Karadeniz Pet

Tüy dökümü hakkında, çaresiz kaldım yardımlarınızı rica ederim.

guray_tevfik

Yeni Üye
Herkese Merhabalar,

Uzunca bir süredir, çözüm aradığım sorunu buradan da yazmak istedim. Çaresiz kaldım. Yaşadığım bölgede veterinerlerin çoğu yalnızca büyük hayvanlara baktıklarını söyledi, diğerleri de vitamin ve beslenme tavsiyeleri verdi ancak 1,5 yıldır problem çözülmedi. Sitenizden de benzer konuları okudum ancak yanlış bir şey yapmamak adına emin olamadım.

6 Yaşında, erkek muhabbet kuşumuzun, bir buçuk yıl evvel ilk önce kuyruğunun kopması ve uzamaması ile başlayan bir tüy dökümü sorunu var. Haliyle uçması da zorlaştı, ve bir süre sonra kanatlarının da bir kısmı döküldüğü için iyice uçamaz hale geldi. Multivitamin, vitaminli kuş kumu, yemi, meyve vb. yedirmemize rağmen yenileri çıkmıyor, ve şu anda tabiri caizse halen yolunmuş gibi. Ancak işin ilginci neşesizlik, kafesin bir köşesine sinip durağanlık hali, ötmeme, ishal veya cıvık kaka yapma gibi hiçbir belirtisi yok. Eskiden nasıl neşeli ise şimdi de aynı şekilde. Konuşması ve ötüşü devam ediyor. Hatta kafesin tepesinde otururken omzumuza gelebilmek için uçmaya çabalıyor, ancak düşmemesi için kafes kapısını sürekli açmıyoruz. Eskiden tepemizden inmezdi, kafesini de kapatmazdık, halen öyle olmaya çalışıyor ancak kanatları işlevsiz olduğu için yapamıyor. Ayrıca ondan yaşça ufak bir dişi de besliyoruz, ayrı kafeslerde yaşıyorlar. Gündüz oynayıp akşam kapatmadan önce kendi kafeslerinde kendi yerlerine tünüyorlar.

Acaba erkek muhabbet kuşumuzun bu problemi nedendir. Dediğim gibi başka bir hastalık belirtisi yok, her yönden çok sağlıklı görünüyor. Bir tek tüy döküyor ve çıkmıyor.Parazit spreyi vb. bir şey denemedim, gerçekten çok çaresiz kaldım. Acaba nedendir. İster iseniz fotoğraf da ekleyebilirim.

Şimdiden teşekkür ederim, iyi akşamlar.

Linkini verdiğim konuyu inceleyin, orada tedavisini yazdım...

Öncelikle geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Fotoğraflar aşağıdaki gibidir. Kuyruktaki uzun tüy, kanat altları, göğüs ve sırt bölgesi ile boyunda belli yerlerde açıklıklar vardır. Diğer konu başlığındaki gibi herhangi bir halsizliği yoktur. B vitamini artı bakır sülfat (bakı gübresi) uygulaması mı yapayım ?

IMG-20200321-234837 IMG-20200321-234942 IMG-20200321-235013 IMG-20200321-235156

Öncelikle geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Fotoğraflar aşağıdaki gibidir. Kuyruktaki uzun tüy, kanat altları, göğüs ve sırt bölgesi ile boyunda belli yerlerde açıklıklar vardır. Diğer konu başlığındaki gibi herhangi bir halsizliği yoktur. B vitamini artı bakır sülfat (bakı gübresi) uygulaması mı yapayım ?

@kayıbeyi1453 tedaviyi göstermiş. Tedaviyi uygulayın. Etkili bir tedavi yöntemi.

Evet orada yazdığım şekilde b vitamini ve göz taşı uygulamasını yapın. Bir ay sonra kuşun durumunu yazın. Tüylerin ne kadarı çıktı çıkmadı duruma göre bir yol çizeriz...

Çok teşekkür ediyorum, malzemeleri sipariş verdim, umarım bir iki gün içinde elimize geçer, malum ortam karışık. B vitamini ve parazit spreyi uygulaması olarak tedaviye başlayacağım. (Dozajlar yazdığınız gibi 3 er günde bir sıklıkta, spreyde 1 su bardağına bir pirinç tanesi kadar bakır sülfat tozu olarak) Bu arada sprey uygulaması yaparken bütün suyun hepsini bitireceğim doğru mudur? Ağır gelmez değil mi ?

