Karadeniz Pet

Solunum sıkıntısı olan kuşum iyileşti

• Konbuyu başlatan Üye silindi 31076
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 31076

Guest
3 hafta önce dişi muhabbet kuşumun kahverengi olan ceresinin yarısı mavi renge döndü ve orada bulunan burun deliği küçülmeye başladı. Bunu takip eden günlerde solunum sıkıntısı başladı ve şimdiki durumu ise burunda akıntı, sağ gözde kapatma isteği ve etrafında ıslak tüy, baş tüylerinde azalma, kuyrukta şiddetli sallanma, geceleri halsizlik ancak gündüzleri hareketli. Bunları üzerine başta baytril tedavisi verdim 3 gün ancak bir sonuç alamadım hemen probiyotik ve vitamin takviyesi yaptım baytrilden dolayı. Bir sonuç alamayınca Tylan başladım 2 gün oldu ancak pek bir değişiklik göremedim. Burun tıkanıklığı için günde 1-2 kere tuzlu su ile temizliyorum burun delinklerini. Buğuseptil buhar tedavisi de veriyorum. Teşhisi tam olarak koyamadığım için tedavi edemiyorum.

Hangi şehirde yaşıyorsunuz? Eğer varsa kanatlı veterinere götürün

Veteriner tanıdığım var hatta üniversitede hocasına da sordu birşey bildikleri yok. Bu konu tecrübe ile çözülebilecek bir durum daha önce de veterinere götürdüğümüz kuş iyileşir gibi oldu ancak öldü. Enfeksiyon olduğuna kanaat getirdim burunda akıntı ve solunum sıklığı... Ne yazık ki etken olan bakteri nedir bilmediğim için ona göre de tedavi veremiyorum.

Ayhan Bey bakabilirse memnun olurum.

Veteriner tanıdığım var hatta üniversitede hocasına da sordu birşey bildikleri yok. Bu konu tecrübe ile çözülebilecek bir durum daha önce de veterinere götürdüğümüz kuş iyileşir gibi oldu ancak öldü. Enfeksiyon olduğuna kanaat getirdim burunda akıntı ve solunum sıklığı... Ne yazık ki etken olan bakteri nedir bilmediğim için ona göre de tedavi veremiyorum.

Ayhan Bey bakabilirse memnun olurum.
Hastalığa sebep olan etken için mikrobiyoloji incelesi gerekiyor , hangi sehirdesiniz ?

Diğer arkadaşlara da yardımcı olması açısından kuşum ile ilgili son gelişmeyi paylaşmak istedim. Kuşum iyileşti. TYLAN ile başladığım tedavi, sağlığında bir miktar iyileşme sağlasa da hedef bakterinin farklı olması nedeni ile hipradoxi-s tedavisine geçtim ve kuş tamamı ile iyileşti. Cere ve tek gözdeki tüyler de yavaş yavaş çıkmaya başlıyor. Şükür geç kalmadan arkadaşların yardımı ile tedaviyi başarılı şekilde verdik. Ayhan bey ve Ümit bey bu konuda yardımcı oldu teşekkürler. Ayhan beyi youtube'da takip etmenizi özellikle tavsiye ediyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri