Karadeniz Pet

Soğuk Havada Kuşum Üşütmüş/İshal olmuş olabilir mi?

paşathesecond

Yeni Üye
Öncelikle merhabalar herkese, ilk konumu beni endişelendiren bir konu üzerinden yapmak ben ne kadar üzse de yapmak zorundayım.

Malumunuz son bir haftadır ülke genelinde aşırı soğuk bir hava mevcut ve evde her ne kadar kalorifer yansa da ev beni bile üşütecek durumda. Dün de böyle soğuk bir gündü ve kuşum kafesinin dışında odamda duruyordu. Akşama doğru bir kakasının etrafı hafif suluydu. Ondan sonra odada aralıklarla fanlı elektrikli sobayı çalıştırdım( havayı kuruttuğu için sürekli çalıştırmak istemedim kuşa zararı olursa diye).

Her akşam yaptığım gibi kafes üstüne örttüğüm örtü üstüne sadece ön tarafı açık kalacak şekilde polar örtü örtüp kaloriferin yanına koydum. Bugün de kafesi kaloriferin yanında kafese direk ısı verecek şekilde koydum. Gün içinde bir kez kakası sıvı haldeydi(Ancak kalan diğer hallerde yeşil beyaz hali vardı.). Kuyruk sallanmasının soğuk algınlığına belirti olduğunu öğrendikten sonra ona dikkat etmeye başladım ve kuyruğunun sallandığını gördüm(yani sallanma dediğimiz şey benim gördüğüm şey mi bilmiyorum.)

Endişelerim yüzünden de 2 gündür forumda tüm konuları okuyup, veteriner araştırıyorum. En sonunda buraya yazıp öğrenirsem rahatlarım diye hesabımı açtım. Yardımlarınız/ yönlendirmeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Dipnot: dışkısını elime almadım. arada ninja gibi hissettirmeden elime bırakıp kaçıyor :p

Ekli dosyalar

• fotoğrafpaşa.jpeg
    fotoğrafpaşa.jpeg
    188.2 KB · Görüntüleme: 13
Bugün öğrendiğime göre çok da kaliteli olmayan Avisol-A'yı kullanıyoruz. Yerine öneriniz varsa söyleyebilir misiniz?
gervit w olur.interntte satılıyor.alınca 3 ün ard arda sonra haftada bir 7-8 damla tam dolu suluğa.sulukta 8 saatten fazla durmasın

Elinin üzerinde bıraktığında herhangi bir sorun yok. Bir sıcak bir soğuk daha çok hasta eder. O yüzden fan kullanma. Kalorifere yakın olsun ama dibinde de değil. Akşamlarıda üstünü ört yeterli olur. Kuyruk sallamasının bir çok nedeni olabalir. Kuyruk sallarken ses çıkartıyor mu? Durgunluğu var mı ? Kafes dışındayken çok fazla hareketli olduğu için dışkılaması artar. O yüzden sulu dışkılaması normal.

Elinin üzerinde bıraktığında herhangi bir sorun yok. Bir sıcak bir soğuk daha çok hasta eder. O yüzden fan kullanma. Kalorifere yakın olsun ama dibinde de değil. Akşamlarıda üstünü ört yeterli olur. Kuyruk sallamasının bir çok nedeni olabalir. Kuyruk sallarken ses çıkartıyor mu? Durgunluğu var mı ? Kafes dışındayken çok fazla hareketli olduğu için dışkılaması artar. O yüzden sulu dışkılaması normal.
Fanlı sobayı o akşam o yaptığımla bıraktım. Kuyruk sallarken ses yok sadece atıyor öyle. Durgunluk gördüğüm kadarıyla yok ne zaman kafese koysam geri çıkmak istiyor. Dışarıda da dolaşıyor baya.

Ufak bir güncelleme: Hapşırmaları da oluyor arada hatta az son yarım saatte 4 kez hapşırdı.

Bir de şeyi sormak istiyorum.

Elime aldığımda ayakları ılık-soğuk arası bir şey oluyor o yüzden daha çok geriliyorum. Kalorifere daha çok yaklaştırmam lazımmış gibi geliyor.

@ADRIAN bey sizi etiketlemek ne kadar doğru bilmiyorum ama bu endişe yüzünden şuan kuşu yatmadan önce nereye koyacağımdan bile endişeleniyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Geri