Karadeniz Pet

Sultan papağanım Necdet ile ilgili birkaç soru

necdetthecockatiel

Yeni Üye
Merhabalar hepinize. Necdet yaklaşık 4 aylık ve 2 aydır ailemizin bir ferdi. Evdeki herkese alışkın, sürekli birilerinin yanında. Sabahtan gece yatana kadar serbest evde. Sorularım şunlar:
1.) Şu sıralar kafamı çok kurcalıyor bu. Necdet çok su içiyor. Yarım saatte, bir saatte bir su içiyor 3,4 yudum. Bu normal midir sizce? Olması gereken miktar nedir?
2.) Necdet uykuyu fazlaca seviyor. Sabah öğle akşam fark etmeden kucağımızda uyuyor. Vıcır vıcır vıcır sesler eşliğinde :D Bu bir problem midir?
3.) Necdet fazla dışkılıyor. Neredeyse yarım saatte bir. Bu normal midir? Ayrıca dışkısı sulu gibi sanki, yeşil renkte. Normalde olması gereken dışkı nasıldır?
4.) Sürekli birileriyle birlikte olmaya alıştığı için yalnız duramıyor. Kafesine de girmiyor hiç. Sanırım kimse yokken yem de yemiyor. Çoğunlukla yalnız olmasını gerektirecek bir durum olmuyor, biri oluyor evde. Yine de ileride gerektiği bir durum için ne yapmalıyım bilmiyorum.
5.) Necdetin kumu var ancak yemiyor bir sıkıntı yaratır mı bu?
6.) Meyve sebze vermek istiyorum ancak hiç sevmiyor. Ne şekilde vermeliyim bu besinleri? Ayrıca haftada 3,4 sabah haşlanmış yumurta veriyorum. Herhangi bir zararı olur mu? Dal darı, haşlanmış yumurta ve ayçekirdeğini çok seviyor, fazlaca yiyor.

Biliyorum çok uzun oldu :D tüm sorularımı tek bir başlık altında yazmak istedim. Şimdiden cevaplayacak olan herkese teşekkür ederim.

Kuşları serbest bir şekilde değilde gün içinde belli aralıklarla salmak lazım. Mesela sabah 10-13 arası salın akşam 17-20 arası salın bunun dışında kafesinde dursun sürekli salık bir şekilde durması iyi değil. Ben kendi kuşlarımı günde toplam 2-3 saat civarı salıyorum o da zorla zaten. Kuşların kafeslerini sevmesi önemli bir durum diğer konularda sultan papağanları muhabbet kuşlarından doğal olarak bazı farklılıklara sahip. @Melih.S59

Merhaba :) Necdet'in fotoğrafını yükleye bilirseniz, bir görelim kendisini :)

1.) Bulunduğu ortamın sıcaklığı fazlaysa (25 derecenin üzeri) fazla su içmesi normaldir.Saatte 1 su içmesi de normaldir.3-4 yudum su anca 1 çay kaşığı su yapar.
2.) Kucağınızda uyuması ve cıvıltılı sesler çıkarması,size ne kadar güvendiğini ve kucağınızda mutlu olduğunu gösterir.
3.) Fazla yiyorsa. fazla dışkılaması normal.Su içtiğine göre sulu dışkılaması da normal.Sultan papağanları gün içinde farklı farklı dışkı yaparlar.Sulu,katı gibi.
4.) @thewildpanthalp dediği gibi.Kuşların bir düzeni olması lazım.Sürekli kafes dışında olan bir kuş,kafese kapatmak zorunda olduğunuz zamanlarda strese girer. Sabah ve akşam 2 şer saat salık olması yeterli.
5.) Kuşlar kumu yemezler.2 tane 3 tane kum tanesini yutarlar.Bazende hiç yutmadan, gagalarının kenarlarını kum tanesi ile düzeltirler.
6.) Meyve yeme kuştan kuşa değişiklik gösterir.Bazı meyveleri yerken bazılarını yemezler.Birisi muz sever,diğeri mandalinayı.Siz yinede ara sıra meyve ikram edin.Kuşlarda hiç belli olmaz aylarca azına sürmedikleri meyveyi,Bir bakarsınız severek yemeye başlar.
Yumurtayı haftada 2 sefer verin.Ay çekirdeğini de günde 3-4 taneden fazla vermeyin.Az miktarda çiğ Ceviz içi,çiğ Badem,çiğ fındık,çiğ kaju verebilirsiniz.Dal darıyı kafesine asın canı istediği zaman tüketsin.

