Karadeniz Pet

TÜYDEN ÇIKAMAYAN KUŞLARIM

Atakan Atmaca

Paylaşımcı Üye
1 yaşlarında çiftim var . İkisi de yaklaşık 3 ayda bir tüye giriyor. Neden böyle oluyor ? Ne yapmam gerekiyor ?

Önceden dişi kuşum tüydeydi o atlattı , erkek tüye girdi şimdi de dişide de başladı. Acaba birbirlerinde görünce diğer kuş da mı tüye giriyor ? :rolleyes::D

1 yaşlarında çiftim var . İkisi de yaklaşık 3 ayda bir tüye giriyor. Neden böyle oluyor ? Ne yapmam gerekiyor ?

Önceden dişi kuşum tüydeydi o atlattı , erkek tüye girdi şimdi de dişide de başladı. Acaba birbirlerinde görünce diğer kuş da mı tüye giriyor ? :rolleyes::D
Yok Atakan birbirlerini görünce olur mu :D. Sülük kürleri ve yiyecek kürün ne? Aciklarsan belki vitamin ve yem kaynaklı olabilir. Geçmiş olsun.

Ortam ısısı yüksek se giriyorlar yada kızıştırıcı ürünler veriyorlarsan ayarı kaçtı ise yine giriyorlar benimde iki çift kuşum var sıksık giriyorlardı B vitamini ve yulafla biraz taporladılar ama şimdide havalar ısındı yakında yine girerler herşeyden sitrese girip Tüye giriyorlar.Bugün @Ayhan OTÇUOĞLU paylaştığı video'da kuşları tanıtırken farklı zamanlarda peşi sıra tüye giren kuşları ayırıp aynı zamandaki tüyde ki kuşları eşlemiş tüyden çıkarmaya falan çalışmamış

Yok Atakan birbirlerini görünce olur mu :D. Sülük kürleri ve yiyecek kürün ne? Aciklarsan belki vitamin ve yem kaynaklı olabilir. Geçmiş olsun.

Uzun süredir vitamin kullanmıyorum. Son 1 ayda farklı yem kullanmaya başladım. İçinde kızıl darı , yulaf , aspur , nijer tohumu vs olan markasız yem kullanıyorum. Petshop'dan alışveriş yapıyorum.

Sülük kürü derken tam anlamadım ?

3 ayda tüye girmeleri normal. Sağlıklı olduklarını gösteriyor.

hocam merhabalar , yani 3 ayda bir olmasa bile 1.5 2 ayda bir sürekli tüye giriyorlar. Geçen erkek kuşumun boynunda ki tüyleri kabartıp silkeleyince , boynunun deri halini gördüm. Sürekli tüye girmek zararlı değil midir ? Ne yapmam gerekiyor ?

Vitamin kürü yazmıştım, klavye değiştirmiş. Kusuruma bakmayın. Nijer oranı yüksekse tüye sokar. Birde kuşlar kizismiş ise nijer vs. Verilmez. Çok az miktarda verilebilir. En az haftada bir banyo edebilirler. Kuluçka da ise banyo yaptırmayın şahsi fikrim. Yavru alıyorsanız bazı kuşlar kuluçka dönemlerinde çok sık tüye girebiliyor. Tüy dönemlerinde gün aşırı b vitamini verin. Tüy döneminde olmadığı zamanlarda en az haftada bir b vitamini verilmesi uygundur. Sağlıklı günler dilerim.

hocam merhabalar , yani 3 ayda bir olmasa bile 1.5 2 ayda bir sürekli tüye giriyorlar. Geçen erkek kuşumun boynunda ki tüyleri kabartıp silkeleyince , boynunun deri halini gördüm. Sürekli tüye girmek zararlı değil midir ? Ne yapmam gerekiyor ?
Kuşlaraınıza iç mantar tedavisi yapabilirsiniz. Ortamları sizin bilginiz dışında değişiyor da olabilir. Örnek ev normalde sıcaktır. Gündüz temizlik yapılır iken 20 dakika camlar açılıp havalandırma yapılsa kuşunuz tüye girebilir. Kuşu tüye sokan mutlaka bir sebep vardır. Araştırıp bulmanızı öneririm. Arkadaşlar yazmışlar aşırı vitamin, kızıştırma, eşinin hazır olamayıp eşleşememesi, birinin tüyü bitirip diğerinin o sıra da diğerinin tüye başlaması v.s.

Geri