Karadeniz Pet

sizce durum nedir? üstadlar fikirleriniz benim için önemli

Hasan METE

Meraklı Üye
erkek ve dişi muhabbet kuşlarım var 4 aydır bendeler.
4 aydır;
-dişinin hastalıklarını iyileştirmek için uğraştım
-bu süre zarfında gözlemlerime göre;
*sürekli birbirleriyle ilgileniyorlardı
*birbirlerinin ağızlarına yem kusuyorlar
*dişi, erkeği bazen yanına pek yanaştırmıyor gagasıyla vuruyomuş gibi yapıp erkeği korkutuyor.
4 gün önce yuvalık taktım;
-dişi yuvalığa girip bi yerleri kemiriyor yuvada baya zaman geçiriyor.
-erkek yuvalığın önüne gelip dişiyi izliyor
-dişinin yuvalığı düzenler mi düşüncesiyle ilk yuvalığı taktığımda içine peçete koymuştum, dişi içerde peçeteyi parçaladı ve erkekle beraber dışarı attılar.
-dişinin dışkısının büyüdüğünü farkettim.

sizce bunlar yumurtaya işaret mi?
yoksa kuruntu mu yapıyorum.
aşağıda dişimin ilk geldiği ve 4 ay sonraki halini paylaşıcam sizce yumurtlamak için yaşı müsait mi? veya dişim kızışma durumunda olabilir mi?
dişim kaç aylık veya yaşında?
4 ay önceki hali IMG_20161006_221004.jpg
3.5 ay önceki haliIMG_20161012_120434.jpg
şimdi çektiğim fotoğraf IMG_20170122_224704.jpg IMG_20170122_225101.jpg IMG_20170122_225052.jpg

Kusunuz 4 ay önce hasta gibi gözüküyor zaten.

Ama şimdi çok sağlıklı gözüküyor tebrik ederim iyilestirmissiniz kuşu :)

Kakasi büyükse , yuvaligi düzenleyip peçeteyi dışarı atiyorsa yumurta yakın diyebilirim.

Kuşların yaşı 6 ay ve 1 yaş arasında .

Yavrudan beri beraber oldukları için iyi es tutmuslardir. Hayırlı üretimler inşallah sağlıklı yavrular alırsınız.

3-4 ay uğraş sonucunda iyileştirdim.
öncelikle bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim yusuf bey ama yumurta için en az dişinin 8-9 aylık olması gerekiyor mu? ve benim dişim acaba bu yaşlarda mı?

Dişiniz gelişmiş gibi gözüküyor
Eger size göre erkense yuvaligi çıkarıp bir kaç ay sonra takabilirsiniz.

yusuf hocam yuvalığı çıkarmayı düşünmüyorum bakalım bekleyip görelim sonucu burdan yazarım :)

Ben 4,5 aylıkken yavru almıştım. Mümkün. Ama tavsiyem 6 7 aylıkken almak.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kardeşlerim, paylaştığım konuyla ilgili bana yardımcı olabilecek bir güzel kardeş yokmu :)

Dişiniz gelişmiş gibi gözüküyor
Eger size göre erkense yuvaligi çıkarıp bir kaç ay sonra takabilirsiniz.
Size göre erkense diye birşey olamaz. Onlara göre zamanı gelmişse tamamdır. Yuvalığı çıkarmayın sakın. Yumurtlayacak olgunluğa erişmiş dişi.

kuşumda aşırı derecede mantar vardı bana geldiğinde gagasında, ayağında ve kursağında veya midesinde yani içinde. bunu farkettiğimde bu sitede sorunumu yazdım ve sirke önerisinde bulundular. allah razı olsun ki bu şekilde kuşum iyileşti.
kuşumun suluğunu tam doldurup içine 1-2 damla sirke damlattım ve bunu her gün yeniledim. 5 gün oyunca sürekli yaptım sonra normal su koydum ve iyileşti