Karadeniz Pet

Sallabaş muhabbet kuşumuz kaçtı

Uniquemermaid

Yeni Üye
Yaklaşık 1 ay once bir muhabbet kuşu aldık. Bize 1-2 aylık yavru oldugu söylendi. Erkekti. Kardeşim tutturmustu kus alicam diye onun kusuydu almadan once asla ishal kus almam mutlaka bakicam falan diyodu getirdi kusu bi baktık ishal sonra unuttum bakmayı dedi :D bize alışmadı baslarda alisıktı parmaktan yem yiyodu parmağa cıkiyodu sevdiriyodu sonra annem kafese tutup koyuyo diye sanırım korkmaya başladı. En sonlarda avuca gelip yem falan yemeye baslamiştı ama sevdirmiyodu. Son günlerde bi baktık kafasını istemsizce döndürüyodu ama saga döndürüp kalmak degil baya arka arkaya dondürup duruyodu ishali de geçmedi yesil dışkılamaya başladı gagasını hızlı hizlı aç kapa yapıyodu gozlerini kısarak. Ara sira uyukluyodu hareketliydi ama arada kafesin alt koşesine gidip kabarıyodu yem de az yemeye başladı. aspur falan aldık ishal damlası aldık ise yaramadı kafesinde gaga taşı mineral bloğu kalamar kabuğu tahta tünek dal darı yem su salıncak kus kumu yani lazım olan her seyi vardı bi kac kere suyuna vitamin de koyduk hiç biseyini eksik etmedik cereyanda da kalmadı. Sonra veterinere götürdük sallabaşmıs adam genetik oldugunu söyledi ve kendi haline bırakın yavaş yavaş ölür dedi... ve ertesi gün annem odanın camlarini ve balkonu falan acmış bizim odanın kapısını da kapamış ve kuşu salmış. Ben de seslerden anladım kusu çıkardığını (hala salonda oldugundan emindim) ve yan odanin kapısını acık sandım kapatiyim dedim kus kaçmasın diye. Azıcık actım kapıyı(o aralıktan venim üstümdeki boşluğu nasıl gordü bi anda asla anlamadım)ve bi anda ustümden uçtu sok oldum 2 saniye içinde hiç biyere konmadı bi anda odaya girdi balkona çıktı ve kaçtı... hersey o kadar ani oldu ki o kuş ne ara koridora gelmis ne ara o kadar hızlı kactı hic anlamadım şoka girdim arkasından kuş sesi açtık 2 saat bekledik ama nafile... balkon da manzaraya bakıyo gelmesi imkansız zaten. İnşallah bi eve girmiştir :( bu kayıp araniyor ilanı değil istanbul fatih te kayboldu ama bulmamız imkansız tum bunları sunun icin yazdım(yemlerini gaga taşlarını falan attık kafesi çamaşır suyuyla yıkadık) yeni muhabbet kuşu alsak sallabaş ona da bulaşır mı? Veya sultan papağanı da alabiliriz onlarda oluyo mu sallabaş? Bu hastalık ne derecede bulaşıcı bilmiyorum simdi konduğu yerlere başka kuş konsa ona gecer mi direk? Ve uçucu mudur bu virüs 1-2 ay bekleyebiliriz. Buraya kadar okuduysanız tesekkurlerimi sunuyorum ve cevaplarınızı bekliyorum...

Geri