Karadeniz Pet

Salma Kafes Yanlış bir tercih mi ?

Arslan V.

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,

Evimde 4lü üretim 2 tane de normal kafes var.

Çiftlerimden çıkan yavrularım için fotoğrafta ki salmaya benzer bişey yaptırmayı düşünüyorum. Boyut olarakda buna yakın birşey olacak. Tüm çiftlerimi burada değerlendirsem her hangi bir problem olur mu ?. Temizlik açısından da rahat olur diye düşünüyorum. içinde tahta büyük bir ağaç. cam arkasında yuvalıklar olacak. Sizin fikriniz nedir ?
Ekran Alıntısı.PNG

Benim bildiğim kadarıyla kuşlar zaten salma bir şekilde yaşamalılar. Eğer üretim yapacaksanız salma kafesler en iyisidir kuşlar dar yerlerde değil geniş yerlerde yavrulamayı severler ama eğer yavrularınız olacaksa yuvalıktan aşağı düşme ihtimali var bence yine de yapabilirsiniz

Benim bildiğim kadarıyla kuşlar zaten salma bir şekilde yaşamalılar. Eğer üretim yapacaksanız salma kafesler en iyisidir kuşlar dar yerlerde değil geniş yerlerde yavrulamayı severler ama eğer yavrularınız olacaksa yuvalıktan aşağı düşme ihtimali var bence yine de yapabilirsiniz
Yuvalıklar konusunda bende biraz tereddüt yaşamıştım. Zemine yakın olarak düşünüyorum yuvalıkları, hatta boy deil de enine doğru büyütebilirim belki

Salma üretimi için en önemli nokta tüm kuşların aynı anda atılması , dişi sayısının erkek ten fazla olması, atılan tüm kuşların yaş aralıklarının eşit ve mümkün oldu kadar ufak olmasıdır. yuvalık takmak için en ufak kuşun mininmum 7 aylık olması beklenmeli ve dişi sayısından fazla yuvalık takılmalıdır. Hastalık durumları için sık sık dikkatli takip edilmesi gereklidir hasta kuşun bekletilmeden derhal alınması lazımdır aksi taktirde kısa sürede tüm salmaya bulaşabilir. kafes sistemi üretim çok daha kolaydır salmaya göre. alıştıkları düzenleri bozmanızı tavsiye etmem yavrular ın gelişimi için faydalıdır salma

Salma üretimi için en önemli nokta tüm kuşların aynı anda atılması , dişi sayısının erkek ten fazla olması, atılan tüm kuşların yaş aralıklarının eşit ve mümkün oldu kadar ufak olmasıdır. yuvalık takmak için en ufak kuşun mininmum 7 aylık olması beklenmeli ve dişi sayısından fazla yuvalık takılmalıdır. Hastalık durumları için sık sık dikkatli takip edilmesi gereklidir hasta kuşun bekletilmeden derhal alınması lazımdır aksi taktirde kısa sürede tüm salmaya bulaşabilir. kafes sistemi üretim çok daha kolaydır salmaya göre. alıştıkları düzenleri bozmanızı tavsiye etmem yavrular ın gelişimi için faydalıdır salma
Kahraman bey aydınlattığınız için teşekkür ederim,

Aslında istediğim 2 günde bir ciddi bir temizlik yapıyorum evde, ister istemez onlarıda rahatsız ediyorum temizlik yaparken. Bu şekilde Temizlik ve rahatsızlık konusunu ortadan kaldırırım ümidindeydim. MEvcutta ki çiftlerimi ( hazırlığı olmayan çiftlerimi ) bu salmaya alma taraftarı deilim. Sağlıkla ilgili olarak hergün düzenli kontrol etmeye çalışıyorum anladığım kadarıyla, Çayım alıp karşılarında oturup izlemek istiyorum açıkcası :)