Karadeniz Pet

Sizce kuşumu sahiplendirmelimiyim

Emreecetin01

Yeni Üye
Merhabalar yaklaşik 2- 2.5 senedir baktığım çapkın adında muhabbet kusum var. Ona 7 ay önce yavru dişi bir kuş aldım. Zaman geçtikce kuşun erkek olduğunu fark ettim. Ve aldığım petshopa degiştereceğimi söyledim. O da yetişkin kuş gelmesini beklemem gerek olduğunu söyledi. Bende bekeldim ama 2 erkek kuş olduğu için sürekli çok aşırı şekilde bağırıyorlardı. Bende yavru bir kuşla değiştirdim. Ama o olaydan beri kuş sesine artık dayanamıyorum. Ve kuşlar annemle aynı odada kalıyorlar. Annem 61 yaşında ve sese dayanamıyor. Kendi odama ise katamıyorum. Çok ses çıkardığı için yatamıyirum ve odam kışın çok soğuk oluyor. Artık kuşumla o kadar fazlada ilgilenemeiyorum seneyede sınavım şu an 11. Sınıfım. Ne yapacağım konusunda kararsızım. Kuşumu sahiplendirsem bile benden ayrılınca strese girmesinden korkuyorum. Ayrıca sahiplendireceğim kişi her gün uçurup güzel bakması gerekli ve böyle bir kişiyi nerden bulabileceğimi bilmiyorum. Kuşumu sahiplendirince ise vicdanen pek rahat olamayacağımı düşünüyirum ama bir yandanda aklıma annem geliyor üzülüyorum. Sizce kuşumu sahiplendirmelimiyim ve sahiplendireceksem bile iyi bakacak birini nereden bulabilirim? Cevaplarınızı bekliyorum...

Siz kuş olsaydınız sahibiniz size bu şekilde yaklaşsaydı mutlu mu olurdunuz ? Vazgeçmek ne kadarda kolay olmuş...

Kuşunuzu düşünerek hareket edin.Burada önemli olan kuşun mutluluğu.Bakmakta zorluk yaşıyorsanız,en iyi çözüm sahiplendirmektir.

@ ZeytinÇiceği Bu bir vazgeçmek değil,bir zorunluluk.Eğer ki kuşa daha iyi bakabilecek biri bulunursa, kuşun her türlü sağlığı için daha iyi bir sonuç.

Kuşumun şu an çok fazla ses sorunu kalmadı dişi kuş gelince tekrardan bakacağım fakat kuşum 2yaşında yanindaki dişi 1-2 aylık yuvalık takmadım zarar verir mi dişiye

Çevrenizde sizin gibi bakabilecek birileri varsa sahiplendirin tabiki cünkü istenmeyen kuş ağılık verir herşeyi batar :( ben kuşlarımın ötüşünü duyamayınca yataktan fırlayıp birşey mi oldu diye korkuyorum onlar öttükçe mutlu oluyorum ama insan istemeyinçe batıyor .. bence kuşlarla ayrılmanızın vakti gelmiş kuş 1 haftada yeni yerine alışır iki kuş olduğu için sıkıntı olmaz ! Ama alan kişiye ikisinide verin ayrı ayrı sahiplendirmeyin

Dişi kuş gelince ses sorunu kalmadı demek istedim virgül kullanmadım diye yanlış anlaşılabilir

Şu an o kuş gidince rahatsız etici ötme ortadan kalktı düzgün bir şekilde duruyor su anlik sadece eski tatlı ötmesini yapıyor oyun oynamaya devam ediyoruz. Yanindaki 1-2 aylık disi kuşa zarar verir mi?

Kuşumun şu an çok fazla ses sorunu kalmadı dişi kuş gelince tekrardan bakacağım fakat kuşum 2yaşında yanindaki dişi 1-2 aylık yuvalık takmadım zarar verir mi dişiye
2 yaşında kuşun yanına 2 aylık dişi kuş mu koydunuz ben mi yanlış almadım.

