Karadeniz Pet

Sultan yavrularım hakkında

Abdullahyigit3458

Yeni Üye
5 yaşındaki lutino kızım 6 nisan tarihinde başlayarak 2 gün aralıklarla 3 yumurta yaptı ilk yavrumuz 26 nisan sabah 10:00 10:30 civarı yumurtadan çıktı 2. Yavrumuz 27 nisan'da 13:00 13:30 civarı 3. Yavrumuz ise 28 nisan gece saatlerinde çıktı saatini tam bilmiyorum ama 03:00 civari diye düşünüyorum yavrulardan birisi 4. Günde sebebini anlayamadığım bir şekilde öldü diger ikisi gayet sağlıklı büyüdü bugün itibariyle ilk doğan 29 günlük ölen ortanca olandı diğeri ise 27 günlük sorunumuz şu anne yavruları beslemiyor baba besliyor bu durum yavruların gelişiminde bi problem oluştururmu bildiğim kadarıyla annelerde yavrunun gelişimi için kursağında süt gibi bişey oluşurmuş yavruyu beslerken yemlerle birlikte oda aktarılırmış babalarda varmı bilmiyorum 2. Sorunumuz ise anne yuvalığa girip yavruların tüylerini yoluyor kanatıyor tüylerini gariplerin canı acıyor çıkardıkları sesten anlaşılıyor 3. Sorunumuz ise tekrar çiftleşiyorlar yeni yavru yaptıkları için sağlık durumlarından endişe ediyorum bu sebeple erkek kur yapmaya başladığında dikkatlerini dağıtmaya çalışıyorum . Aşağıya yavruların bir kaç resmini de bırakayım [emoji56][emoji56] yuvalığın zemini talaş temin edemediğim için rulo peçeteyle idare ediyorum günde 2 defa yeniliyorum.
IMG_20200426_092601.jpg
IMG_20200427_115854.jpg
IMG_20200427_143013.jpg
3548f17759b2b96f07b063dea9a2a13b.jpg
36a209f7bd5531966e44fbc8cd9ad71b.jpg
639ed14efd863498671dfd74bc96d827.jpg
919c62e9e395bdce432c827aa61f386c.jpg
c2ac87a59e420321ce11c421cd0d1f81.jpg
309e365f53516f1fa8923c5eb92a61c4.jpg
86038e5b751e6aecf98bf1b4586d8302.jpg

MI 9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1- Erkek kuşun beslemesi sorun teşkil etmez, beslendikten sonra hiçbir sıkıntı olmaz.

2- Yavruların tüyleri sağlam görünüyor fakat dişinin tüyleri yolduğunu düşünüyorsanız dişiyi ayırın erkek yavruları büyütür.

3- Tekrar çiftleşmeleri sorun oluşturmaz siz ne kadar engelleseniz de çiftleşmenin bir yolunu bulurlar mutlaka :”) Dişiyi ayırıp dinlendirebilirsiniz bir süre

Maşallah hepsi çok tatlı görünüyor Allah hepsine sağlıklı ömürler versin :)

Maşallah yavrular çok güzel :) Sağlıkla büyüsünler.
Anne kuşu ayırın yavrular yem kırmaya başlayana kadar.Bu zaman zarfında baba kuşun yavruları yeterli besleyip beslemediğine bakın.

bana sanki artık şırınga yardımı ile mama kıvamına gelmiş gibi görünüyorlar.Çok şüpheniz varsa zarar göreceklerinden kendiniz el beslemesi yapın.

1- Erkek kuşun beslemesi sorun teşkil etmez, beslendikten sonra hiçbir sıkıntı olmaz.

2- Yavruların tüyleri sağlam görünüyor fakat dişinin tüyleri yolduğunu düşünüyorsanız dişiyi ayırın erkek yavruları büyütür.

3- Tekrar çiftleşmeleri sorun oluşturmaz siz ne kadar engelleseniz de çiftleşmenin bir yolunu bulurlar mutlaka :”) Dişiyi ayırıp dinlendirebilirsiniz bir süre

Maşallah hepsi çok tatlı görünüyor Allah hepsine sağlıklı ömürler versin :)
Öncelikle iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Anne resimlerde de belirgin , yavruların ensesinde tüy bırakmadı tepe tüylerinde de kan var elimden geldiğince yuvaya sokmamaya çalışıyorum farkettiğimden beri önerinizi uygulayacağım.

Dükkanında kanarya bakan bir arkadaşım var.20-25 çift kuş bakıyor ve hepsinden de yavru alıyor.Yavrular tüylendiği zaman kafes tabanında bir köşeye koyuyor yavruları ve yuvalığı çıkartıyor.Yuvalığın kuşları tekrar çiftleşmeye yönlendirdiğini söylüyor.

Maşallah yavrular çok güzel :) Sağlıkla büyüsünler.
Anne kuşu ayırın yavrular yem kırmaya başlayana kadar.Bu zaman zarfında baba kuşun yavruları yeterli besleyip beslemediğine bakın.
Çok teşekkür ederim efenim. Baba resmen kendini yavrulara adamış durumda beni şaşırtanda bu durum zaten anne ilgisiz iken baba deli gibi yem yiyor yavruları besliyor.

