Karadeniz Pet

Pelet yemler hakkında (muhabbet kuşu)

muhabbet123

Yeni Üye
Öncelikle merhaba. Benim 1 tane erkek muhabbet kuşum var. 4-5 yaşlarında. Şu ana kadar hep normal yem kullandık. Pelet yemleri yeni keşfettim. Harrison's markalı pelet yemin en kalitelisi olduğu söyleniyor ama Türkiye'de satışı yok. Bunun dışında gördüğüm Versele lega nutribird , Psittacus ve Energy cube markalı pelet yemlerin Türkiye'de satışı var.
Sorularım şunlar:
1- Harrison's marka yeme ulaşmanın kolay bir yolu var mı?
2- Türkiye'de satılan yazıda saydığım yada saymadığım pelet yemler arasında içeriği en kaliteli ve en doğal olanı hangisi?
3- Kuşuma probiyotik takviyesi vermek istiyorum. Pelet yemlerin içeriğinde göremedim. Pelet yem kullanırken probiyotik vermek zararlı ya da gereksiz olur mu? (probiyotik olarak Nekton kullanmayı düşünüyorum)
4- Pelet yem kullanmaya başladıktan sonra vitamin takviyesi vermek zararlı ya da gereksiz olur mu? (vitamin olarak Nekton-S kullanmayı düşünüyorum)

NOT: Şu ana kadar kuşuma probiyotik vermedim. Vitamin olarak da petshopların verdiklerini kullandım ara sıra. Nekton-S kullanmadım.
NOT: Pelet yemlerin besin değerleri yüksek olduğundan kullanmak istediğim probiyotik ve vitamini seyrek kullanmayı düşünüyorum. (örn: standart kullanım hafatada 3 ise 1 kere kullanacağım)

Saydığım vitamin, probiyotik ve yemler hakkında tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlar sorularımı cevaplarsa çok sevinirim.
Şimdiden teşekkürler...

Son düzenleme:
Harrison incelemeside mevcut. Bulabilirseniz Harrison yoksa Psittacus'de iyidir.

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Psittacus ve Nutribird incelemelerinize baktım. Ama içerik ve doğallık olarak hangisi daha kaliteli karar veremedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Ve bu ikisinden birini kullandığım vakit probiyotik ve vitamin vermek zararlı ya da gereksiz olur mu?

Psittacus kullanırken vitamin kullanılmıyor paket üzerine bunu yazmışlar sakın kullanmayın diye. Zaten pelet yemin amacı bütün ihtiyaçları karşılamak. içinde maya var diye hatırlıyorum dolayisi ile probiyotik vermeye de gerek olmayabilir içeriği incelemek lazım tekrar. nutribird şu an türkiye'de var mi bilmiyorum ancak 5, 6 ay önce yoktu hiç bi yerde ilerde yine bu durumla karşılaşıp bulamayabilirsiniz versele laga ürünlerinde maalsef stok konusunda tutarlılık yok normal yeminin bile piyasasa 3, 4 ay olmadığı oluyor. Bir de diğer bir nokta kuşunuz pelet yem yiyecek mi ben yediremedim ve vazgeçtim.

Psittacus kullanırken vitamin kullanılmıyor paket üzerine bunu yazmışlar sakın kullanmayın diye. Zaten pelet yemin amacı bütün ihtiyaçları karşılamak. içinde maya var diye hatırlıyorum dolayisi ile probiyotik vermeye de gerek olmayabilir içeriği incelemek lazım tekrar. nutribird şu an türkiye'de var mi bilmiyorum ancak 5, 6 ay önce yoktu hiç bi yerde ilerde yine bu durumla karşılaşıp bulamayabilirsiniz versele laga ürünlerinde maalsef stok konusunda tutarlılık yok normal yeminin bile piyasasa 3, 4 ay olmadığı oluyor. Bir de diğer bir nokta kuşunuz pelet yem yiyecek mi ben yediremedim ve vazgeçtim.

Çok teşekkür ederim. Pakette temel gıdası Psittacus olan kuşlara vitamin ve mineral takviyesi yapmayın yazıyormuş sitede okudum yeni.
Peki normalde kullandığımız kuş kumu, mineral block ve kil block mineral takviyesi olmuyor mu. Bu yemi kullanırken kuş kumu, mineral block ve kil block kullanmak kuşa zarar verir mi. Kil block u yeni keşfettim versele leganın varmış. Denemek istedim de. Bu üç ürün zararlı olur mu Psittacus kullanırken.
ve bira mayası probiyotik etkisi verir mi ?

bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim...

Çok teşekkür ederim. Pakette temel gıdası Psittacus olan kuşlara vitamin ve mineral takviyesi yapmayın yazıyormuş sitede okudum yeni.
Peki normalde kullandığımız kuş kumu, mineral block ve kil block mineral takviyesi olmuyor mu. Bu yemi kullanırken kuş kumu, mineral block ve kil block kullanmak kuşa zarar verir mi. Kil block u yeni keşfettim versele leganın varmış. Denemek istedim de. Bu üç ürün zararlı olur mu Psittacus kullanırken.
ve bira mayası probiyotik etkisi verir mi ?

bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim...

Kum ve mineral block kullanmak zorundasınız kum olmadan sindirim yapamaz hayvan, block olmazsada gagasını törpüleyemez. ürünü buna gore hazırlamışlardır kast ettikleri sıvı yada toz mineral içeren ürünlerdir muhtemelen. kile ben de niyetlendim bir ara ama sonraya bıraktım. probiyotik olarak diazyme 256 alın haftada 2, 3 gün verin garanti olsun isterseniz. ama şu an pelet kullanan arkadaşların yanit vermesi daha dogru olabilir

pelet yemler kullanırken vitamin mineral vermenize gerek yoktur.
Kuş kumu ve blok kullanabilirsiniz.

pelet yemler kullanırken vitamin mineral vermenize gerek yoktur.
Kuş kumu ve blok kullanabilirsiniz.

Çok teşekkürler verdiğiniz cevaplar için.

Biraz fazla oldum ama son bir soru daha sorcaktım. İnşallah sık boğaz etmemişimdir.

Psittacus ürününün açıklamasında. Üreme olmayan dönemlerde kullanılır gibi bir yazı var. Üreme dönemlerinde kullanılmaması mı gerekiyor.
Ve bir de muhabbet kuşu için günlük kuşun ağırlığının %18 i diyor. Günlük olarak ölçülü mü verilmesi gerekiyor.

Son düzenleme:
üreme dönemi konusunu bilmiyorum.
Ben günde 2-2,5 yemek kaşığı veriyorum.