Son düzenleme:
Kuşun gagasında bir bozulma var mı? Mesela gagada açık renk çatlaklar, ufak delik gibi görüntüler. Veya açık renkli çizgiler gibi

Evet gagada sivri uç kısıma doğru çok az beyaz çizgi geçişleri var çatlak gibi. Çok fazla değil ama aynen tanımladığınız gibi var. Onun dışında delik görünümü gib i birşey yok

Çok teşekkür ediyorum, malzemeleri sipariş verdim, umarım bir iki gün içinde elimize geçer, malum ortam karışık. B vitamini ve parazit spreyi uygulaması olarak tedaviye başlayacağım. (Dozajlar yazdığınız gibi 3 er günde bir sıklıkta, spreyde 1 su bardağına bir pirinç tanesi kadar bakır sülfat tozu olarak) Bu arada sprey uygulaması yaparken bütün suyun hepsini bitireceğim doğru mudur? Ağır gelmez değil mi ?

Hayır bütün suyun hepsini bitirmeyeceksiniz! Kuşun derisi ıslanıcak kadar fıs fısla sıkıcaksınız. Arta kalan suyuda döküceksiniz/kullanmıyacaksınız. Bir dahaki uygulama için fıs fıs suyunu yeniden taze olarak hazırlıyacaksınız...

Çatlak veya çizgi olunca ne oluyor?
Sizin kuşun neyi var tam anlamak için sordum. Benim kuşumda tüy hastası. Ama daha bebek, aynı zamanda solunum hastalığı var. Veterinere götürdüğümde Pbfd hastalığı var dedi. Bu hastalık tüy dökülmesi ile beraber gaga bozulması ile seyrediyormuş. Bulaşıcı, french molt bebek kuşa bulaşırken Pbfd hastalığı yaşlı kuşlara da bulaşır dedi. Ama şöyle bir şey var ki, bulaşsa bile, sadece taşıyıcı olur. Tüy dökümü vs görünmez, sadece hafif tüy kalitesi düşer veye tüy değişiminden sonra farklı renklerde tüy çıkması görülür dedi.
Şimdi sadece fikir yürütüyorum. 1. Sizin kuş taşıyıcı idi, bağışıklık düştüğü bir dönemde hastalık şu üstüne çıktı. 2 . Aldığınız küçük dediğiniz diğer kuş taşıyıcı idi ondan bulaştı.
Tabi bunları size bilgi olarak yazdım. Aklınızda olsun. Sizde bir araştırın.
Başka sebeplerde olabilir, kesin diye bi şey yok, belki vitamin eksikliği belki parazit sorunu belki de mantar var kuşta. Siz tahlil yapan bir vet fakültesi varsa gidip dışkı tahlili yaptırın. Yoksa eğer, yukarıda arkadaşların önerilerini uygulayın. Vitamin desteği yapın. Sonuç aldığınızda yazarsınız.
Vitamin ve probiyotik desteği olarak size Trocan öneririm. 30 ml olanı 30 tl. İnternetten alabilirsiniz. Ben çok faydasını gördüm.
Geçmiş olsun.

Hayır bütün suyun hepsini bitirmeyeceksiniz! Kuşun derisi ıslanıcak kadar fıs fısla sıkıcaksınız. Arta kalan suyuda döküceksiniz/kullanmıyacaksınız. Bir dahaki uygulama için fıs fıs suyunu yeniden taze olarak hazırlıyacaksınız...
Benim kuş için de bu söylediğinizi uygulayacağım ama solunum sıkıntısı hala devam ediyor. 12 gün Monodoks kullandım. 10 gündür vitamin ve trocan veriyorum. Yeni kapsüller çıktı ama yine dökülmeye başladı. Solunum için başka ne kullanmalıyım, belki farklı bir etken maddeli ilaç mi? Ne tavsiye edersiniz.

Benim kuş için de bu söylediğinizi uygulayacağım ama solunum sıkıntısı hala devam ediyor. 12 gün Monodoks kullandım. 10 gündür vitamin ve trocan veriyorum. Yeni kapsüller çıktı ama yine dökülmeye başladı. Solunum için başka ne kullanmalıyım, belki farklı bir etken maddeli ilaç mi? Ne tavsiye edersiniz.
Ben şahsen doksisiklin etken maddeli bir ilaç kullanılan ama solunum yolu sıkıntısı devam eden kuşlara azeltin ve ventolin kullanıyorum. Eğer sizde bu ilaçları kullanmak isterseniz kullanım şekli, kaç gün kullanılacağını vs. Yazarım