Kuşları serbest bir şekilde değilde gün içinde belli aralıklarla salmak lazım. Mesela sabah 10-13 arası salın akşam 17-20 arası salın bunun dışında kafesinde dursun sürekli salık bir şekilde durması iyi değil. Ben kendi kuşlarımı günde toplam 2-3 saat civarı salıyorum o da zorla zaten. Kuşların kafeslerini sevmesi önemli bir durum diğer konularda sultan papağanları muhabbet kuşlarından doğal olarak bazı farklılıklara sahip. @Melih.S59

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Bizimki çok alıştı dışarıda olmaya. Kafesine girince rahat durmuyor. Pıtır pıtır ileri geri yürüyor. Resmen çıkarın beni der gibi.

Merhaba :) Necdet'in fotoğrafını yükleye bilirseniz, bir görelim kendisini :)

1.) Bulunduğu ortamın sıcaklığı fazlaysa (25 derecenin üzeri) fazla su içmesi normaldir.Saatte 1 su içmesi de normaldir.3-4 yudum su anca 1 çay kaşığı su yapar.
2.) Kucağınızda uyuması ve cıvıltılı sesler çıkarması,size ne kadar güvendiğini ve kucağınızda mutlu olduğunu gösterir.
3.) Fazla yiyorsa. fazla dışkılaması normal.Su içtiğine göre sulu dışkılaması da normal.Sultan papağanları gün içinde farklı farklı dışkı yaparlar.Sulu,katı gibi.
4.) @thewildpanthalp dediği gibi.Kuşların bir düzeni olması lazım.Sürekli kafes dışında olan bir kuş,kafese kapatmak zorunda olduğunuz zamanlarda strese girer. Sabah ve akşam 2 şer saat salık olması yeterli.
5.) Kuşlar kumu yemezler.2 tane 3 tane kum tanesini yutarlar.Bazende hiç yutmadan, gagalarının kenarlarını kum tanesi ile düzeltirler.
6.) Meyve yeme kuştan kuşa değişiklik gösterir.Bazı meyveleri yerken bazılarını yemezler.Birisi muz sever,diğeri mandalinayı.Siz yinede ara sıra meyve ikram edin.Kuşlarda hiç belli olmaz aylarca azına sürmedikleri meyveyi,Bir bakarsınız severek yemeye başlar.
Yumurtayı haftada 2 sefer verin.Ay çekirdeğini de günde 3-4 taneden fazla vermeyin.Az miktarda çiğ Ceviz içi,çiğ Badem,çiğ fındık,çiğ kaju verebilirsiniz.Dal darıyı kafesine asın canı istediği zaman tüketsin.
Düzgün bir fotoğrafını çekebildiğim an atacağım :D Rahat durmuyor pek. Su meselesini çok takıyordum kafama. İçim rahatladı.
Fazla yiyor mu bilmiyorum aslında ama sürekli bir şeyler yeme derdinde :D Bizimkinin dışkısı genelde aynı. Keşke en başta geldiğinde alıştırsaydık kafese. Şimdi kafese girdiği anda isyan çıkarıyor. Bundan sonra alışabilir mi acaba? Tuzsuz ve kavrulmamış kuruyemişler de veriyoruz. Pek sevmiyor sanki ama yiyor da. O halde yumurta ve çekirdeği azaltalım. Tek tek uğraşıp cevaplamışsınız, nasıl teşekkür etsem az. Necdet ve ben minnettarız. Ayrıca Necdet‘in selamı var size :D Sağlıcakla kalın.