Dükkanında kanarya bakan bir arkadaşım var.20-25 çift kuş bakıyor ve hepsinden de yavru alıyor.Yavrular tüylendiği zaman kafes tabanında bir köşeye koyuyor yavruları ve yuvalığı çıkartıyor.Yuvalığın kuşları tekrar çiftleşmeye yönlendirdiğini söylüyor.
Bende öyle düşünüyordum yuvalığın folluğunu çıkartıp kafesin tabanına koyup yuvalığı çıkarıyım o zaman

Bende öyle düşünüyordum yuvalığın folluğunu çıkartıp kafesin tabanına koyup yuvalığı çıkarıyım o zaman

Kullanmadığınız yemek tabağı varsa içine peçete koyup yavruları üzerine koyabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim efenim. Baba resmen kendini yavrulara adamış durumda beni şaşırtanda bu durum zaten anne ilgisiz iken baba deli gibi yem yiyor yavruları besliyor.

Yabancı bir sitede veteriner yavru bakma ile ilgili bir soruya şöyle cevap veriyor.Her kuşun iyi bir anne ve baba olacağı garanti değildir.

Az önce dişi yuvalığa yumurtladı daha yavruları büyümeden. Tavuk gibi bişey oldu bu [emoji3][emoji3]
d0fc0787b894de894ac0e506b309589c.jpg

yavrular yumurtaları kırabilir haberiniz olsun el beslemesi durumuna gelmiş yavrular benim önerim kuşları ayırmanız.

yavrular yumurtaları kırabilir haberiniz olsun el beslemesi durumuna gelmiş yavrular benim önerim kuşları ayırmanız.
El ile besleme derken benim müdahale etmem gerekir mi ki baba besliyor ilgileniyor yani ben cesaret edemem yumurta maması yapıyorum üzerine de bir tutam yem döküp veriyorum baba 1 gunde silip süpürüyor.

El ile besleme derken benim müdahale etmem gerekir mi ki baba besliyor ilgileniyor yani ben cesaret edemem yumurta maması yapıyorum üzerine de bir tutam yem döküp veriyorum baba 1 gunde silip süpürüyor.

sultan yavruları 3-4 haftalık durumdayken anne baba yuvaya az girmeye başlar yavrularda yavaş yavaş dışarıya çıkmaya yeltenir.Anne babanın yuvaya az girmesinin sebebi yeniden çiftleşme istekleridir ki sizdede bu durum meydana gelmiş.Ortalama 5 hafta sonunda yem yemeyi kedi ögrenir duruma geliyorlar.Sizin eşler tekrar çiftleşip yumurta bırakmış yavruların merak edip kırma oranı çok çok fazla.Sizin yavrular 3-5 güne yem kırmayı ögrenecek zaten o döneme kadar şırınga yardımı ile besleyin youtubeda videoları var.Ayırmazsanız %90 o yumurtayı kıracaklardır.

şu an bu yavrular 1 aylık anne baba çiftleşip yeni yumurta bırakmış yavrular yuvadan çıkmaya hazırlanıyor en meraklı oldukları dönemdeler.Günde 2 kez 12 saat arayla (sabah 7-akşam 19) şırınga maması ile besleyin 40-45 gün civarı kendileri yeme düşecekler zaten.

annenin kuşların tüylerini yolması ise yavruların artık yuvalıgı terk etmesi gerektigini düşündügünden yapıyor.

sultan yavruları 3-4 haftalık durumdayken anne baba yuvaya az girmeye başlar yavrularda yavaş yavaş dışarıya çıkmaya yeltenir.Anne babanın yuvaya az girmesinin sebebi yeniden çiftleşme istekleridir ki sizdede bu durum meydana gelmiş.Ortalama 5 hafta sonunda yem yemeyi kedi ögrenir duruma geliyorlar.Sizin eşler tekrar çiftleşip yumurta bırakmış yavruların merak edip kırma oranı çok çok fazla.Sizin yavrular 3-5 güne yem kırmayı ögrenecek zaten o döneme kadar şırınga yardımı ile besleyin youtubeda videoları var.Ayırmazsanız %90 o yumurtayı kıracaklardır.
Yavruları orta ölçekte bi kaba koydum şimdi kafesin zeminine bıraktım kaba girip çıkmalarıda zor değil günde 1 saat odaya örtü serip yerde gezmelerini sağlıyorum büyük olan gayet hareketli geziyor kanat çırpıyor ama küçük olan tam hazır hissetmiyor sanırım genelde üşüyormuş gibi bi hal içinde o sebeple yuvadan çıkarmak istemiyordum üşümesin diye yoksa diğeri şuan hatta kabın içinden çıktı kafesin zemininde yürümeye çalışıyor.

Maşallah Buralarda böyle yavru arıyorum bulamıyorum maalesef allah uzun ömürler versin.
İkametiniz uygun ise görüşebiliriz ilk yavrularım olduğu için pek vermek istemesemde evim buna müsaade etmiyor maglesef.

Yavruları orta ölçekte bi kaba koydum şimdi kafesin zeminine bıraktım kaba girip çıkmalarıda zor değil günde 1 saat odaya örtü serip yerde gezmelerini sağlıyorum büyük olan gayet hareketli geziyor kanat çırpıyor ama küçük olan tam hazır hissetmiyor sanırım genelde üşüyormuş gibi bi hal içinde o sebeple yuvadan çıkarmak istemiyordum üşümesin diye yoksa diğeri şuan hatta kabın içinden çıktı kafesin zemininde yürümeye çalışıyor.

orası size kalmış hocam siz yeniden yumurtladıgını söylediginiz için yazdım.Google a YAVRU SULTANIN BÜYÜME AŞAMALARI yazarsanız gerekli bilgileri alırsınız.Ayrıca sultan papağanı elle besleme yazarsanız şırınga olayınıda ögrenirsiniz.Anne kuluçkaya yatacagı için kuşlara zarar verebilir veya kuşlar yumurtalara zarar verebilir.Her şeye hazırlıklı olmak lazım.