Karadeniz Pet

Sultan papağanım yem kıramıyor

Cagatay5097

Yeni Üye
İyi akşamlar. 3 gün önce 45 günlük sultan papağanı sahiplendim. Üretici bana papağanın yem kırabildiğini söyledi bende dal darı ak darı ve aspur aldım. Ama papağanım yem kıramıyor. Toz mama aldım içine biraz toz probiyotik karıştırdım. 6 saatte bir yaklaşık 10 cc mama veriyorum. Yeme alışsın diye çok vermemeye çalışıyorum ama bu seferde ağlıyor galiba garip sesler çıkarıyor. Yemliğin yanına bile yaklaşmıyor. Elimle yem veriyorum. Gagasında epey çeviriyor ama kıramadan düşürüyor. Ne yapmalıyım.

Yem kıramıyorsa beslemeye devam edin.Yem kırmayı öğrenene kadar beslemelisiniz.Bunun başka bir yolu yok.

Peki öğretmek için başka bir şey yapmam gerekiyor mu? Kendi kendine öğrenir mi? Birde verdiğim miktar yeterli olur mu? Teşekkürler.
Kafes tabanına bir kap içinde yem koyun,yanına da bir dal darı koyun.Mamayı 2 - 3 saat ara ile verin.Acıkınca mutlaka mama yemek için istekli olacaktır.

Gece kalkmanıza gerek yok. 12 - 1 arası verin sabaha kadar yeter.Geceyi uyuyarak geçirecek zaten.
Rica ederim. :)
Üst üste sorular soruyorum kusura bakmayın ama galiba kuyruğu kırılmış. Evdeki diğer kuşları duyunca kafeste çırpınıyor. Bir kuyruğu yamuk duruyordur daha sonra koparmış kopan kuyruğun ucunda biraz kan var kopan yere baktım kan yoktu ne yapmalıyım. Tekrardan kusura bakmayın.