Karadeniz Pet

Tırnak koptu kan donunca iki parmak birleşti

Eren öztürk

Meraklı Üye
arkadaşlar kuşum 3 yıldır benimle çok sağlıklı erkek bir kuş .kapı kolunda oynarken sanırım tırnakları bir yere takılmış bem görmedim olanı ama elime uçtu aniden ve elim hep kan oldu ayaklarına baktığımda bi ayağındaki 2 tırnak kopmuştu bende yarayı temizledim kafesin de güzelce temizleyip kafese koydum bir gündür az az üstüne basıyor ama kan donduğu için iki parmak birleşmiş arada bi ayağını gagalıyor hemen bırakıyor sonra olay dün gerçekleşti fotoğraf çekemedim ayağını karnına çekip tek ayağıyla duruyor

fotoğrafın boyutunu küçültmek zorunda kaldım net değilse kusra bakmayın yara tekrar açılır diye çok nazik davranmaya çalıştım öndeki 2 tırnak koptu sanırım kılıf gibi bişeydi olay yaşandığı zaman tırnağın koptuğu yerde bir tırnak daha vardı inceydi bayağı

Bu duruma veteriner müdahalesi şart hala açık yara görünüyor ve enfeksiyon durumu da var gibi görünüyor.

Kendiniz kulak çubuğunu ılık suya batırıp sorunlu olan bölgeyi temizleyip batikon uygulayabilirsiniz ardından antibiyotik krem kullanımı şart lakin daha büyük sorun oluşmaması için veteriner bu işlemi yaparsa daha sağlıklı olur en azından tamamen dokuları temizleyip gerek görürse antibiyotik tedavisi de önerebilir.

Bu duruma veteriner müdahalesi şart hala açık yara görünüyor ve enfeksiyon durumu da var gibi görünüyor.

Kendiniz kulak çubuğunu ılık suya batırıp sorunlu olan bölgeyi temizleyip batikon uygulayabilirsiniz ardından antibiyotik krem kullanımı şart lakin daha büyük sorun oluşmaması için veteriner bu işlemi yaparsa daha sağlıklı olur en azından tamamen dokuları temizleyip gerek görürse antibiyotik tedavisi de önerebilir.
köylük bir alandayım veteriner büyükbaş hayvanlarla ilgileniyor sordum bakamam dedi kendisi,

Açık yaralar enfeksiyon ihtimalini beraberinde getirir. Kulak çubuğu, pamuk ve ılık su ile ilgili bölgeyi tamamen temizleyin. Tünek ve kafes tabanı sürekli temiz olsun ki enfeksiyon ihtimali kalmasın.

Öncelikle açık yaraya batikon sürmenizi öneririm direkt fucidin kullanımında yaranın kapanması bir zor olacaktır, birkaç gün batikon kullandıktan sonra fucidin kullanımına geçilebilir.

Açık yaralar enfeksiyon ihtimalini beraberinde getirir. Kulak çubuğu, pamuk ve ılık su ile ilgili bölgeyi tamamen temizleyin. Tünek ve kafes tabanı sürekli temiz olsun ki enfeksiyon ihtimali kalmasın.

Öncelikle açık yaraya batikon sürmenizi öneririm direkt fucidin kullanımında yaranın kapanması bir zor olacaktır, birkaç gün batikon kullandıktan sonra fucidin kullanımına geçilebilir.
ahmet abi acaba fucidin dediğiniz şey nasıl bişey terramycin ve batikonu birlikte uygulasam bir sorun olur mu

pamuğa kolonya damlatsam zarar verir mi terramycin i sürdüm gece tekrar sürücem

Geri