Karadeniz Pet

Sürekli Esneme Hareketi Normal mi? Solunum Sıkıntısı mı? (video)

Sevde

Meraklı Üye
Merhaba, 2 yıl önce dışarıdan bulduğumuz bir kuşumuz var. 6 aydır ara ara ayaklarının sıcaklığından anlıyorum ki ateşi çıkıyor hararetleniyor. Yine arada hapşırıyor. Kuyruğu da çok hafif sallanıyor (Bu konular için öncelikle beslenmesine dikkat etmeyi denedim ama değişiklik olmadı). Fakat son günlerde geceleyin iki defa videodaki hareketi yaparken gördüm. Bu diğer belirtilerle beraber bir solunum sıkıntısına mı işaret? Elimde baytril var, kullanmayı denememde sakınca olur mu? Şimdiden teşekkür ediyorum.

insanlarda da solunum sıkıntısı olduğunda esneme ihtiyacı oluşur fakat %80 stres kaynaklı oluyor dışkısını kontrol edin birde gün boyu hareketsiz mi

Merhaba, 2 yıl önce dışarıdan bulduğumuz bir kuşumuz var. 6 aydır ara ara ayaklarının sıcaklığından anlıyorum ki ateşi çıkıyor hararetleniyor. Yine arada hapşırıyor. Kuyruğu da çok hafif sallanıyor (Bu konular için öncelikle beslenmesine dikkat etmeyi denedim ama değişiklik olmadı). Fakat son günlerde geceleyin iki defa videodaki hareketi yaparken gördüm. Bu diğer belirtilerle beraber bir solunum sıkıntısına mı işaret? Elimde baytril var, kullanmayı denememde sakınca olur mu? Şimdiden teşekkür ediyorum.

insanlarda da solunum sıkıntısı olduğunda esneme ihtiyacı oluşur fakat %80 stres kaynaklı oluyor dışkısını kontrol edin birde gün boyu hareketsiz mi

Dışkısında ve hareketinde sıkıntı yok, sadece hararetlendiğinde ve bu hareketi yaparken biraz gergin oluyor. Onun dışında uçuyor ötüyor. Stresten olabilir evet, son aylarda kanatlarını tiki varmış gibi hareket ettiriyor arada. Diğer kuşlardan dolayı olabilir. :/

Dışkısında ve hareketinde sıkıntı yok, sadece hararetlendiğinde ve bu hareketi yaparken biraz gergin oluyor. Onun dışında uçuyor ötüyor. Stresten olabilir evet, son aylarda kanatlarını tiki varmış gibi hareket ettiriyor arada. Diğer kuşlardan dolayı olabilir. :/
Solunum yolu sıkıntısından olmaz bu, mantar olabilir belki @Recai SULAMİS

stres kaynaklı diye tahmin ediyorum solunum yolunda problem olsa pek hareket isteği kalmaz ve sindirim sisteminde problem çıkar

Kuşlar bu hareketi kursak mantarı olduğunda veya mideleri bir şeyi eritmediğinde yaparlar. Kafeste mineral blok yoksa koyun, yesin biraz. Düzelecektir. Ama düzelmezse kursak mantarı olabilir. Solunum yolu rahatsızlığına benzetemedim.

Soluma güçlüğü sık nefes alma vb. varmı? detaylı yazın lütfen.
Solunumda güçlük ya da hırıltı yok. Sadece hafif bir kuyruk titremesi var(videoda gözüküyor). Kafeste gaga taşı var. Söyleyebileceğim belirtiler; arada gelip giden hararet-ateş, 2 günde bir hapşırma, kuyruktaki hafif sallanma, son zamanlarda hafif ishal.

