Karadeniz Pet

Sarı oğlana jumbo kırığı! :))))

Sakuram

Onursal Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
.

Son düzenleme:
Arkadaşlar benim oğlana eş bulduk :D Gitti kendi kafeste kızın hemde jumbo kırığının peşinden koştu durdu. Şimdi eve getirdim, kız sürekli gagasını açıp kapatıyor hızlı hızlı sanki çok yorulmuş nefes alamıyor gibi. Bizim oğlanda aşkım böcük diyor kız geri gönderiyor hatta bir defa yere düşürdü mubişimi :eek::D Neler düşünüyorsunuz konu hakkında, yardımlarınıza ihtiyacım var
Hayirli olsun erkekler es secmez ayirt etmez yani onemli olan disinin secmesi yani disi kusunuza karsilik veriyormuydu

Hayirli olsun erkekler es secmez ayirt etmez yani onemli olan disinin secmesi yani disi kusunuza karsilik veriyormuydu
Resimler de gördüğünüz gibi duruyor dişi sadece oğlan oynasa da, lakin almadan önce bizimki peşinden koşarken dişi kızıyordu ona git der gibi. Isırıyor gibi yapıyordu ki hala da öyle. Bizimkinin girmediği şekil yok gülmekten ölüyorum :) Eş tutarlarsa nasıl bir yavruları olur? Jumbo sevmiyorum da, oğlan bunu sevdi maalesef :D

Resimler de gördüğünüz gibi duruyor dişi sadece oğlan oynasa da, lakin almadan önce bizimki peşinden koşarken dişi kızıyordu ona git der gibi. Isırıyor gibi yapıyordu ki hala da öyle. Bizimkinin girmediği şekil yok gülmekten ölüyorum :) Eş tutarlarsa nasıl bir yavruları olur? Jumbo sevmiyorum da, oğlan bunu sevdi maalesef :D
Insalllah es tutarlar zamana ihtiyaclari var kimisi hemen ciftlesiyor kimi de 2 3 5 ay suruyor yavrularin rengini tam olarak bilmek imkansiz genler malum 7 nesilden olan genlerden cikicak sari beyaz yavrular tabiki guzel olur

Insalllah es tutarlar zamana ihtiyaclari var kimisi hemen ciftlesiyor kimi de 2 3 5 ay suruyor yavrularin rengini tam olarak bilmek imkansiz genler malum 7 nesilden olan genlerden cikicak sari beyaz yavrular tabiki guzel olur
Evet öyle, İnşe'Allah. Ama jumbo olması konusunda ne düşünüyorsunuz? Dişi jumbo kırığı 1 buçuk yaşında, erkek 8 aylık birkaç gün sonra ve çekoslovak ayriyeten dişinin yanında bit kadar görünüyor yine de kur yapmaya çalışıyor biraz biraz :):rolleyes:

Jumbo disi ile yerli erkek es tutup yavru veriyor uretici bir abimizde gormustum disi sadece o erkekle es tutmus yavrularida baya kalipliydi kesin sonuc yavrulari olunca gorursunuz

Jumbo disi ile yerli erkek es tutup yavru veriyor uretici bir abimizde gormustum disi sadece o erkekle es tutmus yavrularida baya kalipliydi kesin sonuc yavrulari olunca gorursunuz
Hadi ya, keşke sarı oğlan gibi bir kuş elde etse idim em azından boyutu böyle küçük sevimli :D Her şeyin hayırlısı

Şu an erkeği dışarı saldım, oynuyor. Dişi ona sesleniyor arada, kafesin kapısı açık ama çıkmıyor. Sizce durum nedir?

Yavru almak istiyorsanız ;
1- Kafes yuvarlak değil, dikdörtgen ve geniş olmalı.
2- Kuşlar ile ilgi alakanızı keseceksiniz ve dışarı salmayacaksınız
3- Televizyon ve insan olan bir odada olmayacaklar. Sessiz ve sakin biryerde olmalılar,rahatsız edilmemeliler.
4- Yemlerine birazcık nijer ve keten tohumu katabilirsiniz. Ayrıca yumurta mamasıda verebilirsiniz.
5- 10 gün sonra yuvalık takın.

Arkadaşlar bunlar yeni fotoğraflar ama dişi hiç alışık değil, iyiler şu an

Yavru almak istiyorsanız ;
1- Kafes yuvarlak değil, dikdörtgen ve geniş olmalı.
2- Kuşlar ile ilgi alakanızı keseceksiniz ve dışarı salmayacaksınız
3- Televizyon ve insan olan bir odada olmayacaklar. Sessiz ve sakin biryerde olmalılar,rahatsız edilmemeliler.
4- Yemlerine birazcık nijer ve keten tohumu katabilirsiniz. Ayrıca yumurta mamasıda verebilirsiniz.
5- 10 gün sonra yuvalık takın.
Evde televizyon yok zaten ve çok sessiz ortam tek ben varım, kafes için bir şey diyemeyeceğim. Onun dışında nasıl yavrular olur? Ben pek ısınamadım bu kuşa yarın yeni bir kuş bakacağım sanırım çok itiyor bu. Dışarı salmamam gerektiğini bilmiyordum bu arada, benimki hep dışarda dururdu çünkü

Bence ilk yapacağınız şey kafesi değiştirmek olsun. Kuşların eş tutar sabırlı olmalısın. Dişi kuşun çok güzel, geri değiştirmek gibi bir hata yapmamanı öneririm. Kuşlar geldiği gibi eş tutacak yavru yapacak diye birşey yok. Eve yeni gelen kuş bırak yanındaki kuşa, ortama sadece 2 haftada alışır. Tek tünek sistemi yaparsın alırsan yeni kafeste. Sabırlı ol. Birbirlerini hırpalayacak kadar kavga yoksa hiç sorun yok. gaga dalaşı her kuşta var. Senin tek yapman gereken kuşu değil, kafesi değiştirmen.

