Karadeniz Pet

Sultan papağanım yem yemiyor

Cagatay5097

Yeni Üye
İyi akşamlar. Bir ay önce 45 günlük bir sultan papağanı aldım. Satıcı bana yem kırabildiğini söyledi başıda hafif keldi bende yavru olduğu için bana çabuk alışır diye aldım ama kuşum yem yemeyi bilmiyordu. Bir hafta felan şırıngayla besledim daha sonra hazır mama ve yumurta maması yemeye başladı ama bir aydır hala yem yemiyor. Her türlü markayı her türlü tohumu denedim. Sadece çekirdek, dal darı ve yulafı kırıyor ama yemeden ağzından atıyor. Mama vermeyim belki acıkırsa yem yer diyorum nafile çok az uğraşıp bırakıyor.
Papağanımın yem kırabilmesi için ne yapabilirim?
Hazır mamaların kuşlara bir zararı var mıdır?

Veterinerlik okuyan bir arkadaşım pelet yem denememi önerdi. Papağanlar için olan pelet yemleri sultan papağanları yiyebilir mi?

Bundan veriliyor galiba sultanlarada.

İyi akşamlar. :)Bir ay çok uzun bir süre. Kuşunuz yem kıra bilmesi gerekir.Yem kırma öğretilen bir şey değil , iç güdüseldir.
Kuş sürekli hazır mama yiye yiye bu duruma gelmiş.Pelet yem kullana bilirsiniz fakat yemlikte sürekli yem bulundurun.

Arkadaşlar benim papağanım da bana yaklaşık 30-40 günlükken geldi, mama kabuksuz yem ile yeme alıştırmaya çalıştım. Gün içinde bir kez yumurta verdim. Yaklaşık 2 aydır bende fakat şuan yem kırmasına rağmen yem yiyebiliyor mu çok anlayamıyorum. Yemler genelde saçılıyor kırdığında, bazılarını yiyebiliyor çoğu etrafa gidiyor. Bunun için yumurtaya azar azar devam ettim. Sizce yem kırması da rağmen yiyememesi mümkün mü ?

Arkadaşlar benim papağanım da bana yaklaşık 30-40 günlükken geldi, mama kabuksuz yem ile yeme alıştırmaya çalıştım. Gün içinde bir kez yumurta verdim. Yaklaşık 2 aydır bende fakat şuan yem kırmasına rağmen yem yiyebiliyor mu çok anlayamıyorum. Yemler genelde saçılıyor kırdığında, bazılarını yiyebiliyor çoğu etrafa gidiyor. Bunun için yumurtaya azar azar devam ettim. Sizce yem kırması da rağmen yiyememesi mümkün mü ?
Kabuksuz yem kullanmayınız. Elinize 2-3 tane yem alığ yemi yiyip yemediğini kontrol edebilirsiniz. Ve dal darı verin onu sevecektir.

Kabuksuz yem kullanmayınız. Elinize 2-3 tane yem alığ yemi yiyip yemediğini kontrol edebilirsiniz. Ve dal darı verin onu sevecektir.
Dal darı
Şimdi denedim dal darı alıp avucuma. Yani yarısı fırlayıp gidiyor kırdığında yarısını göremiyorum sanırım yiyor. Diğer sorunlarla beraber yeni konu açtım rica etsem ona da bakabilir misiniz

Aynı durumdaydı resimdeki yeşil muhabbet, sadece dal darı yiyordu o zamanlar. Sağlıklı olmasa da ballı kraker aldım 1-2 defa ve yem kırmaya alışmıştı, sonra da kestim zaten krakeri. Bu yöntemi denerseniz ne olur ne olmaz suyuna 1-2 damla limon suyu damlatabilirsiniz kursakta mantar oluşmaması için.

Aynı durumdaydı resimdeki yeşil muhabbet, sadece dal darı yiyordu o zamanlar. Sağlıklı olmasa da ballı kraker aldım 1-2 defa ve yem kırmaya alışmıştı, sonra da kestim zaten krakeri. Bu yöntemi denerseniz ne olur ne olmaz suyuna 1-2 damla limon suyu damlatabilirsiniz kursakta mantar oluşmaması için.
Diğer sorunlarla ilgili bi başlık açtım hocam güncel kuşun neyi var diye bakabilir misin rica etsem