Karadeniz Pet

Sanırım mantar oldu

Cücükvetavuk

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar cücük ve tavuk adında 2 tane erkek muhabbet kuşum var kafesleri ayrı 2 hafta önce kuşlarımda bit (parazit deniliyor sanırım) tespit ettim sürekli gittiğim bir kuşçudan exobit diye bir ilaç aldım kafeslerini dezenfekte edip kuşları bir kaç kere düzenli olarak yıkadım çok şükür bu haftaiçi bitlerden eser kalmadı ama cücük kafasını kafesin tellerine sürtüyor fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi cücüğün gözleri kızarmaya başladı sol gözü bugün çok kötü duruma geldi ayrıca gagasının kenarlarında şişlik oluşmaya başladığını farkettim mantar gibi duruyor diğer kuşta bir şey yok fotoğrafı çekmeden önce travocort diye bir mantar ilacı sürdüm yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• Snapchat-1756964054.jpg
    Snapchat-1756964054.jpg
    581.2 KB · Görüntüleme: 43
  • Snapchat-879618742.jpg
    Snapchat-879618742.jpg
    374.2 KB · Görüntüleme: 40
  • Snapchat-1019172570.jpg
    Snapchat-1019172570.jpg
    468.2 KB · Görüntüleme: 42
  • Snapchat-992015525.jpg
    Snapchat-992015525.jpg
    568.9 KB · Görüntüleme: 48
  • Snapchat-2120810344.jpg
    Snapchat-2120810344.jpg
    392.6 KB · Görüntüleme: 35
Bu arada yazmayı unutmuşum 2 gün önce gözleri bu kadar kötü değilken annemin göz mantarı vb şeyler için kullandığı ciloxan diye bir ilaç sürmüştüm 1 günlüğüne düzelmişti dün ve bugün tekrar sürdüm ama etkisi olmadı o yüzden travocort sürmeye başladım

Kuşları yıkadım derken sabun/ şampuan tarzı bir şey kullandınız mı? Kafes için sprey kullanıyor musunuz? Sprey yan etki yapmış olabilir mi?
Bence kuşta mantar yok. Göz nezlesini veya alerjiyi araştırın. Kremi emin olmadan kullanmayın.

Kuşları yıkadım derken sabun/ şampuan tarzı bir şey kullandınız mı? Kafes için sprey kullanıyor musunuz? Sprey yan etki yapmış olabilir mi?
Bence kuşta mantar yok. Göz nezlesini veya alerjiyi araştırın. Kremi emin olmadan kullanmayın.
Sirkeli ılık suda yıkadım sadece ayrıca sabah uyanında dışkısına baktım siyah renkteydi mantat belirtisi gibi duruyor

Sirkeli ılık suda yıkadım sadece ayrıca sabah uyanında dışkısına baktım siyah renkteydi mantat belirtisi gibi duruyor
Dıştaki mantarla iç organlardaki mantar apayrı. Gözde mantar olunca dışkı değişmez mesela. Biri fiziksel diğeri sindirim sistemi ile ilgili.
Dışkı fotoğrafı ekler misiniz?

Kuşta mantar yok. Mantar kremlerini kullanma.

Kullandığın bit spreyinden etkilenmiş kuş.

Kafesi ve ekipmanlarını sabunlu suyla süngerle yıka güzelce. Ve spreyi kullanma birdaha zararlı.

Hocam iyi günler dilerim. Hazır mantar muhabbeti açılmışken konu sahibinin affına sığınarak bende sizlere birkaç sormak istedim.

Muhabbet kuşumda mantar var mı emin olamadım. Özellikle gagası daha morumsu bir renk aldı. Ayakları ekteki gibi. İki hafta arayla iki kere yumurtladı. Tek bir tane muhabbet kuşum var.

Elimde oksijenli su ve eczaneden aldığım mantar kremim mevcut.

Ekli dosyalar

• IMG_20190826_105307.jpg
    IMG_20190826_105307.jpg
    572.1 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_20190826_105316.jpg
    IMG_20190826_105316.jpg
    618.1 KB · Görüntüleme: 29
  • IMG_20190823_201203.jpg
    IMG_20190823_201203.jpg
    507.2 KB · Görüntüleme: 26
Hocam iyi günler dilerim. Hazır mantar muhabbeti açılmışken konu sahibinin affına sığınarak bende sizlere birkaç sormak istedim.

Muhabbet kuşumda mantar var mı emin olamadım. Özellikle gagası daha morumsu bir renk aldı. Ayakları ekteki gibi. İki hafta arayla iki kere yumurtladı. Tek bir tane muhabbet kuşum var.

sadece kızışmış ayağında şahsen ben birşey görmedim @umitFB abi de bir baksın..

Bu arada kuşların ikiside erkek demişsiniz fakat sarı olan dişi ve kızışmış kuşları tek kafese almanızı tavsiye ederim..

Herhangi bir sorun yok.

Siyah dışkı ya açlık belirtisi ya da mikrobik bir durum. Yem yiyor mu? Tam dolu suluğuna iki veya üç damla elma sirkesi damlatın.
İştahı yerinde yüzündeki kızarıklıklar geçti ama yüzünü kafesin tellerine sürmeye devam ediyor ayrıca dünden beri tüylerini kabartıyor ve çok halsiz

Geri