Bence ilk yapacağınız şey kafesi değiştirmek olsun. Kuşların eş tutar sabırlı olmalısın. Dişi kuşun çok güzel, geri değiştirmek gibi bir hata yapmamanı öneririm. Kuşlar geldiği gibi eş tutacak yavru yapacak diye birşey yok. Eve yeni gelen kuş bırak yanındaki kuşa, ortama sadece 2 haftada alışır. Tek tünek sistemi yaparsın alırsan yeni kafeste. Sabırlı ol. Birbirlerini hırpalayacak kadar kavga yoksa hiç sorun yok. gaga dalaşı her kuşta var. Senin tek yapman gereken kuşu değil, kafesi değiştirmen.
Kuşum bağırıyor şu an ben odamdayım mesela, sesini duyuyorum. Kapalı ışık orada ama böyle canı yanıyor gibi bağırıyor arada.. :( Karanlıktan korkmaz böyle yapmaz genelde, en fazla seslenir bana gel diye o kadar o da uykusu olmadığı için. Onun dışında yarın kafesten hiç çıkarmayacağım bakalım ne olacak yine böyle yaparlarsa değiştirmem gerek... Eş tutarlarsa yavruları nasıl olur; dişi jumbo kırması, erkek lutino?

Siz yavru olursa hangi renk olur diye taktınız yavru muhabbetine. Kuşlar eş tutsun hele. Kuşlar 5-10 günde eş TUTMAZ. Benim kuşlarım 1 ayda eş tuttular. bu arada kuşları fazla karanlıkta tutmayın. Kuş sadece kavga ettiği için bağırmaz. acıktığındada bağırır. loş bir ışık olsun gece lambası gibi. önlerini görebilecek kadar. kafesten çıkarmayın hiç. Ama uzaktanda gözlemleyin.

Yok hangi renk olmasına takmadım aslında, çünkü onu zaten belirlemek sıkıntı olur bizler için. Ben ırkı genellikle dişi mı belirliyor onu bilmek istiyorum, jumbo kırığı olmasından kaynaklı merak ediyorum bu soruyu. Yoksa erkekten mi büyük bir etken geçiyor yavruya? Onun dışında tabiki hemen eş tutmalarını beklemiyorum olur mu öyle şey, yeterki canları yanmasın. Loş bir ışık var zaten, öyle bir sıkıntı yok açlık vs gibi. Bildiğin gagalıyor dişi oğlanı, istemiyor mu ki acaba anlamadım :( Yarın tekrar deneyeceğim, yine böyle gagalarsa mecbur vermek zorundayım yoksa dişi gerçekten güzel

Kuşum bağırıyor şu an ben odamdayım mesela, sesini duyuyorum. Kapalı ışık orada ama böyle canı yanıyor gibi bağırıyor arada.. :( Karanlıktan korkmaz böyle yapmaz genelde, en fazla seslenir bana gel diye o kadar o da uykusu olmadığı için. Onun dışında yarın kafesten hiç çıkarmayacağım bakalım ne olacak yine böyle yaparlarsa değiştirmem gerek... Eş tutarlarsa yavruları nasıl olur; dişi jumbo kırması, erkek lutino?

Kafes üretime uygun değildir, geniş büyük bir kafes almanız gerekiyor bu arada eğer çifleştirmek istiyorsanız erkek kuşunuz kızgınlık duruma gelmiş ise kuşu alın petshopa götürün kafese salın 30 dk gibi bir müddet bekleyin anlaştığı dişiyi alın.

Fazla kafesin varsa 1 hafta ayırıp birbirlerine alışmalarınıda sağlayabilirsin. Sonra dişiyi alıp erkeğin yanına atarsın. etkili bir yöntemdir.

Kafes üretime uygun değildir, geniş büyük bir kafes almanız gerekiyor bu arada eğer çifleştirmek istiyorsanız erkek kuşunuz kızgınlık duruma gelmiş ise kuşu alın petshopa götürün kafese salın 30 dk gibi bir müddet bekleyin anlaştığı dişiyi alın.
Gerçekten kafesteki bu sıkıntıya üzüldüm, yuvalık takabiliyorum ama ona rağmen mi olmuyor? :( Kuşumun kızgınlık durumu için şöyle söyleyebilirim, sadece kusuyor yani besleme yapıyor ama dişiye şu ana kadar hiç yapamadı çünkü dişi sürekli canını yakıyor. Tam diyorum olacak sesleri çıkmıyor (tabi sesi çıkmıyor diye iyi bir şey demiyorum), yine bağırıyor mubişim.. Biraz oyun oynuyor fazlası ile hareketli kuşum ama sürtünmesi yok, 8 aylık olmasına birkaç gün var?

Fazla kafesin varsa 1 hafta ayırıp birbirlerine alışmalarınıda sağlayabilirsin. Sonra dişiyi alıp erkeğin yanına atarsın. etkili bir yöntemdir.
Evet bunu da düşündüm ama dişi kendinden soğuttu beni gagalayarak :D Yapacağım İnşe'Allah

Kafeste oyuncak,ayna vb şeyler varsa onları kaldır. yoksa birbirleri ile ilgilenmezler. Dişidende soğuma, dişinin yaptığı Çok normal birşey. geldiği gibi kabullenemez. dişiler erkeğe göre daha agresif ve katı olur. Ben dişi kuşumun saatlerce put gibi durduğunu hatırlıyorum aynı yerde. kadın milleti hep aynıdır :D

Geri