Karadeniz Pet

Sultan Papağanı Tüy Sorunu

techo

Yeni Üye
Merhabalar. 22 Nisan 2020 tarihinde henüz 2 aylık bir sultan papağanı sahiplendik. İlk geldiğinde henüz tam anlamıyla yem kıramıyordu bir süre haşlanmış yumurta ile besledik. Yaklaşık 1 hafta kadar sonra yem kırmaya başladı ve artık haşlanmış yumurtayı haftada 1 ya da 2 kez vermeye başladık. 10 Mayıs tarihinde büyük kuyruk tüylerini düşürmeye başlaldı. İlk başlarda tüye girdiğini düşündük ve sadece vitamin takviyesi yaptık. 5 Ekim tarihinde kadar sürekli yeni kuyruk tüyü çıkıp daha büyümeden dökülmeye devam etti. Bu tarihten sonra büyük kanat tüyleri de düşmeye başladı ve kuşumuz artık uçamıyordu. Yine o tarihlerde sadece 1 gün içinde bir kaç kez ardarda yediği yemleri ağzından kafasını sağa sola sallayarak kustu fakat o günden sonra bu hareket tekrarlanmadı. Yaklaşık 3 aydır haftada 2 kez sera multivitamin, yaklaşık 1 aydır da haftada 2 kez de diazem probiyotik veriyorum fakat hala yeni tüyler çıktıktan bir süre sonra dökülmeye devam ediyor. 1 hafta kadar önce de Nekton Bio Tüy Düzenleme Vitamini aldım ve sera vitamin yerine haftada 2 kez bunu vermeye başladım.
Yaklaşık 2 aydır da haftada 2 kez buğday çimlendirip veriyorum. Onun dışında meyve ve sebze de veriyorum ama neredeyse hiç meyve sebze yemiyor. Genelde sultan papağanı yemi yiyor. Versele laga veriyorduk en son yine versele laga lori yemini aldım o bitince benelux muhabbet kuşu yemine biraz yulaf karıştırarak vermeye başladım çünkü sultan papağanı yemlerinde çok fazla çekirdek vardı.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın ama veterinerlerle hep kötü anılarım oldu bu yüzden de pek güvenemiyorum. Benim için üreticilerin bilgi birikimleri çoğu veterinerden daha fazla olduğu için sizlerin de fikrini almak istedim.

Fotoğraflar büyük boyutlu olduğundan link olarak ekliyorum vakit ayırıp okuyan ve fikir beyan edecek herkese teşekkür ederim.

Albümün Linki:

Merhaba. Tüy dökülmelerinin bir çok sebebi olabilir. Stres,Dış bakteri,protein eksikliği gibi.Aslında bu tür rahatsızlıklarda bir veterinerin görmesi iyi olur.

Aşağıda verdiğim listede ki ürünlerin içinde Röhnfried Bt-Amin B vitamini, Röhnfried UsneGano , Röhnfried Hexenbier , Röhnfried Sedochol ürünlerinin tüy sağlığı için büyük önemi var. Röhnfried UsneGano Bakteri Engelleyici kana karıştığı için dış bakterilerde faydalıdır.

Röhnfried Gervit-W MultiVitamin
Röhnfried Bt-Amin B vitamini,Amino Asit ve Elektrolit Karışımı
Röhnfried UsneGano Bakteri Engelleyici
Röhnfried Sedochol Yenileyici Protein Ve Amino Asit Karışımı
Röhnfried Hexenbier Doğal Bağışıklık Sistemi Kuvvetlendirici Vitamin
Röhnfried Entrobac Probiyotik Takviyesi

Meyve konusunda bazı kuşlar seçici olabiliyor.Bunları deneyerek tecrübe edebilirsiniz....Havuç rendesi ve maydanoz sapına, hayır diye bilecek kuş görmedim.

Kuşun dışkıları çok iyi değil. Bir dışkı tahlili yaptırın derim. Duruma görede ilaç başlanması gerekebilir. İhmal etmeyin.

Bunun dışında tüyleri için birşeyler yapabiliriz. Öncelikle vitamin takviyelerine devam edin. Ayrıyetten mamaya alıştırabilirseniz sebzeli mamalar yapıp yedirin.

Kanat ve kuyruğa sıkmak için bir solüsyon önericem size. Aktardan göz taşı (bakır sülfat) alın. Bir su bardağı suya bir pirinç tanesi ekleyip eritin. Bu suyu bir fıs fıs şişesine doldurup kuşun kanat ve kuyruğuna özellikle dip kısımlara püskürtün güzelce.