Sizin kuşun neyi var tam anlamak için sordum. Benim kuşumda tüy hastası. Ama daha bebek, aynı zamanda solunum hastalığı var. Veterinere götürdüğümde Pbfd hastalığı var dedi. Bu hastalık tüy dökülmesi ile beraber gaga bozulması ile seyrediyormuş. Bulaşıcı, french molt bebek kuşa bulaşırken Pbfd hastalığı yaşlı kuşlara da bulaşır dedi. Ama şöyle bir şey var ki, bulaşsa bile, sadece taşıyıcı olur. Tüy dökümü vs görünmez, sadece hafif tüy kalitesi düşer veye tüy değişiminden sonra farklı renklerde tüy çıkması görülür dedi.
Şimdi sadece fikir yürütüyorum. 1. Sizin kuş taşıyıcı idi, bağışıklık düştüğü bir dönemde hastalık şu üstüne çıktı. 2 . Aldığınız küçük dediğiniz diğer kuş taşıyıcı idi ondan bulaştı.
Tabi bunları size bilgi olarak yazdım. Aklınızda olsun. Sizde bir araştırın.
Başka sebeplerde olabilir, kesin diye bi şey yok, belki vitamin eksikliği belki parazit sorunu belki de mantar var kuşta. Siz tahlil yapan bir vet fakültesi varsa gidip dışkı tahlili yaptırın. Yoksa eğer, yukarıda arkadaşların önerilerini uygulayın. Vitamin desteği yapın. Sonuç aldığınızda yazarsınız.
Vitamin ve probiyotik desteği olarak size Trocan öneririm. 30 ml olanı 30 tl. İnternetten alabilirsiniz. Ben çok faydasını gördüm.
Geçmiş olsun.

Pbfd hastalığı papağan hastalığı. muhabbetlerde ben görmedim hiç.

Solunum için 5-6 gün ventolin şurup kullanın faydası olucaktır. 12 gün monodoks 10 gün vitamin, çok uzun süreleer. Vitamin bile olsa bu kadar arda arda verilmez. Karaciğer, böbrek, mide hiç bişey kalmaz kuşta!!!!! Yapmayın!!!.....

Solunum için 5-6 gün ventolin şurup kullanın faydası olucaktır. 12 gün monodoks 10 gün vitamin, çok uzun süreleer. Vitamin bile olsa bu kadar arda arda verilmez. Karaciğer, böbrek, mide hiç bişey kalmaz kuşta!!!!! Yapmayın!!!.....
Monodoks 7 gün kullanacaktım ama geçmediğini gören veteriner 15 güne tamamla dedi. Kuş daha yavru, tüyleri zaten çok az, onlarda dökülmeye başlayınca kestim 12.günde. Vitamin ve trocan i 1 gün arayla verdim. Bir gün temiz şu bir gün trocan 1 gün temiz şu bir gün vitamin şeklinde. Kuşun dışkısı çok iyi. Ama sadece yeşil olması gereken yer siyah. Buda yediklerinden faydalanamıyor demekmiş. O yüzden trocan verdim. Diazyem 256 da var arada mamaya serptim. Dışkı düzeldi ama bunları vermeyince yine siyahlaştı. Ventolin buhar formunu verdi vet. Fakat yan etkisi var. Öncelikle bende ani baş ağrısı yaptı. ( bende soluyorum uygularken yakın durduğum için ) kuştada aşırı şuursuz hareketler oldu. Kafese tırmanıp kendini aşağı atıyordu. Yuvarlanıp durdu, Şurup kullanmaya korkuyorum o yüzden. Sizin kullanmışlığınız var mı?

Monodoks 7 gün kullanacaktım ama geçmediğini gören veteriner 15 güne tamamla dedi. Kuş daha yavru, tüyleri zaten çok az, onlarda dökülmeye başlayınca kestim 12.günde. Vitamin ve trocan i 1 gün arayla verdim. Bir gün temiz şu bir gün trocan 1 gün temiz şu bir gün vitamin şeklinde. Kuşun dışkısı çok iyi. Ama sadece yeşil olması gereken yer siyah. Buda yediklerinden faydalanamıyor demekmiş. O yüzden trocan verdim. Diazyem 256 da var arada mamaya serptim. Dışkı düzeldi ama bunları vermeyince yine siyahlaştı. Ventolin buhar formunu verdi vet. Fakat yan etkisi var. Öncelikle bende ani baş ağrısı yaptı. ( bende soluyorum uygularken yakın durduğum için ) kuştada aşırı şuursuz hareketler oldu. Kafese tırmanıp kendini aşağı atıyordu. Yuvarlanıp durdu, Şurup kullanmaya korkuyorum o yüzden. Sizin kullanmışlığınız var mı?

Evet ben kullandım sorun yok. Bakın tüy dökülmesinin doğrudan mantarla ilgisi var. Bunu herkes bilmez, genelde parazit kaynaklı yada b vitamini eksikliği kaynaklı sanırlar. Ama mantar kaynaklı olduğunu herkes bilmez. Parazit yada vitamin eksikliğinden daha çok iç/dış mantarlarla alakalıdır. Monodoksu fazla kullandığınız için oda mantarı çoğaltmış ve tüyler dökülmeye başlamış. Sizde göz taşı uygulamasını yapın faydasını görüceksiniz...

Geri