Erkek yanına dişi koyduğunuz zaman kur yapmak için daha çok örtecek. Kurulu düzeni bozmuşsun biraz sert tepki olacak ama bunun telafisi de sana kalmış durumda. Yahu bu adı üstünde kuş örtecek uçacak bazen sen sus desen de inadına bağıracak. Ama hali hazırda sakin bir kuşun varken düzeni bozan sensin yavru kuşu sahiplendir bir süre sonra herşey eski düzenine döner o zamana kadar biraz katlanacaksın o seslere.

Zarar verir 1-2 aylık yavru kuş daha bebek çiftleşmeye hazır değildir ama erkek hazır ve sürekli ona kur yapmaya çalışır kuş rahatsız olursa gagalar zaten ama yinede çok minik olduğu için iyi olmaz ya

Konuda herkes haklı, kime hak vereceğimi şaşırdım :)
@ FındıkBaba Hasrettin hoca olmuşsun :D
İki komşusu anlaşamamışlar Nasrettin hocaya gitmişler.1. komşu derdini anlatmış.Nasrettin hoca sen haklısın demiş.2. komşu derdini anlatmış,Nasrettin hoca sende haklısın demiş.İki komşu bir den hocam olur mu demişler bir karar ver.Nasrettin hoca ben de haklıyım demiş.😃

Arkadaşlar anlatamadım herhalde kafeste 2 tane erkek vardı o yüzden bağırıyorlardı şimdi ise yavru kuş gelince bağırmıyorlar. Ben 4-5 senedir çift kuş bakıyorum kuş sesine alışığım zaten ama o diğer erkeğin çıkardığı sesi 10 kuş çıkaramazdı üst komşular şikayete geliyordu şimdi ise erkek kuştan ayrı kafeste dişi acaba yaına katsam mı? Diye sordum sadece.

O çıkardığı sesi sultan papağanları bile çıkaramazdı o derece bağırıyordu o yüzden rahatsız olmuştum sabah 6 da bütün evi uyandırıyordu

Benim sadece merak ettiğim şey 2 yaşındaki erkek kuşum kafeste tek başına sıkılır mı? Strese girer mi? Elimden geldiğince günde en kötü ihtimalle 1 saat uçuruyorum insanlık hali bazen evde olmuyorum uçuramıyorum strese girer mi?

...
Arkadaşlar anlatamadım herhalde kafeste 2 tane erkek vardı o yüzden bağırıyorlardı şimdi ise yavru kuş gelince bağırmıyorlar. Ben 4-5 senedir çift kuş bakıyorum kuş sesine alışığım zaten ama o diğer erkeğin çıkardığı sesi 10 kuş çıkaramazdı üst komşular şikayete geliyordu şimdi ise erkek kuştan ayrı kafeste dişi acaba yaına katsam mı? Diye sordum sadece.

Yanindaki 1-2 aylık disi kuşa zarar verir mi?
4 -5 yıldır çift kuş bakıyorsan 2 yaşında yetişkin kuşun yanına 1-2 aylık dişi kuşun koşmayacağını biliyor olman lazım. Tecrüben var madem bir düşün bakalım zararı olur mu olmaz mı.

Normalde katılmayacağını biliyorhm ama benim kuşum çok sakin eski çiftimin yavrusuydu herzaman benimle birlikteydi daha hiç kimseyi ısırdığını bile görmedim hiç bir kuşa zarar vermez o yüzden kararsız kaldım

Normalde katılmayacağını biliyorhm ama benim kuşum çok sakin eski çiftimin yavrusuydu herzaman benimle birlikteydi daha hiç kimseyi ısırdığını bile görmedim hiç bir kuşa zarar vermez o yüzden kararsız kaldım
Canım kardeşim bak yanlış anlama ama bunlar hayvan yani düşünerek değil içgüdüsel hareket eden yaratıklar. Doğal olarak eğer yetişkin erkek kızıştığında o yanındaki kuşun yavru olup olmadığına bakmaz. Bak kavga eder ısırır hırpalar demiyorum. Anladın sen onu. Bu da o yavruya zarar verir. Hatta ölebilir.