Karadeniz Pet

Sultan Papağanım 1.5 aylık KABARIK ve DURGUN

geveze78

Yeni Üye
Merhaba daha önce kuş besleme ile ilgili tecrübem yok bir tanıdıktan 1.5 aylık sultan papağanı yavrusu aldım 2 gün önce. 1 gün biraz çekingendi ama biraz üsteledim ve aramızda bir bağ kurduk 2 gün bu sabah odamda saldım kafesini temizlemek için yukarı dolap üstü tünedi 3 4 saat dokunmadım arada seslendim orada durdu. sonra bi iki oda da döndü benim görüş içime girerek yatağımın yanına kondu hadi biraz ilgileneyim kaçarsın ama diyerek sokuldum biraz tedirgin oldu ama parmağıma geldi sonra öyle bi 5 6 dakika dolaştım oda da fırsat bulmuşken biraz ele alıştırma yapalım dedim ayaklarını okşadım biraz biraz sıkılınca dogal bi şekilde gene dolap üstü kaçtı. gene 1 2 saat dokunmadım o ara da biraz araştırma yaptım youtube video baktım ötüşlerini dinledim dogal olarak oda dinledi. sonra baktım inesi yok su ve yem de yemedi 5 6 saattir dedim alayım kafesine koyayım belki kafesini yabancı alışık değil ondan gitmiyordur. merdivenle çıktım biraz gene naz etti ama ısrarcı davranınca çıktı parmağıma (1. gün biraz okudugum perde yöntemini denedim kendim alıştırdım biraz parmağa çıkmayı, ama gönlü olunca çıkıyor istemeyince ucmaya calısıp sağa sola takozluyor) koydum kafesine gene ben video baktım arada seslendim sultan papağanı videoları izledim, neşeliydi ses duydukça pür dikkat bakıyordu böyle. iraz oynayım diye gittim kafese elimi sokup yaklaştırdım sinirlendi cıldırdı didik didik etti elimi, fazla zorlamadım geri çekildim kafeste fazla rahatsız etmemek gerektiğini okudum kafesden nefret etmemeleri için biraz şakalaştık ben gene bilgisayara döndüm okuma araştırma yapmaya baktım akşam 5 - 6 gibi durgunlaştı dedim sunu biraz kızdırayım olmadı kafesi açayım akşam olmadan dışarı çıkacağım biraz stres atsın ben yokken kafeste takılır kapıyı açtım uzaklaştım bi 10 dk geçti çıkmıyor Allah Allah dedim çoktan çıkıp dolaba tünemesi lazımdı dedim. gittim konuştum biraz parmağımı soktum hafifçe ayağını okşadım agresifleşmedi sonra göğüsüne çıktım yok gene tepki yok alıştı herhalde dedim kafasına yaklaşınca bide sırtı ile kanatlarına dokununca agresifleşiyor dedim alıştı bana sanırım sonra çıksın ellemeyim de dedim geçtim takıldım baktım yok çıkmıyor. Biraz seslendim kafasını arkaya ceviriyor bana bakmıyor dedim kızdı bana herhalde trip atıyor neyse küstürmeyim dedim hatta biraz cekirdek uzattım aldı sonra trip atar gibi mamasına soktu kafasını. güldüm geçtim. şu vakit oldu akşam 6:15 gibi kafesinin kapısı açık hala dışarı çıkmaya yeltenmiyor kabarık duruyor araştırdım hastalık belirtisi felan yazıyor telaşlandım gittim gene okşatıyor kendini agresif yapmıyor kafes icinde (Normalde sabah o eli sokup ona dokunacağım varya cıldırıyordu hani bura benim evim ne bok işi var elinin der gibi parmağıma yapışıyor seriye bağlıyordu çıkarasıya kadar gagalıyordu.3 - 5 dakika tuttum bile bile gagalamaya alışmasın diye aralıksız gagalıyor) sonra elimi soktum okşadım konuştum kendi isteği ile parmağıma geldi suluğuna döndü su içti dedim biraz dışarı alayım bakayım parmağımdayken kapıya gelince kafese yapıştı tüneğe gitti arkasını döndü bana duvara bakıyor ve kabarık duruyor arada yan yan bana bakıyor klavye sesi ilgisini çekiyor sanırım. dururken izliyorum gizli gizli gözlerini kapatıyor 5 - 10 saniye sonra açıyor titrediğini gördüm bi kaç defa ishal felan yoktu sabah baya hareketli neşeli canlıydı dünde gene aynı şekil.
Dediğim gibi daha önce hiç kuş beslemedim internetten araştırarak öğreniyorum. onun için detaylı yazdım yardımcı olabilin diye. bulunduğum şehirde iyi bir veteriner yok eğer bu hali devam ederse zaten direk bi veterinere götüreceğim ama bilgi almak için içinizde tecrübeli arkadaşlar olduğundan buraya soruyu yöneltim.
Sizce kuşum hastalanıyor mu? yoksa bana trip mi? atıyor.
Sultan Papağanların uyuma şekli böylemi uyukluyor olabilir mi?
kabarık ve hareketsiz durmanın başlıca sebebleri nelerdir?
1 gün başka odadaydı 2 gün başka odaya taşıdım ondan da yapmış olabilir mi?
yoksa bugün müzik felan dinledim sultan papağanı ötüşlerini dinledim vs. bana kızmış küsmüş veya strese girmiş olabilir mi?

