Karadeniz Pet

sultanın kafasındaki tüyler seyrekleşmeye başladı.

esrnbaris

Yeni Üye
herkese merhaba :) iki ay kadar önce aldığım sultan papağanımın son bir iki haftadır kafasındaki tüylerin azalmaya başladığını fark ettim. dik duran tüylerinden bir tane düştüğünü gördüm aynı dik tüylerin hemen altı epey seyrekleşmiş. boyun kısmında da sert, içinden tüy çıkan tüpçüklerden epey var ve yan yanalar.

sevdirmeye bayılmasına rağmen tüpçüklerin olduğu bölgeyi asla elletmemeye başladı, canı mı acıyor emin olamadım. hâlâ yanaklarını sevdiriyor ama :)

kısaca, bu sadece kafasında sınırlı kelleşme normal mi? kendini normal olarak didikliyor ve toz gibi minik tüyler döküyordu ancak ilk kez böyle kısmi kelleşme gördüm. tüpçüklerin düzelmesi yaklaşık ne kadar sürüyor, bilen var mı? yapmam gereken bir şey var mı? bu durumla karşılaşan biri varsa yardımcı olabilir mi lütfen?

not: şu an uygun değilim ancak en kısa sürede fotoğraf ekleyeceğim. endişelendiğim için önden sormak istedim. :(

Sultan papağanlarının kafalarında bazen kellikler oluşur.Kuşunuz bu arada tüy değişiminde ve tüy kapsüllerine dokununca canın yanması normal.Dökülen tozlar keratin tozu.Kapsüllerin parçalanması ile oluşuyor.Yani anormal bir durum yok.Kaliteli bir B vitamini kullanın.Tüy sağlığı için gerekli.

Sultan papağanlarının kafalarında bazen kellikler oluşur.Kuşunuz bu arada tüy değişiminde ve tüy kapsüllerine dokununca canın yanması normal.Dökülen tozlar keratin tozu.Kapsüllerin parçalanması ile oluşuyor.Yani anormal bir durum yok.Kaliteli bir B vitamini kullanın.Tüy sağlığı için gerekli.
çok çok teşekkür ederim. ne önerirsiniz?