Düzgün bir fotoğrafını çekebildiğim an atacağım :D Rahat durmuyor pek. Su meselesini çok takıyordum kafama. İçim rahatladı.
Fazla yiyor mu bilmiyorum aslında ama sürekli bir şeyler yeme derdinde :D Bizimkinin dışkısı genelde aynı. Keşke en başta geldiğinde alıştırsaydık kafese. Şimdi kafese girdiği anda isyan çıkarıyor. Bundan sonra alışabilir mi acaba? Tuzsuz ve kavrulmamış kuruyemişler de veriyoruz. Pek sevmiyor sanki ama yiyor da. O halde yumurta ve çekirdeği azaltalım. Tek tek uğraşıp cevaplamışsınız, nasıl teşekkür etsem az. Necdet ve ben minnettarız. Ayrıca Necdet‘in selamı var size :D Sağlıcakla kalın.
Rica ederim.:) Benim için Sultan papağanlarım Lütfü ve Luna ne kadar değerli ise Necdet'te aynı değerdedir.Sizde Lütfü'den ,Luna'dan ve benden Necdet'e selamlarımızı iletin.Necdet'in fotoğrafını sabırsızlıkla bekleyeceğiz.:)
Bir şekilde yavaş yavaş kafese alıştırmayı çalışın.Evde kimsenin olmadığı zamanlarda mutlaka kafesinde olsun.Kafes tabanında koşuyorsa, bırakın koşsun.Lütfü ve Luna da kafes tabanında koşturmayı seviyorlar.Kuru yemişleri parçalayarak verin daha iyi yerler.Kuşlarda biz insanlar gibidir.Bazısı yeme konusunda obur olur, bazısı da kararında yer.:D:D

Ay çekirdeğini asla vermeyin her ay çekirdeği kuşun ömründen 1 gün kısaltır.Egitim dışında ay çekirdeği verilmez eğitim yapılıyorsa haftada 5 i geçmez.Bizim ülkedeki kuş satıcıları en ucuz maliyetli olduğu için kuşa çekirdek verirler o yüzden vermeyin.Ekstra papagan türleri her gün taze meyve sebze tüketmek zorunda.Verecegim linkten vitamin ayarına gore bir beslenme programı hazırlarsınız.Zaten meyve sebze tüketimi olduktan sonra vitamine kuma probiyotige ihtiyaç kalmıyor.

LINK

Ay çekirdeğini asla vermeyin her ay çekirdeği kuşun ömründen 1 gün kısaltır.Egitim dışında ay çekirdeği verilmez eğitim yapılıyorsa haftada 5 i geçmez.Bizim ülkedeki kuş satıcıları en ucuz maliyetli olduğu için kuşa çekirdek verirler o yüzden vermeyin.Ekstra papagan türleri her gün taze meyve sebze tüketmek zorunda.Verecegim linkten vitamin ayarına gore bir beslenme programı hazırlarsınız.Zaten meyve sebze tüketimi olduktan sonra vitamine kuma probiyotige ihtiyaç kalmıyor.

LINK
@monkemre1 Papağanları yaşadığı coğrafya'ya göre değerlendirmek gerekir.Farklı farklı coğrafyalarda bir çok çeşit papağan var ve bunların ulaşabileceği besinler var.Sultan papağanları ve muhabbet kuşları Avustralya'nın en çorak bölgelerinde yaşarlar.Bunun sebebi de Avustralya'nın ormanlık bölgelerinde yaşayan diğer büyük kuş türleridir.Doğada ne kadar güçlüysen yaşadığın bölgede her şeyin en iyisine sen sahip olursun.Bu sebepten dolayı Sultan papağanı ve Muhabbet kuşlarının ana besini tohumlardır.Avustralya'da çiftçiler tarafından Sultan papağanları ve Muhabbet kuşları zararlı olarak görülürler.Sen hem hayvanların yaşam alanını tarım arazisi yap,sonrada onları zararlı kabul et.:( Sultan papağanları ve muhabbet kuşları meyve yerler fakat bu çok azdır.
Ay çekirdeği düzenli uçan,koşan,hareket eden kuşlara dokunmaz,tabii ki kararında verilirse.Her şeyin fazlası nasıl zararlı ise Ay çekirdeğinin fazlası da zararlıdır.Pelet yemlerin içinde de Ay çekirdeği vardır.Bundan emin olabilirsin.