Sizce ne yapmalıyım ?

Özet olarak daha önce tepki veren kuş bu aralar sakin kabarık ve eski tavırlarını sergilemiyor olarak anladım. İsal konusu tartışılır ufak bi bölge değişikliği bile sulu dışkılamasına sebep verebilir takip etmek gerek.
Sabah saatlerinde resim ve video paylaşablirseniz daha iyi yorum yapabilelim. Yem yeme durumu nasıl? (kursağına bakmaya çalışın). Zayıflama mevcut mu?
bide sadece sade darıdan vererek o yemi yetikten sonra 7-8 dışkı sonrası foto atabilirseniz daha iyi olur :)

Fotoğrafları aşağıya koydum ben kalkmadan altındaki kağıdı annem değiştirmiş dışkısı ile oynuyor, yiyiyor diye yemi yiyor odasını değiştirdik kafesinden çıktı, son görünümü de şuan böyle
3g2zQ9.jpg
k0Z6mJ.jpg
agPYm2.jpg
8XmzA1.jpg

Fotoğrafları aşağıya koydum ben kalkmadan altındaki kağıdı annem değiştirmiş dışkısı ile oynuyor, yiyiyor diye yemi yiyor odasını değiştirdik kafesinden çıktı, son görünümü de şuan böyle
3g2zQ9.jpg
k0Z6mJ.jpg
agPYm2.jpg
8XmzA1.jpg
Sorduğunuz soru dışında ben bir iki şey söylemek istiyorum;
Öncelikle bu resimlerdeki kafes sultan papağanınızın ise kafesi değiştirmeniz kuşun sağlığı için daha iyi olur. Çünkü birincisi kafesin altında ızgara yok ve ızgara olmadığı zaman, sultan papağanları kafesin tabanına düşmüş yemleri yerken dışkılarınıda yiyebiliyorlar ve bu kuşun hastalanmasına neden oluyor.
İkincisi silindir kafesler sultan papağanının yön duygusununu bozabilir (Bu bilgi genel bir bilgi ve bilimsel bir açıklaması yok. Ama kime sorarsanız sorun herkes bunu söyler).
Son olarak tünekler de plastik gözüküyor ve plastik tünekler papağanların ayaklarında mantar oluşumuna sebep oluyorlar. Onun yerine tahta tünek kullanabilirsiniz, hatta imkanınız var ise meşe veya dut ağacı gibi sultanlara zarar vermeyen ve yeterli kalınlıkta olan dalları kullanabilirsiniz.