Bu uygulamayı ilk 3 gün üst üste daha sonra bir ay boyunca 3 günde bir yapın. Kuşu üşütmemeye özen gösterin...

Merhaba. Tüy dökülmelerinin bir çok sebebi olabilir. Stres,Dış bakteri,protein eksikliği gibi.Aslında bu tür rahatsızlıklarda bir veterinerin görmesi iyi olur.

Aşağıda verdiğim listede ki ürünlerin içinde Röhnfried Bt-Amin B vitamini, Röhnfried UsneGano , Röhnfried Hexenbier , Röhnfried Sedochol ürünlerinin tüy sağlığı için büyük önemi var. Röhnfried UsneGano Bakteri Engelleyici kana karıştığı için dış bakterilerde faydalıdır.

Röhnfried Gervit-W MultiVitamin
Röhnfried Bt-Amin B vitamini,Amino Asit ve Elektrolit Karışımı
Röhnfried UsneGano Bakteri Engelleyici
Röhnfried Sedochol Yenileyici Protein Ve Amino Asit Karışımı
Röhnfried Hexenbier Doğal Bağışıklık Sistemi Kuvvetlendirici Vitamin
Röhnfried Entrobac Probiyotik Takviyesi

Meyve konusunda bazı kuşlar seçici olabiliyor.Bunları deneyerek tecrübe edebilirsiniz....Havuç rendesi ve maydanoz sapına, hayır diye bilecek kuş görmedim.
Yorumunuz için teşekkür ederim. Ankara'da daha önceki kuşlarım rahatsızlandığında bir çok veterinere gittim fakat hemen hemen hepsi vitamin verip gönderdiler. Kuşlardan çok iyi anladığı söylenen bir veterinerle ilgili de çok kötü yorumlar okuduğum için ona hiç gitmedim. Bu sebeple biraz ön yargılıyım açıkçası.
Verdiğiniz listedeki katkı maddeleri ve vitaminlere de baktım fakat hepsini alıp kullanmak için bütçem yeterli değil maalesef. İnanın bizimki meyve sebze yememeye yeminli gibi. Her gün havuç rendeliyorum tadına bile bakmıyor. Elimle rendelediğim havuçlardan tane tane yedirmeye çalışıyorum fakat bir iki tanesini ağzında geveleyip bırakıyor. Yeşillik de aynı şekilde. İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

Kuşun dışkıları çok iyi değil. Bir dışkı tahlili yaptırın derim. Duruma görede ilaç başlanması gerekebilir. İhmal etmeyin.

Bunun dışında tüyleri için birşeyler yapabiliriz. Öncelikle vitamin takviyelerine devam edin. Ayrıyetten mamaya alıştırabilirseniz sebzeli mamalar yapıp yedirin.

Kanat ve kuyruğa sıkmak için bir solüsyon önericem size. Aktardan göz taşı (bakır sülfat) alın. Bir su bardağı suya bir pirinç tanesi ekleyip eritin. Bu suyu bir fıs fıs şişesine doldurup kuşun kanat ve kuyruğuna özellikle dip kısımlara püskürtün güzelce.

Bu uygulamayı ilk 3 gün üst üste daha sonra bir ay boyunca 3 günde bir yapın. Kuşu üşütmemeye özen gösterin...
Bana da dışkı anormal geldi o yüzden mümkün olduğunca fotoğraflamaya çalıştım. Sabah uyandığında ilk dışkısı en kötüsü oluyor akşama doğru yavaş yavaş düzeliyor fakat ara ara yine kötüleşiyor. Bazen dışkısının üzerinde beyaz parlak köpüğümsü bir sıvı da oluyor ne olduğunu anlamadım fotoğraflarda da mevcut zaten. Bir de sürekli bi uyku hali var. Sabah kafesinden çıkarıyorum hemen bi yere yerleşip uyumaya çalışıyor.

İnanın kaç kez mama hazırladım hiç birine dokunmadı. Sadece tek haşlanmış yumurta ve çimlendirilmiş buğdayı severek yiyor. Başka hiç meyve sebze yemiyor. Hala her gün zorluyorum ama şimdiye kadar sonuç alamadım.

Banyo da yapmıyor ayrıca. Ben artık 2 - 3 haftada bir çok az elma sirkesi eklenmiş suyu fısfısla vücuduna sıkıyorum. Bulunduğu oda sürekli 24 - 25 derece o yüzden üşüme gibi bir durum olmuyor. Verdiğiniz solüsyonu da bulabilirsem ilk fırsatta deneyeceğim. Çok teşekkür ederim.

