istanbul escort

Mert Yildirim

Profesyonel
8 Kas 2013
553
0
0
20
Dortmund.
Arkadaşlar cıft sevdalarım tuylerını yoluyor banyoluk var kafeste buyuk ne yaptıysam olmadı erkek dısıyı mahvetı resmen 1 aydır boyle devam edıyor lutfen yardım :(:(
 

İlker DAĞLI

Süper Üye
22 Kas 2014
174
0
0
Çift olduklarına eminmisin ikisi de erkek olabilir yada stresten bunu yapabilirler ayrı kafes e ayırma şansınız varsa ayırın. Resim atabilir misin
 

alitolgayaytar

Aktif Üye
22 Mar 2017
46
11
8
51
Avian Gastrik Yeast (AGY) Nedir?

AGY uzun yıllardan beri megabakter olarak bilinmektedir. Bilimsel ismi Macrorhabdus Ornithogaster dir. Eskiden bakteri sanılan AGY nin aslında bir maya olduğu tespit edilmiştir. Bu maya Afrika grisi papağanlarda, kanaryalarda, muhabbet kuşlarında ve cennet papağanlarında sıklıkla görülür. Wasting disease,Kuruma Hastalığı olarak da bilinir.

Bu maya kuşlarda ne gibi bulgulara yol açar?

Bu maya kuş midesinin isthmus denilen orta bölgesinde yerleşik olarak bulunur. En önemli bulgu kuşun sürekli olarak zayıflamasıdır. Bu etkeni barındıran kuşlar yem yemeye devam ederler ancak bir türlü kilo alamazlar. Aslında kuş yem yememekte devamlı şekilde yemi ağzında ezerek dışarı bırakmaktadır. Hasta kuşların dışkısında sindirilmemiş yeme sıklıkla rastlanılır. Bazen bu hayvanlarda siyah ishal görülür. Siyah renkli ishalin nedeni üst sindirim yolunda meydana gelen kanamalardır. Kanama devam ettikçe hayvanlarda kansızlık, anemi başlar. Halsizlik artarak devam eder. Tedavi edilmeyen kuşlar ölürler. Bazen hasta kuşlarda head bobbing ( kafanın öne arkaya salıncak gibi sallanması) ve tüylerde kabarıklık görülür. Bu kuşların sindirilmemiş yem, mukus (sümüksü madde) ve kan kustukları da görülebilen bulgular arasındadır.

Muhabbet kuşlarında durum çok daha ciddi ve çabuk gelişme gösterir. Hasta kuşlar yemeden kesilirler. Yem ve kan kusarlar ve çabucak ölebilirler. Muhabbet kuşlarının diğer kuşlara nazaran daha çok etkilendikleri bilinmemektedir.Genetik etkenlerin varlığından söz edilmektedir.

AGY nasıl teşhis edilir?

AGY dışkı ve kursak örneklerinin mikroskop altında incelenerek teşhis edilebilir. En çabuk teşhis yöntemi budur. Ayrıca dışkıdan hazırlanan örnekler boyanarak da mikroskop altında bakılarak etken teşhis edilir.

Ayrıca ileri teşhis yöntemi olarak yurtdışı laboratuvarlarında PCR testi yaptırılabilir. PCR testi hastalık tedavisinin etkili olup olmadığının tespit etmek için de kullanılmaktadır.

AGY tedavi edilebilir mi?

Teşhis konulduktan sonra tedavi mümkündür. Tedavide Antifungal ilaçlar kullanılır. Tedavi uzun sürelidir. 1-1,5 ay kadar devam ettirilir. Bazı kuşlarda daha uzun süreli tedavi gerekebilir.

Hafif ve orta derecede etkilenen hayvanlarda tedavi başarılı sonuç vermektedir. Klinik bulguları ilerlemiş kuşlarda tedavinin başarı oranı düşüktür.

Bu hastalığa karşı aşı var mıdır?

Bu hastalığa karşı bir aşı yoktur.

Biz polikliniğimize getirilen kuşları % 80 inde bu hastalık etkenine rastlamaktayız. Kuşlar normal görünse dahi etken hayvanlarda barınmaktadır. Yani bu hastalık evinizde beslediğiniz kuşlarınızda hiçbir belirti göstermeden bulunabilir. Bu tür hayvanlar da tedavi ye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi sonuç alınacağı bir gerçektir.
İzmir kuş Hastanesi,İzmir muhabbetkuşu veterineri,kuş veterineri,İzmir kuş veterineri
,İzmir muhabbet kuşundan anlayan veteriner,İzmir sultan papağanından anlayan veteriner,İzmir papağandan anlayan veteriner,Manisa muhabbet kuşundan anlayan veteriner,İzmir jako papağandan anlayan veteriner,İzmir maymundan anlayan veteriner,İzmir Şahin'den anlayan veteriner,İzmir tavşandan anlayan veteriner,İzmir hamsterdan anlayan veteriner,İzmir kuştan anlayan veteriner,İzmir iguanadan anlayan veteriner,Kuş veterineri,Türkiye kuş veterineri,İzmir su kaplumbağasından anlayan veteriner,Bornova iyi veteriner,İzmir hayvan Hastanesi ,İzmir en iyi veteriner,güvercin veterineri,izmir guina pigden anlayan veteriner,guina pig veterineri,www.veterinerizmir.com
https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&cd=24&ved=0ahUKEwi6m7L56-nSAhXKvhQKHd5qB64QFggdMBc&url=https://m.facebook.com/people/Ali-Tolgay-Aytar-%C3%96zvet/100010510694744&usg=AFQjCNG09CILKEK2Bxy57KYesUTyzqnnPA
Ali Tolgay Aytar
Avian veterinian
Öz-Vet veteriner Cerrahi ve Egzotik Kliniği(Muhabbet kuşu,papağan,tavşan,iguana,su kaplumbağası,hamster,güvercin)
 

Ekli dosyalar