gelir B vitaminleri cilt ve tüy sağlığına ayrıca B12 vitamini zihinsel ve psikosomatik dediğimiz psikolojik sağlığa da iyi gelmektedir. Kuşunuzun alışması için ona güven vermeniz gerekiyor kafasını sevdirmeyip tıslıyorsa güven problemi var demektir. Zamanla sizin ona zarar vermediğinizi anlayarak size bağlanacaktır diye düşünüyorum bende de sultan papağanı vardı eskiden ilk başlarda o da gaga atma ve tıslama huylarını sergiliyordu fakat zamanla elimden yem yedire yedire kendime alıştırmıştım alıştıktan sonra siz nereye gitseniz yanınıza geliyorlar aynı muhabbet kuşları gibi sahibine bağlı oluyorlar

Öncelikle geçmiş olsun. Tüy problemleri için etkili olan vitamin B grubu vitaminlerdir A vitaminleri göz sağlığına iyi gelir B vitaminleri cilt ve tüy sağlığına ayrıca B12 vitamini zihinsel ve psikosomatik dediğimiz psikolojik sağlığa da iyi gelmektedir. Kuşunuzun alışması için ona güven vermeniz gerekiyor kafasını sevdirmeyip tıslıyorsa güven problemi var demektir. Zamanla sizin ona zarar vermediğinizi anlayarak size bağlanacaktır diye düşünüyorum bende de sultan papağanı vardı eskiden ilk başlarda o da gaga atma ve tıslama huylarını sergiliyordu fakat zamanla elimden yem yedire yedire kendime alıştırmıştım alıştıktan sonra siz nereye gitseniz yanınıza geliyorlar aynı muhabbet kuşları gibi sahibine bağlı oluyorlar
cevabınız için teşekkür ederim. B vitamininin faydalı olduğunu ben de bilmiyorum fakat ısrarla a vitamine devam ettirdiler.Her gün 2 kez ağzına damlatıyorum. Veterinere boşa para vermiş gibi hissediyorum her gittiğimde 50 tl ayrıdan ilaç parası ödüyorum.Ne yapacağımı şaşırdım cidden. Yine tavsiyesi olan varsa seve seve dinlerim.

Tüy sağlığı için Röhnfried Bt-Amin B vitamini kullanın haftada 2-3 sefer.
Kuşunuzu yapmak istemediği bir şey için zorlamayın. Kuşlar parmağa bazen 1 yıl sonra gelmeye başlar. Her kuşun karakteri aynı değildir. Sultan papağanları çok zeki canlılardır ve hafızaları çok kuvvetlidir. Güvenleri o kadar çabuk kazanılmıyor. Her şeyi zamana bırakın, acele etmeyin. :) Kafesten ne şekilde çıkmak istiyorsa o şekilde çıkartın. Kuşunuz o şekilde kendini güvende his ediyor.

Yulaf verebilirsiniz.
Fotoğrafta aynı kafeste muhabbet kuşu da gördüm. İki farklı kuşu(her anlamda farklı) aynı kafeste beslemenizi tavsiye etmem.

Tüy sağlığı için Röhnfried Bt-Amin B vitamini kullanın haftada 2-3 sefer.
Kuşunuzu yapmak istemediği bir şey için zorlamayın. Kuşlar parmağa bazen 1 yıl sonra gelmeye başlar. Her kuşun karakteri aynı değildir. Sultan papağanları çok zeki canlılardır ve hafızaları çok kuvvetlidir. Güvenleri o kadar çabuk kazanılmıyor. Her şeyi zamana bırakın, acele etmeyin. :) Kafesten ne şekilde çıkmak istiyorsa o şekilde çıkartın. Kuşunuz o şekilde kendini güvende his ediyor.
Teşekkür ederim hocam

Yulaf verebilirsiniz.
Fotoğrafta aynı kafeste muhabbet kuşu da gördüm. İki farklı kuşu(her anlamda farklı) aynı kafeste beslemenizi tavsiye etmem.
muhabbet kuşunu sahiplendirene kadar aynı kafeste tutmak zorundayım maalesef 😕

Geri