Karadeniz Pet

Tüy sağlığı için B vitamini önerisi

EmreSAV

Meraklı Üye
Merhabalar,
3 aylık bir erkek yavrumuz var bize geldiğinde 2 aylıktı şuan 3-4 ayının içerisinde bir kanadı sorunsuz ama diğer kanadında eksiklik var 1 ay bekledik çıkar, düzelir diye hala herhangi bir gelişme olmadı o yüzden B vitamini almayı düşünüyorum. Öneri ve tavsiyeleriniz nelerdir?
Şuanda kullanmakta olduğum vitaminler; (her iki vitamini de 3-4 gün arayla haftada 1 kez suyuna karıştırıyorum.)
-Zurich Multivitamin
-Hobipet Biyotin

Net bir şekilde fotoğraf paylaşın yardımcı olayım hocam.
Düşen tüy ama hepsi böyle kanlı değil
ntNym6.jpg

Kuşa 2 ya da 3 gün sadece yulaf yedirin. Tüye girmesini sağlar. Eğer tüye girmezse bu süreyi uzatırsınız hocam. Tüye girdi hala tüyleri gelmediyse Fransız tüy dökümü hastalığı olabilir
Hocam 2 aylık kuş tüye girer mi? Ayrica kanatlarinda cikiyor tuy kucuk kucuk var. Ama kanattaki kalan tuylerde de hafif kararma var. Bir de kuş yulaf yiyemiyor kiramiyor yemin icindekilere dokunmuyor elimle verince de ugrasiyor ama dusuruyor

Hocam 2 aylık kuş tüye girer mi? Ayrica kanatlarinda cikiyor tuy kucuk kucuk var. Ama kanattaki kalan tuylerde de hafif kararma var. Bir de kuş yulaf yiyemiyor kiramiyor yemin icindekilere dokunmuyor elimle verince de ugrasiyor ama dusuruyor
Tüyü olmayan yerlerde küçük küçük tüyler varmı

Kanadındakiler cikiyor 1 2 cm var. Kafasindaki kisimda birsey yok
2 aylık kuş benim bildiğim kadarıyla tüye girmez. Benim şahsi fikrim kuşun yeterli minareli, vitaminleri alamaması. Bu arada kuşun uçmasında sıkıntı varmı. French molth hastalığı çok bulaşıcı bir hastalıktır. Ben şahsen French molth olacağını olacağını sanmıyorum. Kuşunuza uygun bir diyet ayarlayın. Diyette besin değerleri iyi mamalar olsun. Vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı bence

2 aylık kuş benim bildiğim kadarıyla tüye girmez. Benim şahsi fikrim kuşun yeterli minareli, vitaminleri alamaması. Bu arada kuşun uçmasında sıkıntı varmı. French molth hastalığı çok bulaşıcı bir hastalıktır. Ben şahsen French molth olacağını olacağını sanmıyorum. Kuşunuza uygun bir diyet ayarlayın. Diyette besin değerleri iyi mamalar olsun. Vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı bence
Gaga tasi, mineral blok, kalamar var ucunu de kullaniyor. Ayrica haftada bir avisol a veriyorum. simdi avisol b de aldim. Yunurta da veriyorum. Neyse ciksin bakalim yeni tuyler bir daha dokulecek mi. Kisa mesafelere ucuyor. uzun sure ve yukarilara ucamiyor kanattaki uzun tuyler baya dokuldu cunku

Gaga tasi, mineral blok, kalamar var ucunu de kullaniyor. Ayrica haftada bir avisol a veriyorum. simdi avisol b de aldim. Yunurta da veriyorum. Neyse ciksin bakalim yeni tuyler bir daha dokulecek mi. Kisa mesafelere ucuyor. uzun sure ve yukarilara ucamiyor kanattaki uzun tuyler baya dokuldu cunku
Tm kuşa mama da yapıp ver. Zaman gösterecek ne olduğunu

