Karadeniz Pet

Sultan papağanıma çubuk kraker

esin.

Meraklı Üye
Merhabalar. Birkaç kez sultan papağanlarımla ilgili yazmıştım sayfada. Dişi papağanımı birkaç kez kafesten çıkardık, ne zaman baksam kuyruğunda aşırı titreme görüyorum. Ayakta durarken sallandığı için mi yoksa hasta olabilir mi acaba? İshal durumları vardı şimdilik bazen normal çıkarıyor bazen sıvı. Bu arada birkaç gündür papağanlarıma tuzlarini ayirarak çubuk kraker veriyorum. Zararli diyorlar birşey olurmu? Ne zaman kafese gitsem elime bakiyorlar çok sevdiler.

Kuşun varsa videosu ve dışkı fotoğrafını ekler misiniz? Nefes alıp verirken kuyruğu mu atıyor?

Screenshot_2018-10-18-21-43-11.png
Screenshot_2018-10-18-21-43-13.png
Kuşun varsa videosu ve dışkı fotoğrafını ekler misiniz? Nefes alıp verirken kuyruğu mu atıyor?
Videosu yok, çıkarınca çekebilirim, çıkmayı pek istemiyor alışsın diye zorluyoruz korku da oluyor sebebi o olabilir. Durduğu yerde sürekli titriyor nefes almasıyla alakalı görünmüyor. Kafeste titremesi fazla olmuyor. Dışkısı çoğu zaman böyle oluyor. Sık dışkılıyor.

Suluğundaki suyuna tam dolu beş damla elma sirkesi damlatın ve veterinere gidin. Dışkısı normal değil.

Suluğundaki suyuna tam dolu beş damla elma sirkesi damlatın ve veterinere gidin. Dışkısı normal değil.
Uzun zamandır böyle. Pirinç suyu ve Sirkeyi denemiştim faydası olmadı. Çok hareketlidir kafeste uyku haricinde kabarık durma durumuda yok. Diğeri kuşum kafesin alt kısmında köşede kabarık duruyordu, ondan şüphelenmiştim ama kafeste normal katı dışkılarda var. Normal yem haricinde satın aldığım yumurta mamasını arada sırada veriyorum, çok sevdikleri dal darı da aynı şekilde onların yanı sıra çoğu zamanda güç veren yemleri var küçük paketlerde alıyorum çok seviyorlar... ne kadar önlem alsam da sigara dumanına mağruz kalıyorlar evde :( Tekrar denerim sirkeyi, birşeyleri varsa düzelir inşallah, teşekkürler.

Uzun zamandır böyle. Pirinç suyu ve Sirkeyi denemiştim faydası olmadı. Çok hareketlidir kafeste uyku haricinde kabarık durma durumuda yok. Diğeri kuşum kafesin alt kısmında köşede kabarık duruyordu, ondan şüphelenmiştim ama kafeste normal katı dışkılarda var. Normal yem haricinde satın aldığım yumurta mamasını arada sırada veriyorum, çok sevdikleri dal darı da aynı şekilde onların yanı sıra çoğu zamanda güç veren yemleri var küçük paketlerde alıyorum çok seviyorlar... ne kadar önlem alsam da sigara dumanına mağruz kalıyorlar evde :( Tekrar denerim sirkeyi, birşeyleri varsa düzelir inşallah, teşekkürler.
İlaç tedavisi gerekebilir şu noktada. Geçmiş olsun.

Uzun zamandır böyle. Pirinç suyu ve Sirkeyi denemiştim faydası olmadı. Çok hareketlidir kafeste uyku haricinde kabarık durma durumuda yok. Diğeri kuşum kafesin alt kısmında köşede kabarık duruyordu, ondan şüphelenmiştim ama kafeste normal katı dışkılarda var. Tekrar denerim sirkeyi, birşeyleri varsa düzelir inşallah, teşekkürler.
İlaç tedavisi gerekebilir şu noktada. Geçmiş olsun.
İshal ilaçları satılıyor ama ne zaman baksam orada olmuyor o yüzden veremedim halen. Sirkeyi koydum fakat ondan sonra bugün su içtiklerini görmedim. Sağlık herşeyden önemli, gerekeni yaparız ☺ Peki marul gibi sebze veya dal darından vermek ishal durumunda zarar verirmi?