Bir de yanına yılbaşında bir dişi aldık, onun kursağında hafif bir şişkinlik var ama hep cinsinden dolayı olduğunu düşündüm.
dişinin fotoğrafı: https://www.muhabbetkusu.com.tr/attachments/kuş-3-jpg.53711/

Kuşlar bu hareketi kursak mantarı olduğunda veya mideleri bir şeyi eritmediğinde yaparlar. Kafeste mineral blok yoksa koyun, yesin biraz. Düzelecektir. Ama düzelmezse kursak mantarı olabilir. Solunum yolu rahatsızlığına benzetemedim.
O zaman ne olur ne olmaz kursak mantarı tedavisine başlamalı mıyım? Bildiğim kadarıyla bir zararı olmuyor ama?

Yalnız kursak mantarında hapşurma gibi bir belirti olmaz.Ağizda kötü koku,salyalı kusma,kursakta bazen hava dolmasindan dolayı şişlik,halsizlik,sık ve az yem yeme olur.Hapşurma uzun mu sürüyor video paylaşabilir misiniz hapşururken.

Benim şuan bir kuşum kusuyor gibi sanki bogazina yem kabugu yapişmiş gibi hareketler yapıyor bazen.Ve geçen günlerde hapşuruyor gibi tıksırıyordu.Konu açmıştım orda video paylaştım bakabilirsiniz hocam.Trichomanas yani tıksırma hastalığınıda bi değerlendirin derim mantar tedavisine başlamadan.

Ustaların söylediğini yazıyorum yem değisikligi felan yaptiniz mi yakin zamanda.Yeminizin tozlu olma ihtimalini göz önünde bulundurup ince elekten geçirebilirsiniz.

Ustaların söylediğini yazıyorum yem değisikligi felan yaptiniz mi yakin zamanda.Yeminizin tozlu olma ihtimalini göz önünde bulundurup ince elekten geçirebilirsiniz.
Evet herhangi bir koku ya da kusma yok, ben de mantar olduğunu düşünmüyorum. 4 kuş var bir tanesi dediğiniz gibi aksırma krizine giriyor fakat bu kuş birkaç kez hapşırıyor bitiyor hemen. Yem değişikliği yapmadım ama tozla ilgili olabilirse 4 kuştan dolayı çok fazla toz oluyor odada. Fakat bu ateş olayı önceden de vardı. Yani şu an acil bir durumu yok çok ilaç kullanmak istemiyorum ama ileride her ne sıkıntısı varsa ve kötüleşirse kurtarmak zor oluyor biliyorum. :(

Aynı durumu yaşıyorum hâlen.3 kuşm var yeşil olan tıksırma krizine giriyor fakat günde 1 veya 2 kez denk geliyorum bu duruma.Sarı kuşum kısa süreli yapiyor.Recai SULAMIS 'ın tavsiyesi üzerine fluggy şurup kullaniyorum 2.günüm.İlacı her eczane vermiyor yazdırılması gerektiğini söyluyorlar.Ben birtanesinden temin etmiştim.Suluğuna 6 damla katıyorum.7 gün devam edecegim.(Daha önce de başka kusumunun gecmek bilmeyen ishalinde kullanmıştim bu ilacı her hangi bir sıkıntı yaşamadim beşeri olmasına rağmen.)Bir tavsiye..

Benim kuşum da ayda 1 yapıyor bu hareketi uzun zaman oldu bir sıkıntısı yok

Muhabbet kuşlari çok güçsuz av olmaya müsait canlılardır.Kendilerini hep güçlü göstermeye calisirlar hastalıklarini gizlerler.Hastalık son demine geldiginde ise malesef çok geç olur ve kuşu kaybederiz.Bu yüzden erken teşhis ve tedavi gerekli bence.

Muhabbet kuşlari çok güçsuz av olmaya müsait canlılardır.Kendilerini hep güçlü göstermeye calisirlar hastalıklarini gizlerler.Hastalık son demine geldiginde ise malesef çok geç olur ve kuşu kaybederiz.Bu yüzden erken teşhis ve tedavi gerekli bence.
Ben de bu durum için burdan konu açıp tedavi uygulamıştım ancak şuan normal bir durum olduğunu düşünüyorum sık yapmadığı için

Geri