Tamam tesekkurler
Şu anda bende de tüy hastalığı olan bir kuş var. Bu yüzden bu konuyu bugünlerde çok araştırdım. Kızımda Yabancı yayınları okuyor. Benim anladığım Şu ki, Bu Frenc Molt hastalığı ile ilgili kesin bir şey yok. Ayrıca French Mont gibi bir tüy hastalığı daha var. BFD hastalığı..Neden olan virüs polyoma virüsünü, ve daha ölümcül bir virüs. Yavrularda akut ölümlere %25 oranında rastlanıyormuş. İkisi içinde önerilen tedavi yok. Aşı geliştirilmiş ama ticari olarak yeterli olmadığından herhalde, üretilmemiş.
Dünya üzerindeki kuş üreticileri ve veterinerlerde farklı şeyler anlatıyorlar. Bu hastalıklarında kendi içinde türleri var sanki, yada kuşun bağışıklık sistemine göre farklılık gösteriyor. Bazı kuşlarda sadece kanat ve kuyruk tüyü eksik kalırken, bazı kuşların tüylerinin tamamına yakını kayıp. Bizde yaygın bilinen, bu hastalığın bulaşıcı olmadığı . Ama bu yanlış , bu iki hastalıkta bulaşıyor. Ama virüsü alan kuşun tüyleri dökülmüyor. Sadece taşıyıcı oluyor. Ama o taşıyıcı kuşu üretmeye kalktığınızda yavrularda tüy hastalığı ortaya çıkıyor.
Bazı kuşlarda da sanırım kötü şartlar, vitaminsiz kalma, kötü , tek tip beslenme yüzünden tüy kayıpları oluyor. Sizin kuşun az tüyü kayıp ama tüy köklerinde kan olması hastalığa da işaret ediyor.
Benim kuşum sanki BFD Hastası gibi. Çok daha kötü durumda..
Size beslenme ve vitamin konusunda hassas olmanızı öneririm. O elinizdeki Avisol ü çöpe atın. En çok Beforvel vitamin öneriliyor. Aslında cilt altına şırınga ile verilince daha faydalıymış ama suluğuna da koyabilirsiniz. Yumurta haşlayıp sarısı beyazı, içine çiğ susam, taze nane, birde salatalıkta tüy yapıcı bir madde varmış.
Duruma göre takip edersiniz 1-2 ay sonra düzelirse hastalık yokmuş deriz. Ama Aynı durum devam ederse French Molt denebilir.

Tüy dipleri kanlı mı? Ya da tüy diplerinde siyahlık görüyor musunuz?
Hocam benim kuşumun durumu @Yunus Emre Zandolu'nun durumu ile aynı gibi gibi. Ama benim kuşumun kafasında falan tüy çıkmama gibi yara gibi bir sorunu yok sadece düşen tüylerinin bazılarında siyahlık oluyor ama hepsinde değil ve bazen de kan olabiliyor uçlarında ama bu ilk geldiği zamanlardaydı. Şimdi biraz daha azaldı. Avisol B vitamini aldım şuan kargo ile yolda gelmesini bekliyorum. Ama benim kuşumun yanında bir kuşum daha var erkek daha 1 aylık dün sahiplendim ve oldukça güzel ben French Molt olduğunu falan değil vitamin eksikliği olduğunu düşünüyorum kuşumda ama sizce yine de ayırmalı mıyım yanından?

Hocam benim kuşumun durumu @Yunus Emre Zandolu'nun durumu ile aynı gibi gibi. Ama benim kuşumun kafasında falan tüy çıkmama gibi yara gibi bir sorunu yok sadece düşen tüylerinin bazılarında siyahlık oluyor ama hepsinde değil ve bazen de kan olabiliyor uçlarında ama bu ilk geldiği zamanlardaydı. Şimdi biraz daha azaldı. Avisol B vitamini aldım şuan kargo ile yolda gelmesini bekliyorum. Ama benim kuşumun yanında bir kuşum daha var erkek daha 1 aylık dün sahiplendim ve oldukça güzel ben French Molt olduğunu falan değil vitamin eksikliği olduğunu düşünüyorum kuşumda ama sizce yine de ayırmalı mıyım yanından?
Fotoğraf paylaşabilir misiniz? Net fotoğraflar olsun lütfen. Kuşun normal görünümü, kanat altı fotoğraflar olursa iyi olur. Yardımcı olmaya çalışacağım.

Geri