Karadeniz Pet

Papağanım 42 günlük fakat hala el ile besleniyor

erenkv

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar Sultan papağanım 42-43 günlük fakat yanına gidince ağzını açıyor acıkınca çıkardıkları sesi çıkartıyor. Kendi yemek yemiyor sadece ben parmağımla gösterince bir iki yudum alıyor. Herkes yemeye başlaması lazım diyor fakat biz vermeyince yemiyor. Ayrıca yanına gelince bizi görünce kafesten çıkmak için atlıyor zıplıyor durmak istemiyor. Tavsiyeniz bekliyorum

Güncelleme: Kafeste tepinmesinin sebebi yemek istemesiymiş. Elimi soktum hemen şırınga pozisyonuna geçti

Kafes tabanına yem döküp yem yiyip yemediğini kontrol edin, kendi kendine yem kıracak durumda takip edin.
Takip ettim sadece çekirdek yiyor diğer aspur, muhabbet yemi,daldarı,yumurta maması hiçbirine dokunmuyor. ben elimi soktuğum zaman yemek pozisyonuna geçiyor ve benden yemek istiyor. Ve dışarıya koyup parmağımla gösterdiğim zaman az bir miktar yiyip bırakıyor.

Takip ettim sadece çekirdek yiyor diğer aspur, muhabbet yemi,daldarı,yumurta maması hiçbirine dokunmuyor. ben elimi soktuğum zaman yemek pozisyonuna geçiyor ve benden yemek istiyor. Ve dışarıya koyup parmağımla gösterdiğim zaman az bir miktar yiyip bırakıyor.
Çekirdeği yiyorsa diğer tohumları da yiyebilir. Yemdeki çekirdekleri çıkarın sadece tohumlar kalsın elle beslemeyin acıkınca mecburen yemek zorunda kalacaktır. Dal darı alabilirseniz dal darı verin.

5-6 saat gözlemleyin yem kırıyor ise elle beslemeyin yeme alışsın şayet kıramıyor ise elle beslemeye devam edin.

Fotograf veya video yükleye bilirseniz yavrunun gelişimini görelim.Bazı yavrular 42-43 günlük iken daha küçük yada daha büyük görünebilir.

Maşallah durumu gayet iyi görünüyor. :) Siz onu beslediğiniz için hazıra alışmış o :D:D:D Homini gırtlak ,tumba yatak.
Dal darı verebilirsiniz.Kendi başının çaresine bakması lazım artık.
2-3 saat gibi gözlemledim. Sadece kafesin en altında duruyor ve önünde 5 çeşit mama var ağzını vurmuyor. Yanına insan geldiğinde veya ses duyduğunda kafesin en üstüne çıkıp tepiniyor yemek sesi çıkartıyor çağırıyor. Akşam dayanamadım yine verdim şırınga ile afedersiniz davar gibi yedi sanki ilk yiyişi gibi acıkmış 😅. Şimdi dediğiniz gibi alışsın diye şırıngayı bırakıcam fakat illaki yer değilmi sonra açlıktan ölme durumu olmasından korkuyorum sıkıntı olmaz değilmi

İnsan bile yer bu 😂

Kafes tabanına çekirdek hariç diğer tohumları serpin 5-6 saat beslemeyin sonra kursağı kontrol edin yem olup olmadığına bakın, acıkınca mecburen yiyecektir. Kursağı tamamen boş ise yada hiç yemiyorsa mecburen besleyeceksiniz.

Benim sultan papağanı geldiğinde 35 günlüktü sanırım kendi kendine yem kırmaya alıştı hiç elle besleme yapmadım, elle besleyince tembellik edip sürekli beslenmeyi bekliyorlar.

2-3 saat gibi gözlemledim. Sadece kafesin en altında duruyor ve önünde 5 çeşit mama var ağzını vurmuyor. Yanına insan geldiğinde veya ses duyduğunda kafesin en üstüne çıkıp tepiniyor yemek sesi çıkartıyor çağırıyor. Akşam dayanamadım yine verdim şırınga ile afedersiniz davar gibi yedi sanki ilk yiyişi gibi acıkmış 😅. Şimdi dediğiniz gibi alışsın diye şırıngayı bırakıcam fakat illaki yer değilmi sonra açlıktan ölme durumu olmasından korkuyorum sıkıntı olmaz değilmi
Dediğimiz gibi tembelliğe alışmış.Yaşamak istiyorsa yem kırması gerek açlık hiç bir şeye benzemez . :D :D
Bu dünyanın şartlarına ayak uydurmak istiyorsa kendi başının çaresine bakması lazım.