@Melih.S59 hocamızın dediği ürünleri tam formunda baktıysanız evet pahalı. Ama hobi olarak az kuş bakanlar için bölünmüş olarak da satıyorlar. Sera multivatimin yanlış bilmiyorsam 50 küsür lira hemde 15 ml onun yerine Röhnfried gerwit w tercih edebilirsin. 40 liraya 50m olarak satıyorlar. Röhnfried bt amin fortede öyle aşağı yukarı. Bu ikisi yeterli zaten probiyotik de kullanıyormuşsunuz.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Ankara'da daha önceki kuşlarım rahatsızlandığında bir çok veterinere gittim fakat hemen hemen hepsi vitamin verip gönderdiler. Kuşlardan çok iyi anladığı söylenen bir veterinerle ilgili de çok kötü yorumlar okuduğum için ona hiç gitmedim. Bu sebeple biraz ön yargılıyım açıkçası.
Verdiğiniz listedeki katkı maddeleri ve vitaminlere de baktım fakat hepsini alıp kullanmak için bütçem yeterli değil maalesef. İnanın bizimki meyve sebze yememeye yeminli gibi. Her gün havuç rendeliyorum tadına bile bakmıyor. Elimle rendelediğim havuçlardan tane tane yedirmeye çalışıyorum fakat bir iki tanesini ağzında geveleyip bırakıyor. Yeşillik de aynı şekilde. İlginiz için tekrar teşekkür ederim.
Bu ürünler 30 ml küçük set olarak satıyorlar.Yarım suluk su ile kullanırsanız.Aylarca kullanabilirsiniz.

Lütfen kuşlarınız da Bakır sülfat ( göz taşı ) kullanmayınız.Bu kimyasal madde hem zehirli hemde tahriş edicidir.Kuşların derisi ve iç organları su gibidir.
Kaş yapayım derken göz çıkartmayalım.

Lütfen kuşlarınız da Bakır sülfat ( göz taşı ) kullanmayınız.Bu kimyasal madde hem zehirli hemde tahriş edicidir.Kuşların derisi ve iç organları su gibidir.
Kaş yapayım derken göz çıkartmayalım.

Yanlış biliyorsun tahriş edici falan değil. Tüy sorunlu kuşlarda mükemmel sonuçlar aldığımız bir ürün. Lütfen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın...

Yanlış biliyorsun tahriş edici falan değil. Tüy sorunlu kuşlarda mükemmel sonuçlar aldığımız bir ürün. Lütfen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın...
Bir tekstil kimyagerine bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın diyorsunuz. Bravo :confused: Benim 29 yılım kimyasalların içinde geçti.Benim bilgi sahibi olmadığım konulara, yorum yaptığımı hiç gördünüz mü ?

Bir tekstil kimyagerine bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın diyorsunuz. Bravo :confused: Benim 29 yılım kimyasalların içinde geçti.Benim bilgi sahibi olmadığım konulara, yorum yaptığımı hiç gördünüz mü ?
Hocam zaten göz taşı 5 litre suya 1 pirinç tanesi olarak kullanılıyor, kullanılacaksa.

Hocam zaten göz taşı 5 litre suya 1 pirinç tanesi olarak kullanılıyor, kullanılacaksa.
Kimyasal maddeler hayatımıza ne kadar kolaylık getirse de bir o kadar tehlikelidir.
Bakır sülfat tarım ilaçları,havuz dezenfektanları,tekstil ve diğer sanayi dalarında kullanılan kimyasal bir maddedir.Mantarlar,Bakteriler,yosunlar,su bitkileri ile mücadelede de kullanılır.
Kimyasal madde kullanımında dozaj çok önemlidir.5 litre suda 1 pirinç tanesi az görünebilir.Kuşların vücudundaki mantar ve bakterileri yok ederek tüy sağlığına da iyi gelebilir.Fakat kimyasal maddeler her canlıda aynı etkiyi yaratmaz.Kuşun tüyleri çıksın diye bir kimyasal kullanılıyorsa ve bu kimyasal ilk etapta değil sonradan başka sorunlar yaratacaksa iyi bir tedavi değildir.
Alkol de bir kimyasal maddedir.Fakat bir çok alkol çeşidi var.Hepsinin kullanım alanı ve amacı farklı.Yanlış bir alkol kullanımıyla içki yüzünden onlarca insan öldü veya kör kaldı.Hemde %3-%5 oranında alkolden.
Doğadan bir örnek vereyim.Arılar bizi soktuklarında iğneleri ile bize kimyasal bir madde enjekte ederler. 40 kg lık bir insanı 5 adet arı sokar,hiç bir şey olmamış gibi hayatına devam eder.100 kg başka bir adamı 1 adet arı sokar ,yarım saat içinde ölür.
Günlük hayatta halk dilinde kullanılan bazı kimyasal maddelerin isimleri bize çok masum gelebilir. Çamaşır suyu ( Sodyum Hipoklorit ) - Tuz ruhu (
Hidroklorik Asit ) Gibi.Bırakın temas etmeyi, bunların solunulması bile insanlar için zararlıdır.

