Karadeniz Pet

Tüye Girmek

sametyildiz

Meraklı Üye
Bizim ufaklık tüye girmiş olabilir mi? Kafasında böyle beyaz izler çıktı, bir kaç gündür de çok tüy dökümü ve kaşıntı gözlemliyorum. Sırttında da kanatlar arasında biraz seyrelme dikkatimi çekti gibi. Enerjisi yerinde ama biraz huysuz ve saldırgan sanki. İnternetten ve forumdan araştırdım ama pek emin olamadım. Yardımcı olursanız sevinirim ve öneriniz nedir?

Ekli dosyalar

• IMG_3040.jpeg
    IMG_3040.jpeg
    954.5 KB · Görüntüleme: 96
  • IMG_3041.jpeg
    IMG_3041.jpeg
    904.5 KB · Görüntüleme: 84
  • IMG_3042.jpg
    IMG_3042.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 86
tüye girmiş sanırım.b vitamini ve genel vitamin takviyesi yapın çabuk atlatır.avisol b var mesela.birde avivit gibi hepsinin olduğu bir vitamin alın hafta da 1 gün b 1 gün avivit verin.

endişe etmem gereken bir durum değil o zaman,herhangi bir rahatsızlık belirtisi değil

tüye girmiş sanırım.b vitamini ve genel vitamin takviyesi yapın çabuk atlatır.avisol b var mesela.birde avivit gibi hepsinin olduğu bir vitamin alın hafta da 1 gün b 1 gün avivit verin.
Ben de karışık vitamin veriyorum ama bunları vermeden sadece meyve sebze ile sağlıklı bir şekilde atlatırlar mı bu dönemi (merakımdan soruyorum :rolleyes:)

Kafasının o kısmında tüyü dökülmüş gibi. Benim sultanda da yanağında eti görünecek şekilde tüy dökümü var endişelenmiştim ama uzun süre oldu bir sorun görmedim çokta hareketli, kuyruğu çok dökülüyordu. Multivitamin kullanmaya başladım, fazla dökülme olmuyor şimdi. Günlük 2 damla gibi damlatmalısınız sularına. Ayrıca Meyve sebze yeşillik ile de gereken vitaminleri alabilir kuş.

Benimki 5 aylik ama bn henuz tuy dokumu gozlemlemedim acaba ben mi anlamadim tuy u dokuluo arada birkaç tane ama fzla deil. Hic girmemis olabilir mi? 5 aylik

Benimki 5 aylik ama bn henuz tuy dokumu gozlemlemedim acaba ben mi anlamadim tuy u dokuluo arada birkaç tane ama fzla deil. Hic girmemis olabilir mi? 5 aylik

Bu durum öyle bir kaç tane gibi değil gözle fark edilir şekilde sağda solda tüy görüyorum kafesinin altında da fark edilir derecede görmek mümkün.

benimkilerde tüye girmişler.özellikle beyaz yüzlü olan(mutlu).kafasına üfledim aynı yerde 6-7 tüy kapsülü vardı.bende aşırı tüy dökmelerinden fark ettim resmen kafes tüy içindeydi.neyse şimdi kapsülleri görünce rahatladım.vücuduna üfleyince oradada kapsüller görünüyor.

Ekli dosyalar

• IMG_3157.jpg
    IMG_3157.jpg
    2.5 MB · Görüntüleme: 64
  • IMG_3168.jpg
    IMG_3168.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 61
benimkilerde tüye girmişler.özellikle beyaz yüzlü olan(mutlu).kafasına üfledim aynı yerde 6-7 tüy kapsülü vardı.bende aşırı tüy dökmelerinden fark ettim resmen kafes tüy içindeydi.neyse şimdi kapsülleri görünce rahatladım.vücuduna üfleyince oradada kapsüller görünüyor.

bu dönemlerde olağan bir durum oluyor o zaman, bu duruma sevinmek gerek yazıyordu dostlarımızın sağlıklı olduğunu gösterirmiş :))

bu dönemlerde olağan bir durum oluyor o zaman, bu duruma sevinmek gerek yazıyordu dostlarımızın sağlıklı olduğunu gösterirmiş :))
benimkiler biraz ilaç tedavisi gördü bende o yüzden tüyleri döküldü sandım :D

peki tüy dökülmesi yanında başka sorunlarınız var mı, kaşıntı,hapşurma gibi =
hapşurma var ikisindede ondan şimdi antibiyotik tedavisi görüyorlar.aşırı kaşınmada var ama tüyde olan kuşlar zaten hep tüylerini düzeltir.

hapşurma var ikisindede ondan şimdi antibiyotik tedavisi görüyorlar.aşırı kaşınmada var ama tüyde olan kuşlar zaten hep tüylerini düzeltir.

Benim kinde de bir süredir hapşırma var ilaç vermekten kaçındım ama daha kötü olmasından da endişe ediyorum. Hangi ilacı kullanıyorsunuz ?

Benim kinde de bir süredir hapşırma var ilaç vermekten kaçındım ama daha kötü olmasından da endişe ediyorum. Hangi ilacı kullanıyorsunuz ?
benim kuşlarım hapşurmaya başladı gittikçe arttı ne yazıkki.ondan dikkat etmenizi öneririm.veterinerin verdikleri işe yaramadı.aviastım kullandım pek işe yaramadı.şuan bu tedaviyi uyguluyorum.2.gün ondan işe yarayıp yaramadığını bilmiyorum.

İyice çirkinleşti bizim ki :D yaklaşık 9 gün olmuş ne zaman güzelleşir acaba :) her yerinde yeni tüy filizleri var. Fotoğrafları ekledim durumu normal değil mi ?

Ekli dosyalar

• IMG_3089.jpeg
    IMG_3089.jpeg
    819.9 KB · Görüntüleme: 43
  • IMG_3092.jpeg
    IMG_3092.jpeg
    830.6 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_3093.jpg
    IMG_3093.jpg
    903.9 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_3090.jpeg
    IMG_3090.jpeg
    861.5 KB · Görüntüleme: 34
Benimde kuşlarım tüyde:D

Ekli dosyalar

• A8A2A882-72A5-4735-8B92-04DE42476587.jpeg
    A8A2A882-72A5-4735-8B92-04DE42476587.jpeg
    654.8 KB · Görüntüleme: 33
  • 7E35E989-6649-4F47-B6AD-22135A7E5112.jpeg
    7E35E989-6649-4F47-B6AD-22135A7E5112.jpeg
    1,021.4 KB · Görüntüleme: 33
Gine de çok çaktırmıyorlar gibi, benim ufaklık maymuna döndü iyice :D daha ne hale gelir kestiremiyorum.
Son 2 gündür iyiler ondan önce aşırı tipsiz olmuşlardı.bende pofuduk kuş seviyorum jumbo alacaktım ama kıyamadım bunları aldım.

Geri