Karadeniz Pet

Tüy yolma

E

enes alan

Guest
Merhaba arkadaşlar foruma yeni kaydoldum önemli bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim. Muhabbet kuşum 6 yaşında ama son aylarda tüy yolma huyu başladı. İnternetten araştırırdığım kadarıyla stresten veya parazitten olabilirmiş. Yeni kafes yeni suluk avisol komplex ve avisol b vitamini aldım, hiç bit görmediğim halde avisol sprey de aldım ama bu tüy yolmanın önüne geçemedim. Bir süre bırakmıştı ama gene başladı bu hafta. Eskiden tüyleri yolup atardı ama artık yolacak tüyü de kalmadığı için çıkan tüy kapsüllerini yolup çığlık atıyor sonra da onu yiyor, hiç tüyü çıkmamaya başladı. Bazı tüyleri de kıvırcık şekilde çıkıyor bir tanesini yolmuş sanırım iltihap gibi olmuş dışarı doğru birkaç milimetrelik çıkıklık var. Bunun önüne nasıl geçebilirim yardımlarınızı bekliyorum... Konuyla bir alakası var mı bilmiyorum ama askıda asılı duran şapkanın da içine girip onun içinde oturuyor bazen. Şapkayı almaya çalışınca da saldırıyor :(

z9WK89C.png

ydhEuOt.png

Kızıştığından olabilir mi acaba? eş alırsan sorun çözülebilir, deneyimli arkadaşlar daha iyi bilir tabii

Bilemiyorum aldığımdan beri tek başına bakıyorum ilk kez böyle bir şey oluyor.

kuşunuzun neden tüy yolduğunu saplamak lazım. Onu strese sokan yada rahatsız eden birşey olabilir. Genelde en büyük sebep strestir. Onun haricinde huyunu unutması için yanına yavru olmayan kızgın bir erkek alınabilir. Bir nebze unutturabilir ya da ilginizi daha arttırarak sıkılmasını engel olabilirsiniz.

Geri