Sorduğunuz soruya gelince;
Kuş hâlâ anlattığınız şekilde mi?
(Sultan papağanı diğer bağzı kuşlar gibi uyumak karanlık ortama ihtiyacı olmaz. Yani hava karardığında otomatik olarak uyku moduna geçerler. Şu ana göre akşam 6:30- 7:00 den sonra uyku moduna geçerler ve bir sağlıklı bir sultan papağanının 8 saat uyuması gerekir. Ama şunu unutmayın ki uykuya dalması gibi uyunmasıda otomatik olur, yani gün ağarmaya başladığı zaman uyanırlar ve uyku saatini ona göre ayarlamanız gerekir. Yani gün ağarmadan 8 saat önce uygun ortamı hazırlamanız (mümkünse ışığı kapatıp, ortamda gürültü yapmamanız veya engellemeniz) gerekiyor.)
Eğer bu halsizliği sürüyorsa muhtemelen hasta olmuştur. Bir de kuşun kafesini sessiz (televizyon veya başka bir şeyin olmadığı) bir odaya koyun ve gerçekten gerekmediği sürece yerini değiştirmeyin. Ve dışkısını düzenli olarak kontrol edin.
İnşAllah bir an önce düzelir.

Stresten dolayı kendine zarar vermemesi için 'diazyme 256' adlı vitaminimsi şeyi (tam olarak ne olduğunu ben de bilmiyorum:))1lt ye 4-5 gr kadar katıp günlük olarak verebilirsiniz.

Stresten dolayı kendine zarar vermemesi için 'diazyme 256' adlı vitaminimsi şeyi (tam olarak ne olduğunu ben de bilmiyorum:))1lt ye 4-5 gr kadar katıp günlük olarak verebilirsiniz.
Probiyotik olarak kullanılır çok çeşitleri vardır. Ben açıkcası önermiyorum. Günümüzde toz probiyotiklerin yararı kesinleşmemiş. Çok iddaalı olur birçok üreticiyi karşıma almış olurum hakkında konuşursam, tartışılır.
Onun yerine ev yapımı kefir,sirke,lahana turşu suyu verilebilir daha sağlıklı olur. :)

@Ahmet 911 bakabildiniz mi fotoğraflara
Daha yeni yeni alışıyor gayet normal farklı tavırlar sergilemesi. Dışkısından ötürü direk ilaç kullanalım demiyeceğim fakat takip edelim. Kabarma tekrar eder. Yem yemeyi azaltır zayıflamaya başladığını fark ettiğinizde tekrar mesaj yazarsınız. Kafeste varsa kuş kumu (grit olursa daha iyi) ve sade yem şekilde besleyelim.
Ek olarak sade yemden kastım sadece ak darı şeklinde. zamanı gelince farklı takviyelerde yaparsınız.

Probiyotik olarak kullanılır çok çeşitleri vardır. Ben açıkcası önermiyorum. Günümüzde toz probiyotiklerin yararı kesinleşmemiş. Çok iddaalı olur birçok üreticiyi karşıma almış olurum hakkında konuşursam, tartışılır.
Onun yerine ev yapımı kefir,sirke,lahana turşu suyu verilebilir daha sağlıklı olur. :)
/QUOTE]

Bende DI-A-ZYME 256 için sizin gibi düşünüyordum. Fakat kullanmaya başlayınca faydasını gördüm.Sultan papağanım biraz sulu dışkılıyordu,ishal değildi.Kullandıktan üç, dört gün sonra dışkı normale döndü.

Bu anlattıklarınızın hepsi normal. Kabarma hariç. Ufak Bi yer değişikliği bile strese girmelerine neden oluyor. Tavsiye olarak kuşu 1,2 gün rahat bırakın ortama alışmaya çalışsın. Aksi bir durum olursa buraya yazarsınız.