Karadeniz Pet

(resimli) Ayakta yara ve karnında morluk

blueberry

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar muhabbet kuşum 12 yaşında dişi. Yaş nedeniyle de sanırım, problemlerimiz her gün artıyor :(

Bu yılın başında kanatlarını diplerden çiğnemeye başladı ve aynı zamanda sol ayağı tutmaz oldu. B vitamini eksikliği dışında bir neden bulamadık. Stres kaynağı olabilecek hiçbir şey yok. Neşesi ve yemesi gayet yerindeydi.

20 gün önce iki ayağının tabanında resimdeki gibi yaralar çıktı. Sabah akşam baticonla temizleyip fucidin krem sürüyordum sonra teramisin sürmeye başladım yine de küçülmedi. Kabuklandı sadece. Tünekte ya da salıncakta tek ayağının üzerinde karnının üzerine doğru eğilmiş bir şekilde duruyor :( ince ip gibi yeşil, sulu dışkısı var.

Bugün karnında morluk ve şişkinlik farkettim tüylerini kenara ittirip fotoğraf çektim tüy dökülmesi yok orda. Kursağın içi su dolu gibi sanki yumuşak bi sıvı var içeride...

Yardımlarınızı bekliyoruz. Teşekkürler

Ekli dosyalar

• IMG_20210720_131014.jpg
    IMG_20210720_131014.jpg
    286.7 KB · Görüntüleme: 36
  • Screenshot_2021-07-20-13-08-16-955_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-07-20-13-08-16-955_com.miui.gallery.jpg
    366.9 KB · Görüntüleme: 29
  • IMG_20210720_133218.jpg
    IMG_20210720_133218.jpg
    171.8 KB · Görüntüleme: 38
Merhaba arkadaşlar muhabbet kuşum 12 yaşında dişi. Yaş nedeniyle de sanırım, problemlerimiz her gün artıyor :(

Bu yılın başında kanatlarını diplerden çiğnemeye başladı ve aynı zamanda sol ayağı tutmaz oldu. B vitamini eksikliği dışında bir neden bulamadık. Stres kaynağı olabilecek hiçbir şey yok. Neşesi ve yemesi gayet yerindeydi.

20 gün önce iki ayağının tabanında resimdeki gibi yaralar çıktı. Sabah akşam baticonla temizleyip fucidin krem sürüyordum sonra teramisin sürmeye başladım yine de küçülmedi. Kabuklandı sadece. Tünekte ya da salıncakta tek ayağının üzerinde karnının üzerine doğru eğilmiş bir şekilde duruyor :( ince ip gibi yeşil, sulu dışkısı var.

Bugün karnında morluk ve şişkinlik farkettim tüylerini kenara ittirip fotoğraf çektim tüy dökülmesi yok orda. Kursağın içi su dolu gibi sanki yumuşak bi sıvı var içeride...

Yardımlarınızı bekliyoruz. Teşekkürler
Maşallah uzun süre size arkadaşlık etmiş ve yaşı itibari ile artık sorunları ortaya çıkmaya başlamış,

Ayakları için kafese tahta tünek alıp plastik tünekleri ve salıncağı çıkarmanızı öneririm. Batikon ve fucidine devam edebilirsiniz.

Gögüs kısmı için bir çok sebep olabilir bunlar yaşa bağlı olarak tümör, yağlanma yada hava kesesi ile ilgili sorunlar olabilir veteriner hekimin görmesi iyi olacaktır.

Maşallah uzun süre size arkadaşlık etmiş ve yaşı itibari ile artık sorunları ortaya çıkmaya başlamış,

Ayakları için kafese tahta tünek alıp plastik tünekleri ve salıncağı çıkarmanızı öneririm. Batikon ve fucidine devam edebilirsiniz.

Gögüs kısmı için bir çok sebep olabilir bunlar yaşa bağlı olarak tümör, yağlanma yada hava kesesi ile ilgili sorunlar olabilir veteriner hekimin görmesi iyi olacaktır.
Merhaba, yorumunuz için teşekkürler. 12 yıldır bizimle, evin küçük çocuğu gibi resmen.

Veterinerle konuştum, yarın götüreceğim.

Plastik tünek ve salıncakları tahtayla değiştirmek istiyorum ama hastayken daha da stres olur diye korkuyorum...
Önceden değiştirmeye çalıştığımda tahta tünek çok düzdü, düzgün yuruyememisti üzerinde. Başka tahta tünek alıp denemeli miyim yine?

Tekrardan merhaba, diğer dostlarımıza kaynak olsun diye yazıyorum.

Son iki günümüz çok iyi geçti buraya resimlerini koyduktan sonra. Yemesi bile daha kuvvetliydi iyileşti sandık, kötü olursa veterinere götürürüz diye düşündük.

Bu sabah kalktığımda yavrum çok halsiz görünüyordu ve salya gibi şeffaf bir sıvı vardı ben ağzına dokundukça, arada öğürme hareketi yapıyordu. Hemen veterinere gittik. Kursak mantarı dedi.

Veterinerin yazdıklarını direkt buraya paylaşıyorum.

İlk önce verilecek olan, ishalden dolayı elektrolit kaybı için 1 numaralı isaretledigim karışım. Sonra mikostatin sulugun çeyreğine katılacak 0.3 CC ve günde bir kere.

Probiyotik desteği için enterogermina. Bir de aminosol adlı vitamini verdi.

Ekli dosyalar

• B612_20210725_154039_843.jpg
    B612_20210725_154039_843.jpg
    330.8 KB · Görüntüleme: 26
  • B612_20210725_154020_394.jpg
    B612_20210725_154020_394.jpg
    236.2 KB · Görüntüleme: 23
Geri