Karadeniz Pet

Tüy dökümü (yolumu)

Pipet

Meraklı Üye
Merhaba kuşum 8 aylık çok hareketli ve eğlenceli bir kuştur ama dün ona akıllı yemlik aldım haliyle kafes düzeni biraz değişti ilk başta kafese girip heryerine zıpladı oynadı çok mutluydu ama gece yatmadan önce kafese göz attığımda aşagıda koydugum resimde gmrüldüğü gibi çok fazla tüy dökmüş ya da yolmuş sürekli kaşınıyırdu tüylerini düzeltiyordu sizce neden olabilir 2 hafta önce kafa tüylerini değiştirdi zaten sürekli tüye girmesi nırmal mi yoksa hastalık belirtisimi uzun oldu kusura bakmayın not ayrıca hiç ısırmazdı şimdi ısırmaya başladı ve resimdeki tüyker yaklaşık 5 6 saatte o kadar oldu yani kafesi akşamüstü temizllemiştim gece 11 gibi tüyleri gördüm o yüzden bi panik oldum

Ekli dosyalar

• P_20170318_105138.jpg
    P_20170318_105138.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 29
  • P_20170318_105217.jpg
    P_20170318_105217.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 26
  • P_20170318_105223.jpg
    P_20170318_105223.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 23
  • P_20170318_110510.jpg
    P_20170318_110510.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 22
  • P_20170318_110459.jpg
    P_20170318_110459.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Merhaba kuşum 8 aylık çok hareketli ve eğlenceli bir kuştur ama dün ona akıllı yemlik aldım haliyle kafes düzeni biraz değişti ilk başta kafese girip heryerine zıpladı oynadı çok mutluydu ama gece yatmadan önce kafese göz attığımda aşagıda koydugum resimde gmrüldüğü gibi çok fazla tüy dökmüş ya da yolmuş sürekli kaşınıyırdu tüylerini düzeltiyordu sizce neden olabilir 2 hafta önce kafa tüylerini değiştirdi zaten sürekli tüye girmesi nırmal mi yoksa hastalık belirtisimi uzun oldu kusura bakmayın not ayrıca hiç ısırmazdı şimdi ısırmaya başladı

Merak etmeyin hasta değil benim kuşlarım da böyle çooooook tüy döküyor veterinere sorduğumda "Kuşun tüy dökmesi ömrünün uzun olduğunu ve gün geçtikçe hareketleniceğini gösterir" dedi ve kaşınıyorsa emin olun ki tüylerini çıkarıyor :)

Teşekkürler İnş öyledir gözünün içine bakıyorum bişey olmasın diye

Yeni gördüm kafese girince tüylerini yolmaya yelteniyor aslında her gün salıyorum neden böyle yapıyor alışkanlık mı olacak hastalık mı neler yapabilirim

Yeni gördüm kafese girince tüylerini yolmaya yelteniyor aslında her gün salıyorum neden böyle yapıyor alışkanlık mı olacak hastalık mı neler yapabilirim
Akıllı yemlik ona farklı geldiği ve alışamadığı için stres yapmış gibi görünüyor kuş döker ama bi anda bu kadar dökmez kendi yolmuş bence

Kusunuz tüyde b vitamini hafif sirkeli su sikabiliesiniz evinizin ic sicakligi iyi ise kafeste kucuk degisiklik onlari strese sokabiliyor oyuncagini esi olmasi icin kur yapiyor koruma ic gudusunde bu bile strese sokmaya yeter bir arkadas alin kimse tek yasamayi haketmiyor ne kadar da irkindakilerle ilgili olmasa bile arkadas sart diyorum insallah alirsiniz

Biraz daha takip edicem Bende arkadaş almayı düsünüyorum ama bakamam diye korkuyorum bi de her hafta elma sirkeli suyla yıkıyorum suyuna, İki günde bir vitaminli koyuyorum gecen hafta elma sirkwsi damlattım suyuna aslında akıllı yemliğe pek takmadı gibi daha ilk dakika yem yemeye başladı şimdi baktım pek tüy yolmamış

Biraz daha takip edicem Bende arkadaş almayı düsünüyorum ama bakamam diye korkuyorum bi de her hafta elma sirkeli suyla yıkıyorum suyuna, İki günde bir vitaminli koyuyorum gecen hafta elma sirkwsi damlattım suyuna aslında akıllı yemliğe pek takmadı gibi daha ilk dakika yem yemeye başladı şimdi baktım pek tüy yolmamış
Vitamin fazla geliyor olabilir tek kus besliyorsunuz dogal besleyin bence

Tamam söylediklerinizi dikkate alıcam teşekkür ederim

Geri