Karadeniz Pet

PVC Kafesten Tel kafese Geçiş

Volkan VAROL

Yeni Üye
Arkadaşlar 8-9 aylık olan show çiftim 50 cmlik kendinden yuvalıklı olan ve yuvalığı aylardır açık olan pvc kafeste...ama hiç girmediler yuvalığa...Ben hem kızıştırma hemde üretim için belki daha uygun olacağını düşünerek (gerçi toz-tüy yönünden benim için daha zor olucak tel kafes) 60 cm'lik tel kafese erkeği ayırmayı daha sonrada dişiyi erkeğin yanına koyarak tel kafeste devam etmeyi düşünüyorum. dışardan yuvalık takıcam..Sizce iyi mi ederim kötü mü?

Merhaba 8-9 aylık kuşlar zaten yeni yeni başlayacak bu tarz eylemlere bu nednele bence değiştirmeyin. Çok erken eşe atmışsınız .

Show çiftler den verim almak için yaşını doldurmuş olması lazım. normal kuşlarla kıyaslamayın tabi bahsettiğimiz kuşlar vasıflı show lar ise. Benim size tavsiye kuşlarınızı ayırın bırakın her 2 side tek kalsın ve kuşlarınız 10 aylık olduğunda dişiyi erkeğin yanına atın 1 ay sonra da yuvalığı takın. tel kafes üretim için her zaman daha iyidir. Sağlıcakla

Show çiftler den verim almak için yaşını doldurmuş olması lazım. normal kuşlarla kıyaslamayın tabi bahsettiğimiz kuşlar vasıflı show lar ise. Benim size tavsiye kuşlarınızı ayırın bırakın her 2 side tek kalsın ve kuşlarınız 10 aylık olduğunda dişiyi erkeğin yanına atın 1 ay sonra da yuvalığı takın. tel kafes üretim için her zaman daha iyidir. Sağlıcakla

Kuşlarım bunlar ikinci foto bi kaç gün önceki fotoları.Önerileriniz için teşekkürler...Ayıracağım sanırım dediğiniz gibi...

Ekli dosyalar

• IMG_20160728_200345.jpg
    IMG_20160728_200345.jpg
    2.5 MB · Görüntüleme: 44
  • IMG_0030.JPG
    IMG_0030.JPG
    1.8 MB · Görüntüleme: 36
Kahraman Bey'in dediği gibi ortalama 1 ay ayırmayı düşünüyorum ve ondan sonra 1 ay daha bekleyerek yuvalık takıcam,yani bu süre sonunda dişi 10 erkek 11 aylık olacak.Umarım işe yarar :) Akşam ayrılık fotosu atarım :)

Evet Volkan bey en iyisini yaparsınız. Bırakın kuşlar gelişimini tamamlasın daha 2. tüylerini yeni dizmişler resimden anladım kadarı ile. yavru alma işinde ne kadar kuşun kemik yapısı oturmuş olur ise o kadar uzun süreli ve sağlıklı yavru alırsınız. Kuşlarınız da daha çok kızışmış olur bekleme süresi kısalır. Sağlıcakla yavrularını alırsınız inş.

Tel kafes herzaman daha verimlidr.
Kuşlar illaki yaşına girecek diye bir şey söz konusu değildir.dişiler genelde 7 8 aylıkken hazır olur fakat tek çiftle üretim yapmaya calısıyorsanız işiniz biraz zor.
Yani kısacası kuşlarınızı ayırsanızda direk eşe atsanızda daha erken yada geç olduğunu kuşlarınız belirler.
Keyifli hobiler