Karadeniz Pet

Siyah Dışkı..!

acdeg

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba yaklaşık bir ay önce kadar bir konu daha açmıştım. Muhabbet kuşumun bir aya yakındır ishali var. Bir çok ilaç kullandık ama hiçbirinin kalıcı bir faydası olmadı. Veteriner tavsiyesiyle de ilaç kullandık o da kısa süreli bir etki sağladı. Son bir kaç gündür pirinç lapası vermeye başladık, tam normale döndü derken tekrar aynı oldu. Bugün de başka bir veteriner tavsiyesiyle Cesamolin adlı ilaca başladık. Ondan sonra dışkısı hafif sıvı kıvamda siyah olmaya başladı. Dün geceden beri birşey de yemedi. Az önce azıcık yem yemesini sağladım. Acaba siyah dışkının sebebi ilacın ağır gelmesi ya da aç kalmasından dolayı olabilir mi, ya da bunların dışında başka bir şey. Artık ne yapacağımı şaşırmış durumdayım..!

Açlık olabilir. Kuşum ve dışkısının fotoğrafını atar mısınız?

Büyük ihtimal açlıktan hocam. Dışkı ve kuşun fotoğraflarını atarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

IMG-20181106-WA0001.jpg
IMG-20181106-WA0002.jpg
IMG-20181106-WA0006.jpg
IMG-20181106-WA0010.jpg

Dışkısı bu sabah böyleydi. En son yaptığı birinci fotoğrafta ki gibi. Bir de tünekte sürekli kabarık şekilde duruyor. Halsizliği de var. Kafesin dibinde yumuşak dökülmüş tüyleri vardı bir de.

Mikrobik bir durum var. Suluğundaki tam solu suya beş damla elma sirkesi damlatın ve veterinere gidin. İlaç tedavisine başlayacaktır.

Elma sirkesini denedik ama bir faydası olmadı. Kafesi dezenfekte de etttim. Şuan veterinerin verdiği cesamolin adlı ilacı kullanıyoruz.Veteriner kuşlarda yapılabilecek bir tedavi yok dedi. Hepsi için söylemiyorum ama veterinerlerin muhabbet kuşlarından anladığını pek düşünmüyorum. Sanırım verdiği ilacı kullanıp iyileşmesini beklemekten başka çare kalmadı.

Nasıl yok hocam ya? Bu bir canlı değil mi tedavisi olmayacak.

Durumunu anlattık daha önce gittiğimiz veterinerin verdiği ilaçtan bahsettik. O da farklı olarak bu ilacı verdi ve kuşlarda yapılabilecek başka bir tedavi olmadığını söyledi. İshal ilacı vermekten başka birşey yapamıyorlar sanırım. Veterinerlerin muhabbet kuşlarına nasıl baktıkları ortada anlayacağınız.

Durumunu anlattık daha önce gittiğimiz veterinerin verdiği ilaçtan bahsettik. O da farklı olarak bu ilacı verdi ve kuşlarda yapılabilecek başka bir tedavi olmadığını söyledi. İshal ilacı vermekten başka birşey yapamıyorlar sanırım. Veterinerlerin muhabbet kuşlarına nasıl baktıkları ortada anlayacağınız.

haklısınız, forumlardan vs. üreticilerle görüşüp kuşun resim ya da videosunu atarsanız onlar belki de daha önce karşılaşmış oldukları için size yardımcı olabiliyorlar bazen. tabi bu şekilde yardımcı olmak yerine ürettiği mamayı satmaya çalışan ya da size ters gelen tavırları olan kişilerle de karşılaşabilirsiniz. insanız çeşit çeşidiz. ama içlerinde düzgün insanlar çıkıyor ve size yardımcı oluyor. ihtiyacınız olursa üretim yapan ve kuşuma eş aldığım kişinin iletişim bilgilerini veririm ona gelene kadar tabi çok daha uzun süre üretim yapan kişiler vardır forumda. bence facebookta gizli bir grup açılsa ve bu tarz durumlarda üreticilere sorma şansımız olsa çok güzel olur

Elma sirkesini denedik ama bir faydası olmadı. Kafesi dezenfekte de etttim. Şuan veterinerin verdiği cesamolin adlı ilacı kullanıyoruz.Veteriner kuşlarda yapılabilecek bir tedavi yok dedi. Hepsi için söylemiyorum ama veterinerlerin muhabbet kuşlarından anladığını pek düşünmüyorum. Sanırım verdiği ilacı kullanıp iyileşmesini beklemekten başka çare kalmadı.
Tedavide kaçıncı gününüz?

Bu muhabbet kuşumuzu tanıdık bir üreticiden almıştık. Onunla da bu durumu görüştük. Verdiği ilacı kullandık. Veterinere gittik. Dediğiniz gibi son çare belki forumlardan yardımcı olabilecek birileri çıkar diye bir çok forumda - üreticilerin olduğu bir forum da dahil olmak üzere- bu durumu paylaştım. Tek cevap aldığım forum da burası oldu. Söylediğiniz gibi içlerinden düzgün insanlar da çıkıp sağolsunlar yardımcı olmaya çalışıyor.

Veterinerden sulphamezatin isteyip çeyrek suluğa 4 damla katıp 5 gün boyunca günde iki defa suyunu değiştirerek kullanın.
En kısa zamanda yemlikte bulunan yemi dökün, gaga taşı, kalamar kemiği vs atıp bütün kafesi ve malzemeleri profesyonel bir dezenfektan ile temizleyin. Virkon S kullanmanızı tavsiye ederim, veya eczaneden zefiran isteyip 1lt suya 10cc katarak dezenfekte edebilirsiniz. Bu işlemi, kuş sağlığına kavuşana kadar 3 günde bir tekrarlayın. Tedavi bitiminde probiyotik ve kaliteli bir multivitamin ile takviye yapın

Veterinerden aldığımız cesamolin adlı ilacın ikinci günü bugün. Peki bu ilacı kullanmayı bırakıp söylediğiniz ilacı kullanmaya başlasak herhangi bir şey olur mu? Kullandığımız ilaç da antibakteriyel bir ilaç.

Zaten cesamolin, uzun süre kullanılmaması gerekn bir ilaç. Yarın da faydasını göremezseniz, bırakmak daha doğru olur.

Geri