Karadeniz Pet

Salmonella yavrunun tedavi süreci

selhan

Meraklı Üye
Öncelikle hepinize iyi forumlar. Turna isimli salmonella yavrumun tedavi sürecini anlatacağım. Tüm tedavi @Recai SULAMİS ’ın önerileriyle ve bilgisiyle yapıldı.

İlk olarak dişi kuşumuz 4 yumurta yaptı. Sadece 3 yumurta doluydu. İlk kuşumuz 10.01.2021 tarihinde yumurtadan çıktı. 2.kuşumuz 12.01.2021 tarihinde, 3. Kuşumuz ise 14.01.2021 tarihinde yumurtadan çıktı.

3. yavrunun 9 günlükken başını kaldıramadığını farkettim. Ne zaman başını kaldırsa sağa sola atıyordu başını.

Bu video kuşun 9-11 günlükkenki hali:

Bu video kuşun 32 günlük hali, annesi beslemeyi bıraktı ve kendisi yem kırmayı bilmiyor:

Forumda konu açtım ve çok sağolsunlar @alph @ADRIAN @Recai SULAMİS @Ali Ergün Türköz ilgilendi. Konu açmamdan 1 ay sonra @Recai SULAMİS ’ın kuşun güncel durumunu sorması ile tedavi süreci başladı.

Kuşun 42 günlükken ki hali ve dışkısı:

Anne kuş ve baba kuş:

Diğer yavrular:

Tedavi süreci: @Recai SULAMİS salmonellanın yavru kuşa anne ve babadan geçtiği kanaatindeydi. Anne baba kuşa ve yavruya Baytril başlamamı önerdi.

Önerilen ilaç ve kullanımı: Baytril %2,5. Tam dolu suluğa 6 damla 7 gün.

Baytril başlamadan önce salmonella kuşun dışkısı:

İlacı almak için veterinere gittim. Veteriner solüsyon hazırladı. Bu solüsyon şunları içeriyor:
Multivitamin, aminoasit, baytril.

Artık tüm kuşlarda 7 gün baytril kullanımına başladım tarih: 02.03.2021

Bu süreçte kafeste, gaga taşı, kalamar kemiği, kum, mineral blok varsa kaldırılmalıdır.

Baytril kullanımının 7. günü anaçların dışkısı:

@Recai SULAMİS baytril kullanımı bittikten sonra
3gün probiyotik (entrobac kullandım), 3gün multivitamin(veteriner enjektöre çekip verdi) takviyesi yapmamı söyledi. Ben de uyguladım.

Tüm bunları uyguladıktan sonra dışkılar normaldi, bazen sulu dışkılıyorlardı.

Bu sırada salmonella olan yavrum kanlı dışkıladı:

Veteriner muayenesi sonucu
aşırı ıkınmadan olduğunu öğrendik.

Anaçların ve yavrunun dışkıları bu şekildeydi ve @Recai SULAMİS Sitraks kullanmamızı önerdi:

Sitraks: Kullanım şekli; 2 gün – Tam dolu suluğa 6 damla – 6saat ilaçlı su 6 saat içme suyu.

2 gün sitraks ve 2 gün probiyotik kullanımından sonra salmonella yavrumuzun dışkıları ve videosu:

Video: 06.04.2021

Kafasını dik tutamayan kuş gerçekten gözle görülür gelişme kaydetti. Son olarak @Recai SULAMİS ’ın önerisiyle tekrar etme olasılığına karşı 7gün daha baytril kullanıcaz.

Bu süreçte yardımcı olan herkese teşekkür ederim. İnşallah kuşumun daha güzel haberlerini sizlerle paylaşacağım. İnşallah aynı sorunu yaşayanlar için yardımcı olur bu başlık.

Çok geçmiş olsun kuşunuz ve sizin adınıza çok sevindim. Doğru müdahalelerin önemini görmüş olduk 🙏

bağzı dışkılar sulu ve büyük. ara ara normal, ara sulu dışkılıyor.

Anlkadım umarım tamamen düzelir kuşlarınız bendede farklı kafeslerde iki kuşta aynı sulu dışkılama var ve bir türlü çözemedim.

Geri