Karadeniz Pet

Sultan Papağanım Kendini Yoluyor İlaç Fayda Vermedi

Poyraz35

Yeni Üye
Herkese merhaba papağanım son zamanlarda kendini yolmaya başladı strese girdiğini düşünüyorum vitamin aldım o acı sprey aldım yine de fayda etmedi hala yoluyor çok kaşınıyor ne başka ne yapabilirim lütfen yardım edin

çok geçmiş olsun,
öncelikle neden yolduğunu bulmamız gerekiyor. Son zamanlarda demişsiniz, son zamanlarda ne yaptınız? kafesin yeri mi değişti veya yem markasını mı değiştirdiniz?

çok geçmiş olsun,
öncelikle neden yolduğunu bulmamız gerekiyor. Son zamanlarda demişsiniz, son zamanlarda ne yaptınız? kafesin yeri mi değişti veya yem markasını mı değiştirdiniz?
yok hocam bayadır aynı sanırım ilgisizlikten evde ben hariç kimse pek ilgilenmiyor bende akşam işten eve geldiğmde ilgileniyorum son zamanlar dediğim aslında bayadır böyle yuvarlak halka gibi bişeyler var mıdır boynuna geçirsem belki engel olur o şekilde

Geçmiş olsun @Poyraz35 . Yabancı bir makalede buldum sizinle paylaşayım.

Kuşlar genellikle tüylerini toparlamak ve bakım yapmak için koparırlar. Tüy koparma, kuş kendini orta derecede üst üste bindirdiğinde veya hatta kendini sakatladığında ciddi bir davranış bozukluğu haline gelir.

Tüy koparma bozukluğunun birçok nedeni vardır; içerirler:
  • Tüy kisti gibi hastalık
  • Saçkıran gibi parazitler
  • Çevresel faktörlere veya gıdalara karşı alerjiler
  • Duygusal stres
  • Can sıkıntısı
  • Karaciğer hastalığı
  • Kanser
  • Cilt enfeksiyonları veya iltihapları
  • Çinko gibi ağır metallerle zehirlenme
  • Metabolik bozukluklar
  • yetersiz beslenme
  • Düşük nem nedeniyle cildin kuruluğu
  • Gıdalardaki boyalar ve koruyucular
  • Kuşun normal aydınlık ve karanlık döngülerinde rahatsızlık
  • Doğal güneş ışığı ve temiz hava eksikliği

Aşırı aktif ve aşırı uyarılmış kuşlar, sıkılmış kuşlar gibi tüylerini sık sık koparırlar. Bu tür kuşlar aynı zamanda kaygı ve saldırgan davranışlar gösterirler. Anksiyete, temiz hava eksikliği, ışık eksikliği ve kuşun günlük ritminde (24 saatlik fizyolojik bir döngü) bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Bir başka stresli durum, kuş bir yerden başka bir yere taşındığında veya alışılmış ortamında bir değişiklik olduğunda ortaya çıkar. Bununla birlikte, herhangi bir formdaki stres, kuşun tüy kopmasına neden olabilir.

Yetersiz beslenme, kuşun tüy kopmasıyla çözmeye çalıştığı cilt ve tüy sorunlarına da yol açar. Benzer şekilde, iç veya dış parazitlerden etkilenen kuşlar rahatsızlık nedeniyle tüy kopmasına başvurabilirler.

tedavi
Tüy koparma, zamanında tedavi edilmezse alışkanlık haline gelebilir. Genellikle kuş tüyü koparma için birden fazla altta yatan neden vardır ve hepsini veterinerinizin yardımıyla keşfetmeniz ve tedavi etmeniz gerekir.

Davranışçı terapi tekniklerini kullanarak veya izolasyonu azaltmak için çevresini değiştirerek kuşunuzu oyuncaklarla meşgul etmek de önemlidir. Omega yağ asitleri, diyete eklendiğinde, tüy kopmasını azaltmada başarılı olduğunu kanıtlamıştır.

Tek bir tedavi tüy koparmayı tamamen çözemez, farklı tedavilerin bir kombinasyonu olmalıdır. Ayrıca, davranışsal terapi tarafından takip edilmeyen tıbbi tedavi, genellikle kuşunuzun tüylerini bir kez daha koparmasına neden olacaktır.