Karadeniz Pet

Sohbet Başlığı

IMG_20210410_201030.jpg

@Callejon ban sebebi 😁

@ADRIAN tartışalım, konuşalım istiyorum. Sence megabakteri gibi güçlü bir mantara sirke ya da asidik özelliğe sahip limon gibi şeyler etki eder mi? Tedavi için değil zaten bir tek Amfoterisin-B kurtarıyor. Bildiğimiz mantarlardan değil ki nystatin, flukonazol gibi etken maddelerle bu illetten kurtulalım...

@ADRIAN tartışalım, konuşalım istiyorum. Sence megabakteri gibi güçlü bir mantara sirke ya da asidik özelliğe sahip limon gibi şeyler etki eder mi? Tedavi için değil zaten bir tek Amfoterisin-B kurtarıyor. Bildiğimiz mantarlardan değil ki nystatin, flukonazol gibi etken maddelerle bu illetten kurtulalım...
Megabakter bildiğiniz gibi aslında bakteri değil mantardır. Sirke gibi ürünlerin tedavi etmesi muhtemel değil lakin seyri azaltmaya ciddi oranda yardımı oluyor, mantarlar bazik ortamları severler ve hızla çoğalmaya başlarlar, sirke ile suyun sertleştirilmesi ve asidik olması mantarın çoğalma etkisini azaltacaktır lakin tam anlamı ile çözüm olmayacak ilerlemeye devam edilecektir. Amfoterisin B çoğu zaman tek ve kesin çare olarak görülüyor başarı oranı yüksek lakin her zaman her kuşta aynı sonuca ulaşamayabiliyor.

Normal zamanlarda sirke/limon vermek bana kalırsa çok gereksiz. Zaten pH 7 altı sular kuşlar için tehlikeli kabul ediliyor. Kuşlar asidik suyu nötralize etmek için bikarbonat üretiyorlar. Lakin megabakteri, candida gibi mantar hastalıklarında, asidik yapıya sahip olan maddeler mantarın çoğalmasına engel oluyor..
1618220758925.png
1618220831468.png

Resimler TKKF Muhabbet Kuşları ve Papağanlar Kitabından..