Karadeniz Pet

Sultan papağanım sürekli boş yumurtluyor

esin.

Meraklı Üye
Sultan Papağanım neredeyse her ay yumurtluyor ya boş oluyor ya da şeffaf gibi yumuşak oluyor. Kalsiyum problemi olduğunu tahmin ettiğimden kalsiyum taşı aldım bir ara fayda etmişti ve yumurtayı çıkarmakta zorlanmıyordu. Şimdi yumurta maması olsun her şeyini veriyorum ama bugün yine yumuşak yaptı ve çok zorlandı. Çıkaracağı zamanda erkek yanına gidip videodaki gibi hareketler yaptı ve ardından yumurtladı kuşum. Bir senedir çiftleşme olmuyor pek anlaşamıyorlar ama yumurtlayacağı zaman böyle oluyorlar. Çiftleşmemelerinin normal olduğunu duymuştum belki yıllar sonra olabiliyormuş. Ama sürekli boş yumurta bırakması normalmidir? Resimdeki de yumurtlama sonrası hali.
IMG-20190830-WA0002.jpeg

Yumurtayı yıkayıp kabuklarını toz yapıp mamasına katabilirsiniz.

Yumurtayı yıkayıp kabuklarını toz yapıp mamasına katabilirsiniz.
Haşlanmış yumurtanın kabuğunu ezerken internette baktığımda kabukta mikrop olabileceğini okudum ve verip vermemekte kararsız kaldım. Yumurta kabuğu yerine mürekkep balığı kemiğini ezip katsam olur mu?

Kafeslerinde kuş kumu,kalamar kemiği var mı ?
Yumurtayı pişirmeden önce güzelce yıkayın ve sonra sirkeli suda 5-10 dk bekletin.Yumurtayı pişireceğiniz kaba bir tatlı kaşığı tuz koyun sonra suyunu koyarak karıştırın.İçine yumurtayı yavaşça bırakın ve 5 dk kaynatın.Böylece yumurta kabuklar hijyen olmuştur.....Kuşunuzun boş yumurta yapması da normal.Çünkü içinde olgunlaşan yumurtayı döllenmiş veya döllenmemiş olarak dışarı çıkarmak zorunda...Çiftleşme konusunda bir şey söyleyemem,kimsenin özel hayatı beni ilgilendirmez.;)

Kafeslerinde kuş kumu,kalamar kemiği var mı ?
Yumurtayı pişirmeden önce güzelce yıkayın ve sonra sirkeli suda 5-10 dk bekletin.Yumurtayı pişireceğiniz kaba bir tatlı kaşığı tuz koyun sonra suyunu koyarak karıştırın.İçine yumurtayı yavaşça bırakın ve 5 dk kaynatın.Böylece yumurta kabuklar hijyen olmuştur.....Kuşunuzun boş yumurta yapması da normal.Çünkü içinde olgunlaşan yumurtayı döllenmiş veya döllenmemiş olarak dışarı çıkarmak zorunda...Çiftleşme konusunda bir şey söyleyemem,kimsenin özel hayatı beni ilgilendirmez.;)
Yazdıklarınızı yapacağım ama her ay 5 yumurta yapıyordu şimdi daha sık oldu duraksız bir şekilde yumurtluyor ve hem zorlanıyor hemde üzerinde gün boyu yatıyor yumurtayı alsak bile gidip kafesin köşesinde duruyor. Kuş hastalanabilir ve maalesef ilaç ve iğnesi olsada geçici ve yanetkili bir çözüm olduğunu okudum. Kafesten yumurta yemini aldım çok fazla yiyordu belki bir şey değişir diye. Umarım yaptıklarımın bir faydası olur.

Geri