Karadeniz Pet

Solunum yolları hastalığı mı var?

mecothebudgie

Yeni Üye
1,5 yaşında bir muhabbet kuşum var. İki aylıkken aldım ve aldığım günden beri günde belki 50 defa hapşırıyor. Hapşırırken bazen etrafa burun akıntısı gibi bir salgı saçıyor. Kuşta bunun dışında bir hastalık belirtisi olmadı bugüne kadar, yemesi içmesi neşesi hep yerindeydi, ama bu durum hep kafama takılıyor. Yaklaşık bir ay önce de başka bir yavru kuş aldım, o da hergün birçok kez hapşırıyor ama aynı şekilde onda da bir hastalık belirtisi yok. İkisini de aynı yerden aldım. Acaba aldığım yerdeki kuşlarda yaygın bir solunum hastalığı mı var, ya da normal midir bu kadar hapşırmaları? Fikir verebilir misiniz ne yapabilirim?

bu arada yavru kuşun nefes alışı dikkatimi çekti. Bazen sanki çok uçmuş da konmuş gibi hızlı hızlı nefes alıyor, nefes alırken öne arkaya vücudu sallanıyor. Ve bu sırada hafif hafif ağzını açıp kapatıyor sanki ağzından nefes alırmış gibi ve tık tık diye bir ses geliyor her nefes alışında. Çoğunlukla normal ama günde bikaç kez böyle nefes aldığını görüyorum

Kuşlar pet shop gibi yerlerden alınmışsa solunum yolu hastalığı olma olasılığı var bu hapşırıklar kuşun sağlığını etkilemiyorsa bence kalsın benimde öyle bir kuşum vardı bana 6 tane yavru verdi şu an bile yaşıyor ve hala da hapşırıyor. bence eğer çok hasta gibi ise aldığınız yere iade edebilirsiniz. Ve ya bir veterinere gösterebilirsiniz

Geri