İshal ilaçları satılıyor ama ne zaman baksam orada olmuyor o yüzden veremedim halen. Sirkeyi koydum fakat ondan sonra bugün su içtiklerini görmedim. Sağlık herşeyden önemli, gerekeni yaparız ☺ Peki marul gibi sebze veya dal darından vermek ishal durumunda zarar verirmi?
İshalden ziyade mikrobik bir durum varsa antibiyotik verir veteriner. Veterinere gitmenizi öneririm.

Vitamin ihtiyacını karşılayın. Elma gibi meyveler verebilirsiniz.

Erik vermenizde sakınca yok tatlı meyveler zarar vermez, şeker zarar verir.
Pekala. Hayvanlar hakkında çok bilgilisiniz gördüğüm kadarıyla. Diğer erkek sultan papağanımla ilgili de sorun var. ne zaman yanına gitsem sürekli kafasını sallıyor, dokunmaya çalışsam bile, yaklaşınca tıslamaya başlıyor elini getirince gagalıyor çok korkuyor dokunamıyoruz bile. Yemle alıştırmayı denedim artık yem verecekmiyim diye elime bakıyor elimi yaklaştırınca gagalamaya çalışıyor. Çözümü yok mudur acaba kafesten çıkıp serbest uçmasını istiyorum ama imkansız duruyor. Araştırdım denedim ama olmadı hala çok korkak öneriniz varmı acaba?

Dışkı normal değil diski da kötü koku varmı acaba

Taş tabletten çivi yazısı ile gönderildi [emoji23][emoji1787]

Pekala. Hayvanlar hakkında çok bilgilisiniz gördüğüm kadarıyla. Diğer erkek sultan papağanımla ilgili de sorun var. ne zaman yanına gitsem sürekli kafasını sallıyor, dokunmaya çalışsam bile, yaklaşınca tıslamaya başlıyor elini getirince gagalıyor çok korkuyor dokunamıyoruz bile. Yemle alıştırmayı denedim artık yem verecekmiyim diye elime bakıyor elimi yaklaştırınca gagalamaya çalışıyor. Çözümü yok mudur acaba kafesten çıkıp serbest uçmasını istiyorum ama imkansız duruyor. Araştırdım denedim ama olmadı hala çok korkak öneriniz varmı acaba?
Şu konuya yaptığım öneriyi size de yapmış olayım bir bakın http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/sultan-papagani-yem-yemiyor-ve-korkuyor.69748/#post-645556

Dışkı normal değil diski da kötü koku varmı acaba

İlk yaptığında kötü koku olmuyor, yalnızca altlarına koyduğumuz gazeteleri bir süre değiştirmeyince dışkılarından oda kokmaya başlıyor.

E coli olabilir kuşunuz da yada salmonella bunların ikisinede etki eden bir antibiyotik kullanmanız mantıklı olur
İlk yaptığında kötü koku olmuyor, yalnızca altlarına koyduğumuz gazeteleri bir süre değiştirmeyince dışkılarından oda kokmaya başlıyor.

Önerdiğiniz sayfadan
E coli olabilir kuşunuz da yada salmonella bunların ikisinede etki eden bir antibiyotik kullanmanız mantıklı olur

Emin olmadan antibiyotik kullanmak zararlı olmazmı? Çok nadir dışkısı normal çıkıyor yoksa peçeteyle aldığımda sıvı yeri geliyor ortasında olan yeşil şekli bozulmuyor. Yemlerinde çekirdek var çıkarıp verdiğimde hemen dışkılıyor ve sıvı oluyor. İki tane papağanım var kafeste normallerle birlikte sırf su gibi de var. Şimdi sularında sirke var. En iyisi altlarını değiştirip, bir süre takip etmek olacak. Vitamin ilaçlarıda satılıyor yardımcı olabilir. Yardımınız için teşekkürler, hareketsizlik gibi durum yok sürekli tırmanıp sallanır kafeste, suyunu düzenli şekilde içer. Birşeyleri varsa da düzelmesini umuyorum.