Bu ürünün kullanılması daha mantıklı geliyor bana.Tabii ki Türkiye'de varsa.

Melih hocam güzel şeyler söylüyorsun eyvallah. Ama konuyu çamaşır suyuna alkole falan getirmene gerek yoktu :) Bu dedikleriniz göz taşını kuşa içirenler için geçerli olabilir. Ancak vücuda sürülünce tahriş edici etkisi yok. Çünkü birçok defa kullandığım/kullandırtdığım/kullanılan bişey. Eğer tahriş etseydi bunu ben dahil kullanan herkes rahatlıkla anlayabilirdi. Mesela ivermectini kuşun ensesine damlattığınızda nasıl kızarıyor tahriş oluyor dimi kuş rahatsız olup o bölgeyi kaşıyor falan filan. Ama göz taşını sürünce böyle bir etkisi olmuyor...

Ayrıca @alph 5 litreye bir pirinç tanesi dediğin ölçüyü kuşlara içirenler yapıyor. Vücuda sürmek için yapılan ölçü benim yazdığım ölçüdür ;) Eğer içiricekseniz değil 5 litreye bir pirinç 15 litreye bir pirinç yapsanız bile kuşlara içirmek zararlıdır. Kuşa çamaşır suyu içirirmisiniz?

Hiç kullanmadım ve kimseye de hiç tavsiye etmedim açıkçası. @Ayhan OTÇUOĞLU'nun böyle tarifini görmüştüm. Kursak mantarı ve iç parazit için etkili diyordu. Yoksa benim 29 yılım kimyasallar içerisinde geçmedi :). Ancak kendi babam neredeyse 30 yıldır tekstil işinde, bu konuyu ona da sorduğumda doğal olarak hiçbir kimyasal türünü kullanmanın doğru olmayacağını söyledi. Farklı insanlarda farklı reaksiyonlara yol açabileceğinden vesaire bahsetti. Tamamen farklı amaç için üretilen bir ürünü kuşlar üzerinde kullanmak pek doğru gelmedi bana da, yine de bazı tüy sorunu yaşayan kuşlarda mükemmel sonuçlar getirdiği de ortada. Şöyle aramızda güzel bir akademisyen veteriner vesaire bulunsa da böyle konularda gözleme, öznelliğe dayalı değil de, kanıtlara dayalı olarak konuşabilsek.
Melih hocam güzel şeyler söylüyorsun eyvallah. Ama konuyu çamaşır suyuna alkole falan getirmene gerek yoktu :) Bu dedikleriniz göz taşını kuşa içirenler için geçerli olabilir. Ancak vücuda sürülünce tahriş edici etkisi yok. Çünkü birçok defa kullandığım/kullandırtdığım/kullanılan bişey. Eğer tahriş etseydi bunu ben dahil kullanan herkes rahatlıkla anlayabilirdi. Mesela ivermectini kuşun ensesine damlattığınızda nasıl kızarıyor tahriş oluyor dimi kuş rahatsız olup o bölgeyi kaşıyor falan filan. Ama göz taşını sürünce böyle bir etkisi olmuyor...

Ayrıca @alph 5 litreye bir pirinç tanesi dediğin ölçüyü kuşlara içirenler yapıyor. Vücuda sürmek için yapılan ölçü benim yazdığım ölçüdür ;) Eğer içiricekseniz değil 5 litreye bir pirinç 15 litreye bir pirinç yapsanız bile kuşlara içirmek zararlıdır. Kuşa çamaşır suyu içirirmisiniz?

Ben kimyasal maddelerin tehlikeli olduğunu, ne kadar az miktarda kullanılırsa kullanılsın zarlarını anlatmak için Çamaşır suyu ve alkolü örnek vermek amacı ile yazdım. :) Bakır sülfat ( göz taşı ) bir ilaç değil, kimyasal maddedir.

Muhabbet kuşları 30 - 40 gr'lık vücutları çok hassas canlılar ve biz insanlarda olduğu şekilde hepsinin bünyesi farklı. Kullanılan kimyasal maddenin bir kuşa anında zarar verdiği görülürken, diğer bir kuşa verdiği zararların etkisi 1 yıl sonra görülebilir.

Verdiğimi Linkteki yazıyı lütfen dikkatli bir şekilde okuyun.

https://www.hekimce.com/bakir-sulfat/